«Бир макон, бир йўл» халқаро форуми бошланди
Анжуманни Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин очиб, унда иштирок этаётган барча делегациялар раҳбарлари, кўп сонли эксперт ва таҳлилий доиралар вакилларига миннатдорлик билдирди.
Хитой Раиси БМТ, ШҲТ, Европа Иттифоқи, Евроосиё иқтисодий иттифоқи каби халқаро ва минтақавий тузилмалар ҳамкорлигида амалга оширилаётган «Бир макон, бир йўл» лойиҳаси турли мамлакатларнинг миллий тараққиёт стратегиясига мос келишини, шу жиҳатдан бутун дунёда иқтисодий ривожланишга кенг йўл очишини таъкидлади.
Форумнинг очилишида халқаро савдо ва инвестиция алоқаларини мустаҳкамлаш, янги транспорт ва логистика йўлаклари яратилишини рағбатлантириш бўйича амалга ошириладиган лойиҳалар хусусида сўз юритилди. Ушбу лойиҳада иштирок этаётган мамлакатлар сафи кенгайиб бораётгани, бу дунёда барқарор ривожланишга интилиш кучаяётганини ифода этиши таъкидланди.
Маълумки, «Бир макон, бир йўл» халқаро форуми илк бор 2017 йилда ўтказилган. Хитой илгари сурган мазкур ташаббус икки йўналиш - қуруқлик ва денгиз йўлларини ривожлантириш ва ўзаро боғлаш орқали давлатлараро ҳамкорлик механизмларини мустаҳкамлашга қаратилган. Ҳозирда у Осиё, Европа ва Африкадаги 65 мамлакатни қамраб олган. Келгусида унга бошқа давлатлар ҳам қўшилиши натижасида глобал иқтисодий маконга айланади.
Бу галги форумда минтақавий иқтисодий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, узоқ муддатли тараққиётнинг янги манбаларини излаб топиш борасидаги шерикликни фаоллаштириш, “яшил” иқтисодиёт ва инновацияларни илгари суриш, устувор инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.

Начался международный форум "Один пояc, один путь"
Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, открывая форум, выразил благодарность главам всех участвующих в нем делегаций, многочисленным представителям экспертных и аналитических кругов.
Председатель Китая отметил, что проект "Один пояс, один путь", реализуемый совместно с такими международными и региональными структурами, как ООН, ШОС, Евросоюз, Евразийский экономических союз, соответствует стратегиям развития различных стран и потому открывает широкую дорогу для экономического прогресса во всем мире.
На открытии говорилось о проектах, которые будут реализованы для укрепления международной торговли и инвестиционных связей, стимулировать создание новых транспортных и логистических коридоров. Отмечалось, что число стран-участниц проекта растет, это свидетельствует об усиливающемся в мире стремлении к устойчивому развитию.
Как известно, международный форум "Один пояс, один путь" впервые состоялся в 2017 году. Данная выдвинутая Китаем инициатива нацелена на укрепление механизмов межгосударственного сотрудничества путем развития сухопутных и морских путей. В настоящее время проект охватывает 65 стран в Азии, Европе и Африке. В дальнейшем, в результате присоединения других стран, он превратится в глобальную экономическую платформу.
На нынешнем форуме основное внимание будет уделено вопросам дальнейшего углубления экономического сотрудничества, активизации взаимодействия в поиске новых источников долгосрочного роста, продвижения «зеленой» экономики и инноваций, реализации приоритетных инфраструктурных проектов.