2019-05-02 | Технологиялар
2019 йил 1 май куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди. Унда “Республикада жорий йилнинг I чорагида ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар" юзасидан Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги раҳбариятининг ахбороти эшитилди.
Йиғилишда Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси аъзолари, Ахборт технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар экспертлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Аҳоли ва ёшлар ўртасида компютер технологиялари ва интернетдан самарали фойдаланишни таъминлашнинг янги тизимини ҳаётга татбиқ этиш доирасида жорий йил давомида 42 та “Рақамли технологиялар ўқув марказлари" фаолиятини йўлга қўйиш назарда тутилган. Бугунги кунда Сирдарё вилояти Мирзаобод тумани, Наманган вилояти Наманган шаҳри, Бухоро вилояти Когон шаҳри, Хоразм вилояти Урганч шаҳри ҳамда Сурхондарё вилояти Термиз шаҳрида мазкур Марказлар фаолияти йўлга қўйилди. Жорий йил якунига қадар ушбу Марказларда 86 минг нафардан ортиқ ёшларни ўқитиш режалаштирилмоқда.
Ҳиндистоннинг дастурий технологиялар технопарки билан ҳамкорликда Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркини ташкил этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Лойиҳани амалга ошириш натижасида 200 дан ортиқ дастурий маҳсулот ишлаб чиқарувчи корхоналарни ташкил этиш, 1 000 дан ортиқ янги иш ўринларини яратиш, миллий дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва экспорт кўламини ошириш, мазкур йўналишда қўшимча инвестицияларни жалб қилиш имконияти яратилади.
Ўтган даврда кенг полосали Интернетдан фойдаланиш имконияти 1,12 млн. портга, оптик толали алоқа линияларининг умумий узунлиги 30 минг км.га, ФТТх технологияси асосида юқори тезликдаги Интернет тармоғига уланиш хизматларидан фойдаланаётган абонентлар сони 652,5 минг нафарга етказилди.
Wi-Fi ҳудудларига уланиш нуқталарини яратиш борасида амалга оширилаётган ишлар таҳлилига кўра, хўжалик юритувчи субектлар, телекоммуникация оператор ва провайдерлари томонидан 500 дан ортиқ Wi-Fi орқали Интернетга уланиш нуқталари ўрнатилиб, ишга туширилган.
“Хавфсиз шаҳар" лойиҳасини ривожлантириш доирасида умумий қиймати 300 млн. евро миқдоридаги инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича Атлас Интернатионал (Германия) компанияси билан Келишув имзоланган. Бундан ташқари, “Huawei” компанияси ва хитойлик бошқа компаниялар билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида “Хавфсиз шаҳар" инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишувга эришилган.
Шу билан бирга, тадбирда соҳада амалга оширилаётган ишларни сифат жиҳатидан янада такомиллаштиришга тўсқинлиқ қилаётган айрим камчилик ва муаммолар мавжудлиги қайд этилди.
Тадбирда қўмита аъзолари мамлакатимизда ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш билан боғлиқ дастурлар ижросини кенг миқёсда бажариш, соҳани замонавий стандартлар асосида тараққий эттириш бўйича барча зарур чораларни кўриш лозимлигини таъкидладилар. Бу борада зарур таклиф ва тавсиялар берилди.

О принимаемых мерах по развитию информационных технологий и коммуникаций в республике в I квартале текущего года
2019-05-02 | Технологии
1 мая 2019 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В ходе заседания заслушана информация руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций «О принимаемых мерах по развитию информационных технологий и коммуникаций в республике в I квартале текущего года».
На заседании приняли участие члены Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, МНО, Мининноваций, а также эксперты других заинтересованных министерств и ведомств, представители средств массовой информации.
В рамках внедрения новой системы по организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета в 2019 году предусматривается создание 42 «Учебных центров по цифровым технологиям». Сегодня такие Центры созданы в Мирзаабадском районе Сырдарьинской области, в городе Намангане Наманганской области, в городе Кагане Бухарской области, в городе Ургенче, Хорезмской области и в городе Термезе Сурхандарьинской области. До конца года в этих Центрах планируется обучение более 86 тысяч молодых людей.
Ведется работа по созданию Технологического парка программных продуктов и информационных технологий совместно с Индийским технопарком программных технологий. В результате реализации проекта станет возможным создание более 200 предприятий, занимающихся разработкой программных продуктов, создание более 1000 новых рабочих мест, расширение ассортимента национальных программных продуктов и увеличение экспорта, а также привлечение дополнительных инвестиций в этом направлении.
За прошедший период ёмкость широкополосного доступа к сети Интернет выросла до 1,12 млн. портов, общая протяженность волоконно-оптических линий связи доведена до 30 тыс. км. Количество абонентов, пользующихся услугами доступа к высокоскоростному Интернету по технологии FTTx достигло 652,5 тыс. пользователей.
Анализ работ, осуществляемых по созданию Wi-Fi точек доступа показывает, что хозяйствующие субъекты, операторы и провайдеры телекоммуникаций установили более чем 500 точек доступа в Интернет посредством технологии Wi-Fi.
В рамках развития проекта «Безопасный город» подписано Соглашение с компанией Atlas International (Германия) о реализации инвестиционного проекта на общую сумму 300 млн. евро. Кроме того, с Huawei и другими китайскими компаниями достигнута договоренность по реализации инвестиционного проекта «Безопасный город» в городе Ташкенте.
В то же время, на мероприятии было отмечено о наличии некоторых недостатков и проблем, препятствующих дальнейшему качественному выполнению работ, проводимых в этой сфере.
В ходе мероприятия члены комитета отметили необходимость полномасштабного исполнения программ, связанных с развитием информационно-коммуникационных технологий, принятия всех мер необходимых для развития сферы на основе современных стандартов.