Шавкат Мирзиёев иқтисодиётнинг таянч нуқталарини кўрсатиб ўтди
Парранда етти хазинанинг бири, аҳолининг кундалик истеъмол товарлари бўлган гўшт ва тухум таъминоти манбаи. Ушбу маҳсулотларни мўл ва арзон қилиш мақсадида жойларда паррандачилик корхоналари ташкил этилмоқда.
Яқинда Музработ туманида ҳам ана шундай комплекс ишга туширилди. 10 гектар майдонда еттита товуқхона, иккита жўжахона ва маъмурий бинолар қурилиб, 220 гектар ер озуқа етиштириш йўлга қўйилди. Натижада 500 минг бош товуқ боқиш, 1 миллион 735 минг дона жўжа парваришлаш имконияти яратилди. 150 киши иш билан таъминланди. Шу кунларда 1000 тонна сиғимга эга музлаткич омборхона фойдаланишга топширилади.
Келгусида товуқ гўштидан сосиска, пар ёстиқ ва кўрпалар, озуқа маҳсулотлари ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари корхона фаолиятини кенгайтириш, вилоятнинг бошқа туманларида ҳам шундай мажмуалар ташкил этиш бўйича топшириқлар берди.
Корхонада хитойлик мутахассислар билан ҳамкорликда биогаз ва биоўғит ишлаб чиқариш ҳам режалаштирилган. Унинг натижасида мажмуа ўзини газ билан таъминлаш имконига эга бўлиб, 50 та қўшимча иш ўрни яратилади.
Шу ерда Сурхондарё вилоятида эртапишар маҳсулотлар етиштириш ва экспортга чиқариш, аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш ва қишлоқ хўжалигига оид бошқа лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Президентимиз томорқачилик бўйича олиб борилаётган ишларга алоҳида эътибор қаратди.
Сурхондарё вилоятида 400 мингта хонадонда 48 минг гектар ер бор. Жорий йилда биринчи экинлардан 644 минг тонна ҳосил олинди. Вилоят иқлим шароитида, кичик иссиқхоналар ташкил этиш орқали бемалол уч марта ҳосил олиш, экспорт қилиш мумкин. Бу қарийб 150 минг гектар ердан фойдаланиш билан баробар.
Масалан, бу йил мамлакатимиз тарихида биринчи марта картошка экспорт қилиш йўлга қўйилди. Сурхондарё вилоятида 270 минг тоннадан зиёд картошка етиштирилди. Унинг 100 минг тоннасини экспорт қилиш режалаштирилган.
- Томорқачилик озиқ-овқат маҳсулотларини арзон қилиш, инфляция даражасини пасайтиришда таянч нуқталардан бири. Бу орқали қанча одам ишли бўлади, оилаларга даромад, барака киради. Томорқадан самарали фойдаланган одам боқиманда бўлмайди, бой бўлади. Бунинг учун тизим яратилган, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ томонидан тақдим этилган, жойларга бориб, арпа, буғдой, сули ва макажўхори донидан ем ишлаб чиқарадиган мобиль заводни ҳам кўздан кечирди.

Шавкат Мирзиёев определил точки опоры для роста экономики
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью частного предприятия «Янгиобод инвест сервис» в Музрабатском районе.
Птицеводство - источник диетического мяса и яиц, которые занимают важное место в повседневном рационе населения. На местах организуется множество птицеводческих хозяйств для обеспечения изобилия и доступности этой продукции.
Новый птицеводческий комплекс в Музарабатском районе начал свою деятельность недавно. На территории комплекса площадью 10 гектаров построены 7 курятников, 2 цыплятника и административное здание. Налажена заготовка корма на 220 гектарах. В результате здесь создана возможность содержать 500 тысяч кур и 1 миллион 735 тысяч цыплят. Обеспечены работой 150 человек. Вскоре будет сдан в эксплуатацию холодильный склад вместимостью 1 тысячу тонн.
В дальнейшем здесь планируется производить куриные сосиски и другие продукты питания, перьевые подушки и одеяла.
Глава государства поручил расширить деятельность предприятия, построить такие комплексы и в других районах области.
На предприятии планируют реализовать совместно с китайскими специалистами проект по производству биогаза и биоудобрений. В результате комплекс сможет обеспечивать себя газом, будет создано дополнительно 50 рабочих мест.
Здесь же прошла презентация сельскохозяйственных проектов по выращиванию и экспорту раннеспелой продукции, эффективному использованию приусадебных земель и других.
Президент уделил особое внимание проводимой работе по развитию огородного хозяйства. В распоряжении 400 тысяч домохозяйств Сурхандарьинской области имеются 48 тысяч гектаров земли. В нынешнем году с первого сбора получено 644 тысяч тонн различной сельхозпродукции. В климатических условиях области через создание малых теплиц можно собирать до трех урожаев в год.
К примеру, впервые в истории нашей страны в этом году налажен экспорт картофеля. В Сурхандарьинской области заготовлено свыше 270 тысяч тонн этого продукта, из них намечено экспортировать 100 тысяч тонн.
- Огородное хозяйство - одна из точек опоры для удешевления продуктов питания, снижения уровня инфляции. Благодаря ему обеспечивается занятость многих людей, увеличиваются доходы семей. Человек, эффективно пользующийся приусадебным участком, не будет иждивенцем, будет богатым. Для этого создана необходимая система, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился также с представленным АО "Узбекистон темир йуллари" мобильным заводом по производству комбикорма из ячменя, овса, пшеницы и кукурузы.