Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва GIZ қишлоқ хўжалиги кооперативлари тараққиёти йўлида ҳамкорлик қилишади
2019-05-02 | Иқтисодиёт
26 апрель куни Гулистон давлат университетида «Ўзбекистондаги барқарор қишлоқни ривожлантириш» бўйича бошқарув қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтди. Ушбу лойиха Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилади ва Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги кўмагида Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) бошчилигидаги консорциум томонидан амалга оширилади.
Учрашувда Қишлоқ хўжалиги вазирининг ўринбосари Саидкамол Хўжаев, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги бошқарма бошлиғи Юлдуз Абдуганиева, Гулистон давлат университети проректори Сулаймонов Амалиддин, шунингдек, халқаро экспертлар ва лойиҳа ходимлари иштирок этишди.
Лойиҳани амалга ошириш жараёни тақдимотида Беате Шорайт лойиҳанинг ютуқларини, шу жумладан мамлакатнинг тўртта ҳудудида қишлоқ хўжалиги кооперативларини ташкил этилганини тақдим этди. Ушбу кооперативлар фаолиятида илғор Европа технологияларидан фойдаланади ва қиймат занжирларини яратиш орқали минтақаларнинг барқарор ривожланишини таъминлашга қаратилган.
Учрашув давомида қишлоқ хўжалигини комплекс ривожлантиришда кооперативларнинг роли алоҳида қайд этилди.
«Қишлоқ хўжалиги кластерлари билан биргаликда кооперативлар сув ва ердан фойдаланиш самарадорлиги ва хосил унумдорлигини оширишга ёрдам беради - деди Қишлоқ хўжалиги вазирининг ўринбосари Саидкамол Хўжаев - биз GIZ ва Европа Иттифоқи делегациясига кооперативларни тарғиб қилишгани учун миннатдорчилик билдирамиз ва мамлакатимизнинг барча ҳудудларида тажриба ва билимларни тарқатишни таклиф қиламиз".
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги раҳбарининг ўринбосари «Мева-сабзавотчилик соҳасида қишлоқ хўжалиги кооперациясини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида» ги ПҚ-4239-сонли Президент Қарори қабул қилинганидан кейин республиканинг 4 вилоятининг 8 та туманида 31 та қишлоқ хўжалиги кооперативи ташкил этилганини таъкидлади. Бу ўз ўрнида Ўзбекистон фермерлари томонидан ўзаро ҳамкорлик қилишдан манфаатдор эканлигининг исботидир.
Мисол тариқасида, Саидкамол Хўжаев Тошкент вилоятининг Паркент туманида бугунги кунда умумий майдони 4400 гектар бўлган 9 та кооператив мавжуд эканлигини таъкидлаб ўтди.
Бошқарув қўмитасининг йиғилишининг якунида лойиҳага ижобий баҳо берилди ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва лойиҳа ўртасида ҳамкорлик тўғрисида қарор қабул қилинди. Хусусан, томонлар Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича халқаро экспертлар ва тренерларни жалб қилиш орқали «ToT»(Training of Trainers - Тренерлар учун тренинглар) тамойили асосида биргаликда ишлашга келишиб олишди, бу эса бутун мамлакат бўйлаб билимларни кенгайтириш ва фермерларнинг ушбу соҳада илғор тажрибалардан фойдаланишини таъминлайди.
Бошқарув қўмитаси аъзолари, шунингдек, анор етиштириш ва анор шарбатини ишлаб чиқариш билан шуғулланадиган «Дехқонобод асл анори» қишлоқ хўжалиги кооперативининг фаолияти билан танишдилар. Бундан ташқари, йиғилиш иштирокчилари Гулистон давлат университетининг экспериментал биологик лабораториясига ташриф буюришди. Ушбу лаборотория лойиҳа доирасида тупроқни таҳлил қилиш бўйича кенг қатламдаги хизматларни кўрсатиш учун марказ ташкил етилган. Лаборатория минтақанинг тупроқ шароитини тушуниш, ўсимликларни оптимал ўстириш ва унумдорлигини ошириш буйича режалар ишлаб чиқазиш учун жиҳозланган.

Минсельхоз РУ и GIZ будут сотрудничать в продвижении сельхозяйственных кооперативов в Узбекистане
26 апреля в Гулистанском государственном университете прошло заседание управляющего комитета проекта по «Устойчивому развитию сельской местности в Узбекистане», софинансируемого Европейским союзом и реализуемого консорциумом под руководством Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) при поддержке Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан.
В работе заседания приняли участие заместитель министра сельского хозяйства Саидкамол Ходжаев, начальник управления министерства экономики и промышленности г-жа Юлдуз Абдуганиева, проректор Гулистанского государственного университета Сулаймонов Амалиддин, а также международные эксперты и сотрудники проекта.
Во время презентации хода реализации г-жа Беате Шорайт представила достижения проекта, среди которых создание сельскохозяйственных кооперативов в 4 областях республики. Данные кооперативы используют передовые европейские технологии в своей деятельности и нацелены на обеспечение устойчивого развития регионов путем создания цепочек добавленной стоимости.
В ходе заседания была отдельно отмечена роль кооперативов в комплексном развитии сельского хозяйства.
«Наряду с сельскохозяйственными кластерами, кооперативы помогут нам достичь повышения эффективности использования воды и земли при одновременном увеличении урожайности – отметил в своей речи Заместитель министра сельского хозяйства Саидкамол Ходжаев – мы признательны GIZ и Делегации Европейского Союза за проводимую работу по вовлечению фермеров в кооперативы и предлагаем распространять полученный опыт и знания во всех регионах страны»
Наряду с этим, замглавы Минсельхоза РУ отметил, что после принятия Постановления Президента №ПП4239 «О мерах по развитию сельскохозяйственной кооперации в плодоовощной отрасли» в 8 районах 4 областей Республики на сегодняшний день создан 31 сельскохозяйственный кооператив, что является свидетельством большого интереса в кооперации со стороны аграриев Узбекистана.
Как пример, Саидкамол Ходжаев привел Паркентский район Ташкентской области, где на сегодняшний день функционируют 9 кооперативов, общая площадь которых составляет 4400 Га.
По итогам заседания управляющего комитета дана позитивная оценка ходу реализации проекта, а также принято решение о сотрудничестве между Министерством сельского хозяйства и проектом. В частности, стороны договорились совместно работать по направлению развития сельскохозяйственной кооперации в Узбекистане путем проведения тренингов с привлечением международных экспертов и тренеров по принципу ТоТ (Training of Trainers – Тренинг для Тренеров), что поможет распространять знания по всей стране и обеспечить доступ фермеров к передовым практикам в этой сфере.
Участники управляющего комитета также ознакомились с деятельностью сельскохозяйственного кооператива «Дехқонобод асл анори» по выращиванию граната и дальнейшему производству гранатового сока. Кроме того, группа посетила экспериментальную биологическую лабораторию Гулистанского государственного университета, на базе которой, в рамках проекта был создан центр по оказанию широкого спектра услуг почвенного анализа. Лаборатория оснащена в рамках проекта, для того, чтобы помочь фермерам понять почвенные условия региона, а также эффективно составлять план по удобрению почвы для оптимального роста растений и повышения урожайности.