Иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-05-05 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда истиқболли ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг иқтидорини рўёбга чиқариш, илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятини самарали йўлга қўйиш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш борасида изчил чора-тадбирлар амалга ошириб келинмоқда.
Шу билан бирга, улғайиб келаётган ёш авлоднинг илм эгаллашга бўлган иштиёқи ва интеллектуал салоҳиятини ошириш, шунингдек, халқаро майдонда мамлакатимизнинг нуфузини янада юксалтириш учун иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини такомиллаштириш зарурати мавжуд.
Ёшларни амалга оширилаётган ислоҳотларнинг фаол иштирокчисига айлантириш, илм-фанни ўзлаштиришга бўлган рағбатини ошириш, изланувчанлик ва яратувчанлик фаолиятига кенг жалб қилиш, жаҳон миқёсида Ватанимиз довруғини кенг таратган аждодларга муносиб авлодни тарбиялаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тизимининг белгиланган штатлар сони доирасида ушбу вазирлик тузилмасида 14 та штат бирлигидан иборат Фан олимпиадалари бўйича иқтидорли ўқувчилар билан ишлаш департаменти (кейинги ўринларда – Департамент) ташкил этилсин.
2. Қуйидагилар Департаментнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
иқтидорли ўқувчи ёшларни аниқлаш, улар фаолиятини илмий ва услубий жиҳатдан таъминлаб бориш, соҳада илғор тажрибаларни оммалаштириш ва улар асосида таълим муассасалари учун тавсия ва қўлланмалар ишлаб чиқиш;
умумий ўрта таълим мактаблари, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари ўртасида маҳаллий ва халқаро, шу жумладан, нодавлат фан олимпиадаларини ташкил этиш, уларнинг халқаро олимпиадалардаги иштирокини таъминлаш;
юқори малакали мутахассисларни жалб қилган ҳолда олимпиадалар учун доимий янги назорат материалларини ишлаб чиқиш;
халқаро олимпиадалар иштирокчиларини юқори малакали мутахассислар, шу жумладан, олимлар, профессор-ўқитувчилар, хорижлик мутахассисларни жалб қилган ҳолда тайёрлаш, инглиз тили ва рус тили фанларидан мулоқот қилиш кўникмаларини шакллантириш мақсадида махсус курслар ташкил этиш;
олимпиадаларда юқори натижаларни қайд этган иқтидорли ўқувчиларнинг келгусидаги фаолиятини мониторинг қилиб бориш ва қўллаб-қувватлаш чораларини кўриш.
Ғолиблари давлат олий таълим муассасаларига тест синовисиз ва қўшимча имтиҳонсиз қабул қилинадиган халқаро олимпиадалар рўйхати (кейинги ўринларда – халқаро олимпиадалар) 1-иловага мувофиқ;
2019 йилда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда ўтказиладиган қўшимча республика олимпиадалари рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда давлат таълим стандартлари ўқув дастурлари ва режаларида белгиланган фанлар ҳамда уларга ажратилган ўқув соатларидан келиб чиққан ҳолда асосий олимпиадалар ўтказиладиган фанлар рўйхатини тасдиқласин.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб:
асосий олимпиадаларнинг республика босқичида 1-3 ўринларни эгаллаган иштирокчиларга ихтисослик фани бўйича давлат олий таълим муассасаларигакириш имтиҳонларида максимал балл олиш ҳуқуқини берувчи ва уч йил муддат давомида амал қилувчи сертификат тақдим қилинади;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан Фанлар академияси, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда олий таълим муассасасига қабул қилинган олимпиада ғолибларига “устоз-шогирд” тизими асосида тегишли соҳада юқори натижаларга эришган малакали мутахассислар бириктирилади.
