Ўзбекистонда 2021 йилдан мажбурий тиббий суғурта тизими жорий этилади
Пойтахтимизда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан мамлакатимизда соғлиқни сақлашни молиялаштиришни ислоҳ қилиш мавзусида олий даражадаги сиёсий мулоқотлар бўлиб ўтмоқда.
Унга молиявий ислоҳотлар ва мажбурий тиббий суғурталашни жорий этиш учун масъул бўлган вазирлик ва идора вакиллари, шунингдек, ЖССТ Европа минтақавий бюроси, Россия, Буюк Британия, Швеция, Испания, Латвия, Корея Республикаси каби етакчи мамлакатлар мутахассис ва экспертлари, халқаро молия тузилма вакиллари таклиф этилди.
Тадбирда таъкидланганидек, бугунги кунда мамлакатимиз тиббиёт тизимида муҳим ўзгариш ва янгиланишлар бўлмоқда. 2019 – 2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепцияси тасдиқланиб, тиббиёт ривожида янги даврни бошлаб берди.
Чунки унга кўра, соғлиқни сақлаш соҳасида миллий қонунчиликни такомиллаштириш, тиббиёт соҳасида замонавий бошқарув ва молиялаштириш тизимини тубдан такомиллаштириш, ҳудудларда “кластер” моделини шакллантириш, тиббий ёрдамнинг самарадорлиги, сифати ва оммабоплигини ошириш, оналик ва болалик муҳофазасини кучайтириш, хусусий тиббиёт, давлат-хусусий шериклик механизми ва тиббий туризмни ривожлантириш орқали инвестицияларни кенг жалб этиш, фармацевика тармоғи, кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малака ошириш, тиббиёт фанини ривожлантириш ҳамда электрон соғлиқни сақлаш тизимини кенг жорий этиш каби устувор вазифалар белгилаб берилди.
Мулоқот давомида ушбу Концепциядан келиб чиққан ҳолда соғлиқни сақлашни молиялаштиришни ислоҳ қилишнинг асосий кўринишларидан бири давлат томонидан кафолатланган бепул тиббий ёрдам ҳажмини белгилаш, тиббий хизматлар учун клиник-харажат гуруҳлари бўйича “ҳар бир даволанган ҳолат” учун тўлаш тизими ҳамда киши бошига молиялаштиришнинг янги механизмларини татбиқ қилиш ишлари бошлаб юборилгани айтиб ўтилди.
Шунингдек, юртимизда мажбурий тиббий суғуртани босқичма-босқич жорий этиш мақсадида жорий йилдан тизимнинг ҳуқуқий асослари ишлаб чиқилмоқда. Мамлакатимизда ушбу жараён 2021 йилдан жорий этиш бошланади ва биринчи навбатда, йирик ташкилотларда мажбурий суғурта таъминланади. Мулоқотда ушбу жараёнда, аввало, мажбурий тиббий суғурта жамғармасини ташкил этиш экани таъкидланди. Соғлиқни сақлаш хизматлари учун барча ресурслар (даромад манбаларидан қатъий назар)ни тақсимлашда тенглик ва самарадорлик максимал даражада ҳисобга олинади.
Бўлиб ўтган мулоқотларда соҳани молиялаштиришда эътибор қаратиш лозим бўлган жиҳатлар, мажбурий тиббий суғурта ҳамда электрон соғлиқни сақлашни жорий этиш каби масалалар яна бир бор атрофлича муҳокама этилди. Ўтган давр мобайнида жаҳон тажрибаси ва халқаро экспертлар таклифлари асосида ишлаб чиқилган соғлиқни сақлашни молиялаштириш хамда мажбурий тиббий суғуртани жорий этишга қаратилган стратегиямизга юқори баҳо берилди.
Қизғин кечган мулоқотда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.Абдувахитов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А. Абдуҳакимов, ЖССТнинг иқтисодий масалалар бўйича етакчи эксперти М. Якаб, ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Л.Куппенс, Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири А. Шадманов иштирок этишди.

В Узбекистане с 2021 года будет внедрена система обязательного медицинского страхования
В столице Министерством здравоохранения и Представительством ВОЗ в Узбекистане проводится политический диалог высокого уровня на тему «Реформа финансирования здравоохранения Узбекистана».
Приглашены представители правительства, курирующие вопросы проведения финансовой реформы и внедрения обязательного медицинского страхования, а также ведущие эксперты и консультанты Европейского регионального бюро ВОЗ из Великобритании, Швеции, Испании, Латвии и Республики Корея, представители международной финансовой структуры.
В мероприятии было сказано, что сегодня наша страна переживает значительные социально-экономические преобразования, направленные на модернизацию государства. В рамках этих преобразований республика приступила к реализации комплексной и далеко идущей программы реформирования своей системы здравоохранения, определенной в Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019 – 2025 годы.
Потому что согласно ей определены такие устойчивые задачи, как совершенствование законодательства в сфере здравоохранения, формирование в сфере медицины современной системы управления и в регионах «кластерной» модели организации здравоохранения, совершенствование системы финансирования здравоохранения, повышение качества и доступности медицинской помощи, совершенствование системы оказания медицинской помощи матерям и детям, развитие частного здравоохранения, государственно-частного партнерства и медицинского туризма, дальнейшее развитие фармацевтической отрасли, формирование эффективной системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации медицинских кадров, а также развития медицинской науки, широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий и «электронного здравоохранения».
Во время общения было сказано, что начата работа по внедрению механизма совершенствования системы финансирования здравоохранения, определению объемов гарантированной государством бесплатной медицинской помощи, системы оплаты медицинских услуг за «пролеченный случай» по клинико-затратным группам и новых механизмов подушевого финансирования.
А также с целью поэтапного внедрения обязательного медицинского страхования в нашей стране в нынешнем году разрабатываются правовые основы системы. А с 2021 года начнется ее внедрение и, в первую очередь, обязательным страхованием будут обечпечены в крупных организациях. Во время общения было отмечено, что одним из основных направлений дальнейшего развития сферы является совершенствование системы финансирования здравоохранения страны. Реформирование данного направления нацелено на обеспечения равного доступа к медицинскому обслуживанию и финансовой защите населения, а также справедливого распределения ресурсов.
Во время мероприятия участники еще раз тщательно обсудили вопросы внедрения обязательного медицинского страхования и электронного здравоохранения, а также назвали стороны, на которые стоит уделить внимание в финансировании сферы. Высокую оценку получила разработанная за прошедший период на основе изучения мирового опыта и предложений международных экспертов национальная стратегия, направленная на финансирование здравоохранения и внедрение обязательного медицинского страхования.
В мероприятии участвовали советник Президента Республики Узбекистан А. Абдувахитов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А. Абдухакимов, ведущий экономический эскперт ВОЗ М. Якаб, глава представительства ВОЗ в Республике Узбекистан Л. Куппенс, министр здравоохранения Узбекистана А. Шадманов.