Гулистон шаҳрида Ўзбекистон-Қозоғистон Давлат чегараси демаркацияси бўйича музокаралар бўлиб ўтди
2019 йилнинг 22-26 апрель кунлари Гулистон шаҳрида Ўзбекистон-Қозоғистон қўшма демаркация комиссиясида Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси Ҳукуматлари делегацияларининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбир давомида Ўзбекистон-Қозоғистон Давлат чегараси демаркациясининг якуний ҳужжатлари лойиҳаларини тайёрлаш бўйича ишлар давом эттирилди.
Қозоғистон делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи мобайнида давлатлараро чегаранинг айрим участкаларида қўшма дала текширувлари ўтказилди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг Тошкент ва Жиззах вилоятлари ҳамда Қозоғистоннинг Туркистон вилояти ўртасидаги Давлат чегарасининг айрим участкаларида демаркация чизиғини ўтказиш бўйича таклифлар юзасидан фикрлар алмашилди.
Йиғилиш дўстлик ва ҳамжиҳатлик руҳида ўтди.
Музокаралар якунларида делегация раҳбарлари - Ўзбекистон Ергеодезкадастр давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Тўлқин Абдуллаев ва Қозоғистон ТИВнинг махсус топшириқлар бўйича Элчиси Вячеслав Гиззатов тегишли Протокол имзоладилар.

В г.Гулистане состоялись переговоры по демаркации узбекско-казахстанской Государственной границы
С 22 по 26 апреля 2019 года в г.Гулистане состоялось очередное заседание Правительственных делегации Республики Узбекистан и Республики Казахстан в Совместной узбекско-казахстанской демаркационной комиссии.
В рамках мероприятия стороны продолжили работу по подготовке проектов итоговых документов демаркации узбекско-казахстанской Государственной границы.
В ходе пребывания казахстанской делегации в Узбекистане на отельных участках межгосударственной границы проведены совместные полевые обследования.
На встрече стороны обменялись предложениями по прохождению демаркационной линии на отдельных участках Государственной границы в пределах Ташкентской и Джизакской областей Узбекистана по смежеству с Туркестанской областью Казахстана.
Заседание прошло в атмосфере дружбы и взаимопонимания.
По итогам переговоров руководители делегаций – первый заместитель Госкомземгеодезкадастра Узбекистана Тулкин Абдуллаев и Посол по особым поручениям МИД Казахстана Вячеслав Гиззатов подписали соответствующий Протокол.