Соғлиқни сақлаш вазирлиги Тошкент шаҳар руҳий касалликлар клиник шифохонасида рўй берган ҳолат юзасидан хизмат текшируви бошлади
2019-05-03 | Соғлиқни сақлаш
Соғлиқни сақлаш вазирлиги интернет сайтларида эълон қилинган Тошкент шаҳар руҳий касалликлар клиник шифохонасида рўй берган ҳолат бўйича қуйидагиларни маълум қилади.
1994 йилда туғилган фуқаро И.А. Тошкент шаҳар руҳий касалликлар клиник шифохонасига жорий йилнинг 16 апрель куни соғлиғи юзасидан махсус психиатрия тез ёрдами машинаси орқали олиб келинган ва ўша куни шифохонага жойлаштирилган. Беморнинг руҳий ҳолатидаги ўзгаришлар туфайли унга атрофдагилар душмандек кўринган, шу сабабли у атрофдагилардан шубҳаланган ва безовта бўлган.
Руҳий ҳолатига кўра, беморга тегишли муолажалар қилиниши бошланган, шу қаторда тинчлантирувчи психотроп дори воситалари қўлланилган. Қайд этиш лозимки, айрим дори воситалари организмни бушаштиради, тинчлантиради ва уйқучанлик чақиради.
Жорий йил 22 апрелда рўй берган видеотасвирдаги жараён юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳуқуқ-тартибот органлари билан биргаликда тезкор равишда хизмат текширувини бошлади.
Эслатиб ўтамиз, шифохонада қонунийлик ва тартибни сақлаш мақсадида кузатув камералари ўрнатилган бўлиб, улар орқали туну-кун видеоёзув олиб борилади. Агарда ходимлар томонидан беморларга нисбатан асоссиз куч ишлатиш, нафсониятга тегиш, қўпол муносабатда бўлиш ҳолатлари аниқланса, табиийки, тегишли қонуний чоралар кўрилади.

Министерство здравоохранения начало служебную проверку по поводу случая, произошедшего в Ташкентской городской клинической психиатрической больнице
2019-05-03 | Здравоохранение
Министерство здравоохранения сообщает нижеследующее по поводу случая, произошедшего в Ташкентской городской клинической психиатрической больнице.
Гражданин И.А. 1994 года рождения 16 апреля нынешнего года по состоянию здоровья был привезен в Ташкентскую городскую клиническую психиатрическую больницу в специальной машине психиатрической скорой помощи и в этот же день положен в лечебницу. Из-за изменений в психическом состоянии больному все окружающие его люди казались врагами, поэтому он смотрел на окружающих подозрительно и был встревоженным.
По психологическому состоянию больному начали делать соответствующие лечебные процедуры, наряду с этим, использовали и успокаивающие психотропные лекарственные средства. Необходимо отметить, что некоторые лекарственные средства ослабливают, успокаивают организм и вызывают сонливость.
По поводу процесса в видеозаписи от 22 апреля нынешнего года Министерство здравоохранения совместно с правоохранительными органами в оперативном порядке начало служебную проверку.
Напоминаем, что в больнице с целью сохранения порядка и законности установлены камеры наблюдения, с помощью которых круглосуточно ведется видеозапись. Если выясняются случаи необоснованного применения силы, оскорбления, грубого отношения по отношению к больным со стороны работников, естественно, будут применяться соответствующие законные меры.