«Tashkent Law Spring» халқаро юрдик форумида 1000дан ортиқ иштирокчилар қатнашади
Жорий йилнинг 25 апель куни Тошкентда мамлакатимиз тарихида илк бор «Tashkent Law Spring» халқаро юридик форуми бошланади. Тадбир ўтказилиши Ҳаракатлар стартегиясини «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили» амалга оширишга оид Давлат дастурида кўзда тутилган.
22 апрель куни маҳаллий ва халқаро ОАВ вакиллари учун ташкил этилган брифингда саноқли кунлардан сўнг бошланадиган “Тошкент ҳуқуқ баҳори” халқаро юридик форумига кўрилаётган тайёргарлик ишлари, унда иштирок этувчилар, форум дастуридан ўрин олган асосий масалалар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Форумнинг асоси мавзуси “Ҳуқуқ жадал модернизация даврида” бўлади. Бу бежиз эмас. Сўнгги икки йил давомида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари устувор аҳамият касб этган кенг кўламли ўзгаришлар даври бўлди.
Қисқа давр ичида Ҳаракатлар стратегияси доирасида 90 дан ортиқ қонунлар ва икки мингдан зиёд Президент, ҳукумат фармонлари ва қарорлари қабул қилинди. Энг яхши амалиётлар, илғор тажриба ва таклифлар миллий ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш имконини бермоқда.
Тадбир қатнашчилари давлат ва жамиятнинг жадал ўзгариш даврида ҳуқуқ қандай бўлмоғи керак? деган саволга жавоб топадилар.
Форум юриспруденция соҳасидаги мингдан зиёд вакиллар, жумладан дунёнинг 40 мамлакати (АҚШ, Англия, Австрия, Австралия, Озарбайжон, Буюк Британия, Германия, Ирландия, Италия, Франция, Нидерланд, Швейцария, Польша, Канада, Молдова, Беларусь, Украина, Мальта, Латвия, Литва, Россия, Грузия, Саудия Арабистони, БАА, Хитой, Япония, Корея Республикаси, Сингапур, Ҳиндистон, Малайзия, Туркия, Шри-Ланка, Қозоғистон, Афғонистон ва ҳ.к) дан қарийб 240 делегатларни бирлаштирадиган муҳокама майдончасига айланади.
Таъкидлаш жоизки, ушбу аҳамиятли анжуманда Корея Республикаси, Сингапур, Россия, Афғонистон, Беларус, Озабрайжон, Саудия Арабистони, Шри-Ланка давлатларининг адлия вазирликлари ва қонунчилик тизими, дунёнинг етакчи арбитраж марказлари раҳбарияти ҳам иштирок этади.
«Tashkent Law Spring» дастурини тузишда эспертлар ва спикерлар фаол қатнашди. Форумнинг ташкилий қўмитаси юзлаб аризалар ва таклифларни кўриб чиқди. Форумнинг амалий дастури “Сифатли бошқарув”, “Суд устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш”, “Фаол инвестициявий сиёсат” йўналишлари бўйича 17 та сессияни ўз ичига олади.
“Суд экспертизаси” ва “Нотариат” мавзуларига оид иккита давра суҳбати, Ўзбекистон инвестиция муҳити, давлат хизматлари ва фуқароларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш соҳасидаги ислоҳотлар бўйича тақдимотлар, “Юридик компания бошқаруви: муваффақият сирлари” ва “Инвестиция лойиҳаларини бошқариш” бўйича маҳорат дарслари ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Шунингдек, “Йилнинг энг яхши адвокати”, “Йилнинг энг яхши адовакатлик тузилмаси”, “Энг яхши корпоратив юридик хизмат” каби номинациялар бўйича ғолибларни тақдирлаш маросими ҳам бўлиб ўтади.
«Tashkent Law Spring» халқаро юридик форуми шу тариқа, йирик профессионал байрамга айланиши кутилмоқда.
Ўзбекистон ва хорижий мамлакатларнинг юриспруденция соҳаси вакиллари жонли мулоқот ва қулай шароитларда дунёдаги мураккаб ва қизиқарли   масалаларни,   бугунги кунда сармоядорлар учун яратилаётган имкониятлар ва уларга қаратилган чақириқлар бўйича муҳокама қилиш имконига эга бўладилар.
