Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида
2019-05-09 | Ҳужжатлар
Ўтган давр мобайнида мамлакатимизда ўсиб бораётган авлодни соғлом ва ҳар томонлама етук вояга етказиш, таълим-тарбия жараёнига самарали таълим ва тарбия шакллари ҳамда усулларини жорий этишга қаратилган мактабгача таълимнинг самарали тизимини ташкил этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Мактабгача таълим соҳасида давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш учун яратилган қулай шарт-шароитлар нодавлат мактабгача таълим муассасалари сонини янада ошириш ва улар кўрсатадиган хизматлар турларини кенгайтириш учун мустаҳкам пойдевор бўлди.
Шу билан бирга, олиб борилган таҳлил, болаларнинг мактабгача таълим билан қамровини таъминлаш, мактабгача таълим муассасаларини замонавий ўқув-методик материаллар ва бадиий адабиётлар билан тўлдириш, соҳага малакали педагог ва бошқарув кадрларини жалб қилиш масалаларини ҳал этиш зарурлигини кўрсатмоқда.
Мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш, болаларнинг сифатли мактабгача таълимдан тенг фойдаланишини таъминлаш, мактабгача таълим хизматларининг нодавлат секторини ривожлантириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 30 сентябрдаги “Мактабгача таълим тизимини бошқаришни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3955-сон қарорига мувофиқ:
а) Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) 1-иловага мувофиқ, қуйидагиларни назарда тутган ҳолда:
мактабгача таълим соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш;
мактабгача ёшдаги болаларнинг ҳар томонлама интеллектуал, ахлоқий, эстетик ва жисмоний ривожланиши учун шарт-шароитлар яратиш;
болаларнинг сифатли мактабгача таълим билан қамровини ошириш, ундан тенг фойдаланиш имкониятларини таъминлаш, мазкур соҳада давлат-хусусий шериклигини ривожлантириш;
мактабгача таълим тизимига инновацияларни, илғор педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш;
мактабгача таълимни бошқариш тизимини такомиллаштириш, мактабгача таълим муассасалари фаолиятини молиялаштириш шаффофлиги ва самарадорлигини таъминлаш;
мактабгача таълим тизимига мактабгача таълим тизими ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш, танлаб олиш ва ривожлантиришга мутлақо янги ёндашувларни жорий этиш;
мактабгача таълим муассасаларида болаларнинг соғлом ва баланслаштирилган овқатланишини, сифатли тиббий парваришини таъминлаш;
б) Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини 2019 йилда амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 2-иловага мувофиқ;
в) 2019-2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим тизимини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 3-иловага мувофиқ;
г) 2025-2030 йилларда Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим тизимини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, Концепция эришилган натижалар, мақсадли кўрсаткичлар ва тегишли даврга мўлжалланган асосий йўналишлардан келиб чиққан ҳолда ҳар йили тасдиқланадиган алоҳида “Йўл харитаси” асосида босқичма-босқич амалга оширилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги:
ҳар йили 1 декабрга қадар ўтаётган йилнинг “Йўл харитаси” бажарилиши якунларини батафсил ўрганиш асосида кейинги йил учун “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
“Йўл хариталари”нинг бажарилиши устидан доимий мониторинг олиб борсин.
3. Мазкур қарорда назарда тутилган тадбирларни молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ҳузуридаги Мактабгача таълимни ривожлантириш жамғармаси маблағлари;
халқаро молия ташкилотлари, хорижий давлатлар ва бошқа донорлар кредитлари (қарзлар), грантлари ва техник кўмаклашиш маблағлари;
4. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатларининг ҳар йиллик параметрларини шакллантиришда ажратиладиган бюджет маблағлари доирасида давлат мактабгача таълим муассасаларини молиялаштириш ва уларнинг моддий-техника базасини ривожлантириш учун маблағларни назарда тутсин.
5. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.А.Абдуҳакимовга – масъул вазирликлар ва идораларнинг Концепция ҳамда “Йўл харитаси”ни бажариш бўйича фаолияти ва ўзаро ҳамкорлигини самарали ташкил этиш, “Йўл хариталари” бажарилишини мониторинг қилиш давомида аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этиш;
Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим вазири А.В.Шинга – Концепция ва “Йўл харитаси”да назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида, сифатли ва тўлақонли бажариш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
6. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси оммавий ахборот воситаларида мазкур қарорнинг мақсад ва вазифаларини кенг ёритиш бўйича чиқишлар ва тематик кўрсатувлар ташкил қилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

Об утверждении концепции развития системы дошкольного образования Республики Узбекистан до 2030 года
2019-05-09 | Документы
За истекший период в стране проведена масштабная работа по организации эффективной системы дошкольного образования, призванной обеспечить формирование здорового и всесторонне развитого подрастающего поколения, внедрение в учебно-воспитательный процесс эффективных форм и методов обучения и воспитания.
Созданные благоприятные условия для развития государственно-частного партнерства в сфере дошкольного образования заложили основу для дальнейшего увеличения числа негосударственных дошкольных образовательных учреждений и расширения видов оказываемых ими услуг.
Вместе с тем проведенный анализ свидетельствует о необходимости решения вопросов обеспечения охвата детей дошкольным образованием, укомплектования дошкольных образовательных учреждений современными учебно-методическими материалами и художественной литературой, привлечения в сферу квалифицированных педагогических и управленческих кадров.
В целях дальнейшего совершенствования системы дошкольного образования, обеспечения равноправного доступа детей к качественному дошкольному образованию, развития негосударственного сектора дошкольных образовательных услуг, а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2018 года № ПП–3955 «О мерах по совершенствованию системы управления дошкольным образованием»:
а) Концепцию развития системы дошкольного образования Республики Узбекистан до 2030 года (далее – Концепция) согласно приложению № 1, предусматривающую:
дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы в сфере дошкольного образования;
создание условий для всестороннего интеллектуального, нравственного, эстетического и физического развития детей дошкольного возраста;
повышение охвата, обеспечение равноправного доступа детей к качественному дошкольному образованию, развитие государственно-частного партнерства в данной сфере;
внедрение в систему дошкольного образования инноваций, передовых педагогических и информационно-коммуникационных технологий;
совершенствование системы управления дошкольным образованием, обеспечение прозрачности и эффективности финансирования деятельности дошкольных образовательных учреждений;
внедрение в систему дошкольного образования принципиально новых подходов к подготовке, переподготовке, повышению квалификации, отбору и развитию работников системы дошкольного образования;
обеспечение детей здоровым и сбалансированным питанием, качественным медицинским уходом в дошкольных образовательных учреждениях;
б) «Дорожную карту» по реализации в 2019 году Концепции развития системы дошкольного образования Республики Узбекистан до 2030 года (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 2;
в) Целевые показатели развития системы дошкольного образования Республики Узбекистан в 2019–2024 годах согласно приложению № 3;
г) Целевые показатели развития системы дошкольного образования Республики Узбекистан в 2025–2030 годах согласно приложению № 4.
Установить, что Концепция реализуется поэтапно на основе ежегодно утверждаемой отдельной «Дорожной карты» исходя из достигнутых результатов, целевых показателей и основных направлений на соответствующий период.
2. Министерству дошкольного образования Республики Узбекистан:
ежегодно до 1 декабря на основе тщательного изучения итогов выполнения «Дорожной карты» уходящего года разрабатывать и вносить
на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект «Дорожной карты» на следующий год;
вести постоянный мониторинг за ходом исполнения «Дорожных карт».
3. Определить источниками финансирования мероприятий, предусмотренных в настоящем постановлении:
средства Фонда развития дошкольного образования при Министерстве дошкольного образования Республики Узбекистан;
кредиты (займы), гранты и средства технического содействия международных финансовых организаций, зарубежных государств и других доноров;
4. Министерству финансов Республики Узбекистан при формировании ежегодных параметров расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан предусматривать в пределах выделяемых бюджетных ассигнований средства на финансирование государственных дошкольных образовательных учреждений и развитие их материально-технической базы.
5. Возложить персональную ответственность на:
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. – за эффективную организацию деятельности и взаимодействия ответственных министерств и ведомств по исполнению Концепции и «Дорожной карты», своевременное устранение недостатков, выявленных в ходе мониторинга выполнения «Дорожных карт»;
министра дошкольного образования Республики Узбекистан Шин А.В. – за своевременное, качественное и полноценное выполнение мероприятий, предусмотренных в Концепции и «Дорожной карте».
6. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать в средствах массовой информации выступления и тематические передачи по широкому освещению целей и задач настоящего постановления.
7. Министерству дошкольного образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.