а) халқаро олимпиадалар ғолиблари ва уларнинг ўқитувчилари энг кам ойлик иш ҳақининг қуйидаги миқдорларида бир марталик пул мукофотлари билан тақдирланади:
1-ўрин (олтин медаль) учун – 500, ўқитувчисига –450 баравари;
2-ўрин (кумуш медаль) учун – 300, ўқитувчисига –250 баравари;
3-ўрин (бронза медаль) учун – 200, ўқитувчисига –150 баравари;
б) асосий олимпиадалар республика босқичи ғолибларининг ўқитувчилари энг кам ойлик иш ҳақининг қуйидаги миқдорларида бир марталик пул мукофотлари билан тақдирланади:
1-ўрин учун – 50 баравари;
2-ўрин учун – 35 баравари;
3-ўрин учун – 30 баравари;
в) халқаро олимпиадалар ғолибларини тайёрлаган ўқитувчилар ва таълим муассасаси директорларига навбатдаги ўқув йили учун директор жамғармасидан олтин, кумуш ва бронза медаллари бўйича тегишинча қўшимча 200, 175 ва 150 фоизлик устама тўланади;
г) таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган:
халқаро олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 150 фоиз;
асосий олимпиадалар республика босқичи ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 100 фоизлик устама ҳақи тўланади;
д) олий таълим муассасасини тамомлаган олимпиада ғолиблари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот қилиш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармаси томонидан шакллантириладиган истиқболли мутахассислар захирасига киритилади.
6. Департамент Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази билан биргаликда 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб умумий ўрта таълим мактабларининг 4-11 синф, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари учунҳар чоракда онлайн тарзда олимпиадалар ташкил қилиш орқали иқтидорли ўқувчилар захирасини шакллантирсин ҳамда захирага киритилган ёшлар учун Халқ таълими вазирлиги веб-сайти орқали ҳар ойда чуқурлаштирилган назорат материаллари, шу жумладан, тест, ёзма ишлар учун масалалар етказиб борилишини таъминласин.
а) асосий олимпиадаларни ташкил қилиш ҳамда халқаро олимпиадалар учун иштирокчиларни саралаш ва тайёрлаш харажатлари:
Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари, халқаро молия ташкилотлари ва хорижий давлатларнинг грантлари ҳамда техник кўмаклашиш маблағлари;
қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан;
б) ўқувчи ёшларнинг халқаро олимпиадалардаги иштирокини таъминлаш билан боғлиқ, шу жумладан, суткалик, яшаш ва транспорт харажатлари Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг Ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан;
в) асосий ва халқаро олимпиада ғолиблари ҳамда уларнинг ўқитувчиларига тўланадиган бир марталик пул мукофотлари ҳамда умумий ўрта таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига тўланадиган устама ҳақлари билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги:
Халқ таълими соҳасидаги ислоҳотларга кўмаклашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 2019 йил 1 августга қадар барча босқичдаги олимпиадалар бўйича маълумотлар, шу жумладан, олимпиадалар учун танланган назорат материаллари, иқтидорли ўқувчилар захираси, олимпиада иштирокчилари, ғолиблари, уларга бириктирилган ўқитувчилар ҳисобини юритувчи ахборот тизимини ишга туширсин;
бир ой муддатда Департамент зиммасига юкланган вазифаларни самарали ва юқори профессионал даражада бажаришга қодир малакали, чуқур билим ва юксак маънавий-ахлоқий фазилатларга эга ходимлар билан тўлдириш, моддий-техника базасини шакллантириш чораларини кўрсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда таркибида олий таълим муассасалари мавжуд бўлган вазирлик ва идоралар Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда ўқувчи-ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини намоён этишига қўшимча шароитлар яратиш мақсадида олий таълим муассасалари томонидан ҳар йили ўтказиладиган олий таълим муассасалари олимпиадаларининг режа-жадвалини тасдиқласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази уч ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи умумий ўрта таълим мактаблари, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари ўртасида фан олимпиадаларини ташкил этиш, ўтказиш ва халқаро олимпиадалар иштирокчиларини саралаш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
иқтидорли ўқувчилар захирасига киритилган ўқувчи- ёшлар олимпиадаларнинг тўғридан-тўғри вилоят босқичида қатнашиши, олимпиадаларнинг вилоят ва республика босқичи нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида ўтказилиб, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги веб-сайти орқали онлайн тарзда тўғридан-тўғри намойиш этилиши;
олимпиадалар очиқ ва шаффоф тарзда ўтказилиши, натижалари улар ўтказилган куннинг ўзида эълон қилиниши;
олий таълим муассасаларига қабул қилинган олимпиада ғолибларига “устоз-шогирд” тизими асосида тегишли соҳада юқори натижаларга эришган малакали мутахассисларнинг бириктирилиши;
асосий олимпиадаларнинг республика босқичи ғолибларига давлат олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларида максимал балл олиш ҳуқуқини тақдим этувчи сертификат берилиши;
барча босқичдаги олимпиада натижалари, шу жумладан, иштирокчилар тўғрисида маълумот, уларнинг ёзма ишлари тўлиқ ахборот тизимига киритилиши ва Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги веб-сайтида эълон қилиниши.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 сентябрдаги “Халқ таълими тизимига бошқарувнинг янги тамойилларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3931-сон қарорига 3-иловага мувофиқ ўзгартиш киритилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси оммавий ахборот воситаларида мазкур қарорнинг мақсад ва вазифаларини кенг кўламда ёритишни ташкил этсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдуваҳитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О мерах по организации непрерывной системы выявления одаренной молодежи и подготовки высококвалифицированных кадров
В стране последовательно проводятся мероприятия по созданию дополнительных условий для поддержки перспективной молодежи, реализации ее таланта, налаживанию эффективной научно-исследовательской и инновационной деятельности.