Маълумот учун: пойтахтимизда бўлиб ўтадиган мазкур тадбир жараёнларини ёритиш учун миллий ва хорижий ОАВ ларнинг 90 нафардан ортиқ вакиллари аккредитациядан ўтди.
Форум дастури, спикерлар ва иштирокчилар ҳақидаги батафсил маълумотлар билан «Tashkent Law Spring» — https://tashkentlawspring.uz/ru расмий сайтида танишишингиз мумкин.
Форум Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва қатор ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилмоқда. АҚШнинг халқаро ривожланиш бўйича агентлиги (USAID) ва БМТнинг Ўзбекистондаги Тараққиёт дастури (UNDP) тадбирнинг асосий ҳомийларидир.

На международном юридическом форуме «Tashkent Law Spring» будут принимат участия болле 1000 лиц
25 апреля 2019 года в Ташкенте будет дан старт международному юридическому форуму «Tashkent Law Spring» — первому в истории современного Узбекистана. Его проведение было предусмотрено Государственной программой по реализации Стратегии действий в Год активных инвестиций и социального развития.
Главной темой форума станет «Право в эпоху ускоренной модернизации». И это неслучайно. Последние два года ознаменовались в Узбекистане масштабными преобразованиях во всех сферах жизни с приоритетом на права и законные интересы человека. За относительно короткий период времени в рамках Стратегии действий принято более 90 законов и свыше двух тысяч указов и постановлений Президента, правительства. Лучшие практики, передовой опыт, предложения позволят усовершенствовать национальную систему права. Ожидается, что по итогам заседаний и тематических сессий будет получен ответ на главный вопрос: каким же должно быть право в период стремительной трансформации государства и общества?
Форум станет дискуссионной площадкой, которая объединит более одной тысячи представителей сферы юриспруденции, в том числе около 240 делегатов из 40 стран мира (США, Англия, Австрия, Австралия, Азербайджан, Великобритания, Германия, Ирландия, Италия, Франция, Нидерланды, Швейцария, Польша, Канада, Молдова, Беларусь, Украина, Мальта, Латвия, Литва, Россия, Грузия, Саудовская Аравия, ОАЭ, Китай, Япония, Республика Коря, Сингапур, Индия, Малайзия, Турция, Шри-Ланка, Казахстан, Афганистан и другие). Готовность принять участие в форуме выразили и юридические компании — лидеры международного рейтинга «The Legal 500».
Стоит отметить, что в числе гостей — руководители министерств юстиции и законодательства Республики Корея, Сингапура, России, Афганистана, Беларуси, Азербайджана, Саудовской Аравии, Шри-Ланки, ведущих арбитражных центров мира.
Эксперты и спикеры активно участвовали в формировании программы и сессий «Tashkent Law Spring». Оргкомитет обработал несколько сотен заявок и предложений. Деловая программа форума включает в себя 17 дискуссионных сессий по направлениям «Качественное управление», «Обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы», «Активная инвестиционная политика».
Запланированы два «круглых стола» на темы «Судебная экспертиза» и «Нотариат», презентации инвестиционного климата Узбекистана, реформ в сфере государственных услуг и правовой помощи гражданам, а также мастер-классы «Управление юридической компанией: как стать успешным?» и «Управление инвестиционными проектами». Пройдет церемония награждения победителей в номинациях «Лучший адвокат года», «Лучшее адвокатское формирование года», «Лучшая корпоративная юридическая служба».
Таким образом, международный юридический форум «Tashkent Law Spring» призван стать большим профессиональным праздником. Представителям юриспруденции Узбекистана, зарубежных стран будет предоставлена уникальная возможность в формате живого общения и в максимально комфортных условиях обсудить наиболее сложные и интересные проблемы из мира права с акцентом на современные вызовы и возможности для инвесторов.
Для сведения: более 90 представителей национальных и иностранных СМИ получили аккредитацию и будут освещать ход международного юридического форума в Ташкенте.
Более подробную информацию о программе форума, спикерах и участниках можно получить на официальном веб-сайте «Tashkent Law Spring» — https://tashkentlawspring.uz/ru.
Форум «Tashkent Law Spring» организуется Министерством юстиции Республики Узбекистан совместно с рядом партнеров. Спонсорами выступают Агентство США по международному развитию (USAID), Программа развития ООН, а также Управлении ООН по наркотикам и преступности (UNODC).