Ўзбекистон Республикасида чорвачиликни ривожлантириш бўйича янги лойиҳа ишга туширилди
23 апрель куни Ўзбекистонда чорвачиликни ривожлантириш бўйича янги беш йиллик лойиҳанинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Лойиҳа Европа Иттифоқи (15 млн. Евро) ва Жаҳон банки (150 млн. АҚШ доллари) томонидан молиялаштирилади ва самарадорсизлик, кичик фермерлар учун молия ва бозорга кириш чекловлари, турли манфаатдор томонлар ўртасида муносабатлар мувофиқлаштириш даражаси, қиймат занжирини самарасиз бошқариш, сифатли тиббий хизматларининг етишмаслиги ва тадқиқот муассасалари учун етарли бўлмаган ресурслар каби чорвачилик соҳасидаги асосий муаммоларни ҳал этишга қаратилган.
Ўзбекистонда чорвачилик маҳсулотларининг 90 фоизи кичик фермер хўжаликларига боғлиқдиги қайд этилди: кичик фермерларнинг кўпчилиги паст даражадаги ҳосилдорлик, бозорлар ва юқори қиймат занжирларига қўшилиш учун заиф алоқалар мавжудлиги билан тавсифланади.
Фермерлар деҳқончиликнинг ерларининг 15 фоиздан камроғига эгалик қилсалар ҳам, чорвачиликда уларнинг улуши ишлаб чиқаришнинг 90 фоиздан ортиғигача кўпайди. Фермерларга 94% йирик қорамол ва 63% паррандалар тегишли. Кичик фермерларнинг аксарияти уй хўжаликларининг эҳтиёжларидан ортиқча товар даромадларини деярли ишлаб чиқармаганлигини ҳисобга олсак, унумдорлик пастлигича қолмоқда. Шу билан бирга, 4.7 миллион кичик фермерлар чорвачиликка ўз эҳтиёжларини қондириш учун таянади.
Лойиҳа, савдо қиймат занжирларида иштирок этадиган кичик фермерларнинг сонини кўпайтириш, ҳосилдорлик ва ишлаб чиқаришни ошириш, шунингдек, фойда ва барқарор даромадларни кўпайтириш орқали тармоқ самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
«Фурсатдан фойдаланиб, Европа Иттифоқи ва Жаҳон банки делегациясига қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатлар ҳамда доимий равишда кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорчилигимни билдирмоқчиман. Бу Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Вазирликлари томонидан юксак баҳоланмоқда», - дея таъкидлади Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев
Бундан ташқари, лойиҳа фермер ва қиймат занжирининг иқтисодий операторлари учун тижорат банклари орқали имтиёзли кредит шартлари асосида кредит линиялари билан қўллаб-қувватланадиган энг яхши амалиётларни тарқатади. Бундан ташқари, лойиҳа қиймат занжири иштирокчилари ўртасида самарали ҳамкорликни йўлга қўйишга ёрдам беради (ишлаб чиқарувчилар, харидорлар ва хизмат кўрсатувчиларни техник кўмак грантлари, кенгайтириш хизматлари ва қўшимча инвестициялар орқали)
Европа Иттифоқининг Ўзбекистон Республикасидаги делегацияси раҳбари Эдуардс Стипрайс таъкидлаганидек - «Ушбу лойиҳа давлат хўжалик органларининг салоҳиятини ошириш, давлат хизматларини ислоҳ қилишни қўллаб-қувватлаш, тадқиқотларни ўтказиш, ветеринария хизматлари ва қийматлар тизимини ривожлантиришга қаратилади. Хусусан, Европа Иттифоқи гранти кичик ишлаб чиқарувчилар учун молиялаштириш имкониятини таъминлаш, кичик фермерларнинг самарадорлигини ошириш ва бозор иштирокини кенгайтиришга ёрдам беради».
Жаҳон банки кредитлари ветеринария хизматларини қўллаб-қувватлаш, мамлакатнинг барча ҳудудларида чорвачиликка ишловчи капитал ва инвестицияларни молиялаштириш учун сарфланади.
Очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўйича давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Шуҳрат Жабборов, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Эдуардс Стипрайс, Жаҳон банкининг қишлоқ хўжалиги бўйича катта иқтисодчиси Сергей Зоря иштирок этди.

Запущен новый проект по развитию животноводства в Республике Узбекистан
23 апреля состоялась церемония запуска нового пятилетнего проекта по развитию сектора животноводства в Узбекистане. Проект совместно финансируется Европейским союзом (15 млн. евро) и Всемирным банком (150 млн. долларов) и направлен на решение основных проблем в секторе животноводства, таких как низкая производительность, недостаточная добавленная стоимость, ограниченный доступ к финансам и рынку для мелких фермеров, низкий уровень координации между различными заинтересованными сторонами, неэффективное управление цепочкой создания стоимости, отсутствие качества услуг по охране здоровья животных и недостаточные ресурсы для исследовательских учреждений.
Было отмечено, что в Узбекистане 90% продукции животноводства зависит от мелких фермерских хозяйств: большинство мелких фермеров остаются в системе натурального фермерства, характеризующейся низкой производительностью, ограниченными излишками товарной продукции и слабой связью с рынками и интеграцией в более высокие производственно-сбытовые цепочки.
Несмотря на то, что фермерам принадлежит менее 15% пахотных земель, их доля в животноводстве возросла до более чем 90% объема производства. Фермерам принадлежит 94% крупного рогатого скота и 63% домашней птицы. Учитывая то, что большинство мелких фермеров почти не производят товарного излишка сверх потребностей домашних хозяйств, производительность остается низкой. Вместе с тем, 4,7 миллиона мелких фермеров полагаются на скот для улучшения средств к существованию.
«Данный проект нацелен на повышение эффективности сектора животноводства за счет увеличения числа мелких фермеров, участвующих в коммерческих цепочках создания стоимости, повышения производительности и объемов производства, а также обеспечение получения устойчивых доходов. Также я бы хотел поблагодарить Делегацию Европейского Союза и Всемирный банк за прилагаемые усилия для развития сектора, постоянную поддержку, которая оказывается сельскохозяйственному сектору Узбекистана, что высоко ценится министерством и правительством Республики Узбекистан»- отметил в своей речи Министр сельского хозяйства РУ Жамшид Ходжаев
Кроме того, проект будет распространять передовые мировые практики, что будет поддерживается кредитными линиями для фермеров и экономических операторов цепочки создания стоимости, доступными через коммерческие банки на льготных условиях кредитования. Также, проект будет способствовать установлению продуктивных партнерских отношений между участниками производственно-сбытовой цепочки (производителями, покупателями, поставщиками услуг с помощью грантов на техническое содействие, услуг по расширению и дополнительных инвестиций.
Как отметил глава делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан Эдуардc Стипрайс: «Данный проект будет направлен на повышение потенциала государственных органов хозяйства, поддержку реформам государственных служб, исследования, распространение знаний, ветеринарные услуги, а также развитие цепочки создания стоимости. В частности, грант ЕС поможет обеспечить доступ к финансам для мелких производителей, повысить производительность мелких фермеров и вовлечь их к более широкому участию на рынках».
Кредиты Всемирного банка будут направлены на поддержку Ветеринарных служб и финансирование оборотного капитала и инвестиций в животноводческий сектор по всей стране.
В церемонии открытия приняли участие Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, Первый заместитель председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Шухрат Джаббаров, Глава Делегации Европейского союза в Узбекистане посол Эдуардс Стипрайс, старший экономист в сфере сельского хозяйства представительства Всемирного банка Сергей Зоря.