Вместе с тем существует необходимость широкого привлечения подрастающего молодого поколения к знаниям, повышения его интеллектуальных способностей, а также дальнейшего совершенствования непрерывной системы выявления одаренной молодежи и подготовки высококвалифицированных специалистов с целью дальнейшего повышения авторитета нашей страны на международной арене.
В целях превращения молодежи в активных участников проводимых реформ, повышения заинтересованности в освоении знаний, широкого привлечения к изыскательской и созидательной деятельности, воспитания поколения, достойного предков, на весь мир широко прославивших нашу Родину:
1. Образовать в структуре Министерства народного образования Республики Узбекистан Департамент по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам (далее – Департамент) со штатной численностью 14 единиц в пределах установленной общей штатной численности системы Министерства народного образования.
2. Определить основными задачами Департамента:
выявление одаренной учащейся молодежи, научное и методическое обеспечение ее деятельности, популяризацию передового опыта в данной сфере и разработку на этой основе рекомендаций и пособий для образовательных учреждений;
организацию среди учащихся средних общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей местных и международных, в том числе негосударственных, предметных олимпиад, обеспечение их участия в международных олимпиадах;
разработку для олимпиад постоянных новых контрольных материалов с привлечением высококвалифицированных специалистов;
подготовку участников международных олимпиад с привлечением высококвалифицированных специалистов, в том числе ученых, профессоров и учителей, зарубежных специалистов, организацию специальных курсов по предметам «Английский язык» и «Русский язык» с целью формирования навыков общения;
проведение мониторинга и принятие мер по поддержке дальнейшей деятельности одаренных учащихся, показавших высокие результаты на олимпиадах.
Перечень международных олимпиад, победители которых зачисляются в государственные высшие образовательные учреждения без тестирования и дополнительных экзаменов (далее – международные олимпиады), согласно приложению №1;
Перечень дополнительных республиканских олимпиад, проводимых Министерством народного образования Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в 2019 году, согласно приложению №2.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в трехмесячный срок утвердить перечень предметов, по которым проводятся основные олимпиады, исходя из предметов, определенных в учебных программах и планах государственных образовательных стандартов, а также учебных часов, выделенных на эти предметы.
4. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 2019/2020 учебного года:
участникам республиканского этапа основных олимпиад, занявших 1–3 места, предоставляетсясертификат, дающий право получения максимального балла на вступительных экзаменах в высшие образовательные учреждения по профильным предметам, действующий в течение трех лет;
Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан совместно с Академией наук, другими заинтересованными министерствами и ведомствами закрепить за победителями олимпиад, зачисленными в высшие образовательные учреждения, квалифицированных специалистов, достигших высоких результатов в соответствующей отрасли на основе системы «наставник – ученик».
