15-16 май кунлари Тошкентда Интернетни бошқариш бўйича IV Марказий Осиё форуми - CAIGF бўлиб ўтади
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда 15 ва 16 май кунлари  Тошкент шаҳрида Интернетни бошқариш бўйича IV Марказий Осиё форуми (CAIGF)ни ташкил этади.
Бу йил форумнинг асосий мавзуси Марказий Осиёнинг имкониятларини кенгайтиришда Интернетни ривожлантириш деб аталади.
Форумнинг мақсади - Марказий Осиё мамлакатларида Интернетни бошқариш бўйича сиёсат масалаларини муҳокама қилиш борасида очиқ майдон ташкил этиш ва уни мустаҳкамлаш, шунингдек, глобал рақамли иқтисодиётни шакллантиришда минтақа мамлакатларининг иштирокини кенгайтиришдан иборат.
CAIGF Марказий Осиё мамлакатларида Интернетни бошқариш борасидаги сиёсат масалаларини муҳокама қилиш бўйича очиқ майдон ҳисобланиб, ҳар йили Марказий Осиё мамлакатлари, МДҲ ва Европадан 200 дан ортиқ Интернетни бошқариш соҳаси, вазирликлар ва алоқа маʼмуриятлари, ҳуқуқ-тартибот органлари ҳамда компаниялар ва тадқиқот марказлари мутахассисларини бирлаштиради.
Форум доирасида экспертлар ҳамжамияти вакиллари Интернетни бошқариш борасида глобал ва миллий ёндашувлар, киберхавфсизлик ва ўта муҳим инфратузилмалар муҳофазаси, DNS саноатини тараққий эттириш ва рақамли инфратузилма соҳасидаги тенденсияларни муҳокама қилади.

On May 15-16, Tashkent will host the Central Asian Internet Governance Forum (CAIGF), which will bring together representatives of ministries, communication administrations, law enforcement agencies, international organizations, companies and research centers.
It is organized by the Ministry for Development of Information Technologies and Communications of Uzbekistan and the OSCE Project Co-ordinator in the country.
The main objectives of the event are organization and strengthening an open platform for discussing policy issues on Internet governance in Central Asia and increasing participation of the region’s countries in shaping the global digital economy.
Representatives of the expert community will discuss global and national approaches to Internet governance, cybersecurity issues and protection of critical infrastructure, development of the DNS industry and trends in digital infrastructure.