15-16 май кунлари Тошкентда Интернетни бошқариш бўйича IV Марказий Осиё форуми - CAIGF бўлиб ўтади
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда 15 ва 16 май кунлари  Тошкент шаҳрида Интернетни бошқариш бўйича IV Марказий Осиё форуми (CAIGF)ни ташкил этади.
Бу йил форумнинг асосий мавзуси Марказий Осиёнинг имкониятларини кенгайтиришда Интернетни ривожлантириш деб аталади.
Форумнинг мақсади - Марказий Осиё мамлакатларида Интернетни бошқариш бўйича сиёсат масалаларини муҳокама қилиш борасида очиқ майдон ташкил этиш ва уни мустаҳкамлаш, шунингдек, глобал рақамли иқтисодиётни шакллантиришда минтақа мамлакатларининг иштирокини кенгайтиришдан иборат.
CAIGF Марказий Осиё мамлакатларида Интернетни бошқариш борасидаги сиёсат масалаларини муҳокама қилиш бўйича очиқ майдон ҳисобланиб, ҳар йили Марказий Осиё мамлакатлари, МДҲ ва Европадан 200 дан ортиқ Интернетни бошқариш соҳаси, вазирликлар ва алоқа маʼмуриятлари, ҳуқуқ-тартибот органлари ҳамда компаниялар ва тадқиқот марказлари мутахассисларини бирлаштиради.
Форум доирасида экспертлар ҳамжамияти вакиллари Интернетни бошқариш борасида глобал ва миллий ёндашувлар, киберхавфсизлик ва ўта муҳим инфратузилмалар муҳофазаси, DNS саноатини тараққий эттириш ва рақамли инфратузилма соҳасидаги тенденсияларни муҳокама қилади.

15-16 мая в Ташкенте пройдет IV Центрально-Азиатский форум по управлению Интернетом – CAIGF
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане в период с 15 по 16 мая 2019 года проводит в городе Ташкенте IV Центрально-Азиатского форума по управлению Интернетом (CAIGF).
В этом году главной темой форума станет развитие Интернета для расширения возможностей Центральной Азии.
Цель форума – организация и укрепление открытой площадки для обсуждения вопросов политики по управлению Интернетом в странах Центральной Азии и расширения участия стран региона в формировании глобальной цифровой экономики.
CAIGF является открытой площадкой для обсуждения вопросов политики по управлению интернетом в странах Центральной Азии, которая ежегодно собирает более 200 участников из стран Центральной Азии, СНГ и Европы – специалистов в области управления Интернетом, представителей министерств, администраций связи, правоохранительных органов, а также представителей международных организаций, компаний и исследовательских центров.
В рамках форума представители экспертного сообщества обсудят глобальные и национальные подходы к управлению Интернетом, вопросы кибербезопасности и защиты критической инфраструктуры, развитие DNS индустрии и тенденций в области цифровой инфраструктуры.