а) победители международных олимпиад и их учителя награждаются единовременной денежной премией в следующих размерах минимальной заработной платы за:
1-е место (золотая медаль) – в 500, учителю – в 450-кратном размере;
2-е место (серебряная медаль) – в 300, учителю – в250-кратном размере;
3-е место (бронзовая медаль) – в 200, учителю – в150-кратном размере;
б) учителя победителей республиканского этапа основных олимпиад награждаются единовременной денежной премией в следующих размерах минимальной заработной платы за:
1-е место – в 50-кратном размере;
2-е место – в 35-кратном размере;
3-е место – в 30-кратном размере;
в) учителям и директорам образовательных учреждений, готовившим победителей международных олимпиад, выплачиваетсядополнительная надбавка соответственно по золотой, серебряной и бронзовой медалям в размере 200, 175 и 150 процентов за счет директорского фонда на очередной учебный год;
г) победителям олимпиад, работающим в должности учителя в образовательных учреждениях, выплачивается ежемесячная надбавка к должностному окладу:
победителям международных олимпиад – в размере150 процентов;
победителям республиканского этапа основных олимпиад – в размере 100 процентов;
д) победители олимпиад, закончившие высшие образовательные учреждения, включаются в резерв перспективных специалистов, формируемый Фондом «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
6. Департаменту совместно с Государственным тестовым центром при Кабинете Министров Республики Узбекистан начиная с 2019/2020 учебного года ежеквартально формировать резерв одаренных учащихся путем организации олимпиад в режиме онлайн для учащихся 4–11 классов средних общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей, а также обеспечить ежемесячную доставку углубленных контрольных материалов для молодежи, включенной в резерв через веб-сайт Министерства народного образования.
а) расходы по организации основных олимпиад, отбору и подготовке участников на международные олимпиады осуществляются за счет:
средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
благотворительных спонсорских средств физических и юридических лиц, грантов и средств технического содействия международных финансовых институтов и зарубежных стран;
других источников, не запрещенных законодательством;
б) расходы по обеспечению участия учащейся молодежи в международных олимпиадах, в том числе суточные, на проживание и транспортные расходы – за счет средств Фонда развития Союза молодежи Узбекистана;
в) расходы по выплате единовременных денежных премий победителям основных и международных олимпиад и их учителям, а также по выплате надбавок к должностным окладам победителей олимпиад – учителей средних общеобразовательных учреждений осуществляются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
8. Министерству народного образования Республики Узбекистан:
до 1 августа 2019 года за счет средств Фонда содействия реформам в сфере народного образования ввести в действие информационную систему по учету данных всех этапов олимпиад, в том числе контрольных материалов для олимпиад, резерва одаренных учащихся, участников олимпиад, победителей и закрепленных за ними учителей;
в месячный срок принять меры по укомплектованию работниками, обладающими глубокими знаниями и высокими морально-нравственными качествами, способными эффективно на высоком профессиональном уровне выполнять возложенные на Департамент обязанности, а также по формированию материально-технической базы.
9. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также министерствам и ведомствам, имеющим в своем составе высшие образовательные учреждения, совместно с Министерством народного образования в трехмесячный срок утвердить план-график ежегодно проводимых олимпиад высших образовательных учреждений, организуемых высшими образовательными учреждениями с целью создания дополнительных условий для реализации интеллектуального потенциала учащейся молодежи.
10. Министерству народного образования, Министерству высшего и среднего специального образования, Государственному тестовому центру при Кабинете Министров Республики Узбекистан в трехмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок организации и проведения среди учащихся средних общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей предметных олимпиад и отбора участников международных олимпиад, предусматривающий:
непосредственное участие в областных этапах олимпиад учащейся молодежи, включенной в резерв одаренных учащихся, проведение областных и республиканских этапов олимпиад с участием представителей негосударственных некоммерческих организаций и средств массовой информации с непосредственным их освещением в режиме онлайн через веб-сайт Министерства народного образования Республики Узбекистан;
открытое и прозрачное проведение олимпиад, объявление итогов в день их проведения;
закрепление за победителями олимпиад, зачисленных в высшие образовательные учреждения, квалифицированных специалистов, достигших высоких результатов в соответствующей отрасли на основе системы «наставник – ученик»;
порядок выдачи победителям республиканского этапа основных олимпиад сертификата, дающего право получения максимального балла на вступительных экзаменах в высшие образовательные учреждения;
полноценное введение в информационную систему и публикацию на веб-сайте Министерства народного образования Республики Узбекистан результатов всех этапов олимпиад, в том числе сведений об участниках и их письменных работах.
11. Внести изменение в постановление Президента Республики Узбекистан от 5 сентября 2018 года № ПП-3931 «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему народного образования» согласно приложению №3.
12. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать в средствах массовой информации масштабное освещение целей и задач настоящего постановления.
13. Министерству народного образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.