Ҳамюртларимиз GIST Tech-I-2019 танлови финалига чиқди
Сайтимизда аввал ёзганимиздек, АҚШ Давлат департаменти 2019 йил учун “Илм-фан ва технолoгиялар, соҳaсида глобал инновациялар, технологик ғоялар” (GIST Tech-I) танловини элон қилган. Ҳар йили ўтказиладиган мазкур танлов бутун дунёдаги иқтисодиёти ривожланаётган мамлакатлардаги илм-фан ва технолгияларга алоқаси бор тадбиркорларни бирлаштиради.
Танлов иштирокчилари онлайн режимида ўз ғоялари ва стартаплари бўйича ариза берадилар, сўнг улар экспертлар томонидан ўрганилиб, финалчиларни аниқлаш учун умумий овозга қўйилади. Яримфиналчилар ўз видео-тэгларини тармоқда жойлаштириб, хоҳловчилар уларга овоз беришди. Эслатиб ўтамиз, бизнинг ҳамюртларимиз қайта тикланадиган энергетика йўналишида эркин оқимли кичик ГЭС барпо этиш бўйича грантга ариза топширишди ва мазкур лойиҳа танлов ярим финалига ўтди. Овоз бериш натижаларига кўра эса улар финалга чиқишди ва Бахрайндаги Тадбиркорлар халқаро конгресси-2019 (GEC)да ўз лойиҳаларини намойиш этишди.
GIST танловидаги совринли ўринларни Кения, Уганда, Покистон, Гана, Монголия, Эквадор вакиллари эгаллади. Ундан ташқари, танловнинг барча финалчилари рағбатлантирувчи совғаларга эга бўлди.
Танлов доирасида Ўзбекистондан борган жамоа тадбиркорлик ва менежмент бўйича тренинг-семинарда иштирок этиб, энди келажакда мазкур танловда иштирок этмоқчи бўлган жамоалар билан тажриба алмашишга тайёр эканликларини билдиришди.
GIST Tech-I-2019 га Ўзбекистон Ёшлар Иттифоқи вакиллари ҳам ташриф буюриб, конгрессда фаол иштирок этишди.

Команда из Узбекистана вышла в финал GIST Tech-I-2019
Ранее на нашем сайте мы писали о том, что Государственный департамент США объявил о начале конкурса «Глобальные инновации в области науки и технологий, технологическая идея» (GIST Tech-I) в 2019 году. Это ежегодный конкурс для научных и технологических предпринимателей из стран с развивающейся экономикой во всем мире.
Инноваторы-участники конкурса подают свои идеи и стартапы в режиме онлайн, после чего их заявки рецензируются экспертами и выставляются на общее голосование для определения финалистов. Полуфиналисты разместили свои видео-тэги в сети, которые были открыты для голосования. Напомним, что наши соотечественники подали заявку на грант по возобновляемой энергетике - свободнопоточной малой ГЭС. Проект прошел в полуфинал  конкурса, и уже по результатам голосования они вышли в финал и представили свой инновационный проект широкой аудитории на Всемирном конгрессе предпринимателей 2019 года (GEC) в Бахрейне.
Призовые места на конкурсе GIST заняли представители Кении, Уганды, Пакистана, Ганы, Монголии, Эквадора. Кроме того, все финалисты конкурса получили поощрительные призы.
В рамках конкурса команда из Узбекистана приняла участие в тренинг-семинаре по предпринимательству и менеджменту, они готовы делиться опытом с будущими участниками этого конкурса от Узбекистана.
На GIST Tech-I-2019 приехали и представители Союза Молодежи Узбекистана, которые приняли активное и продуктивное участие в конгрессе.