Кўз жарроҳлигига оид семинар ўтказилди
Республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургия марказида кўзнинг олд қисми реконструкциявий жарроҳлиги ва кўз гавҳарига оид мураккаб операцияларга бағишланган илмий-амалий семинар офтальмологларнинг касбий салоҳиятини янада юксалтиришга қаратилгани билан аҳамиятли бўлди.
Юртимизда соғлиқни сақлаш борасида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар жараёнида тиббиётнинг турли йўналишлари ривожига эътибор қаратиш, бунда кўп йиллар мобайнида мамлакатимизда шаклланган тиббиёт мактаби анъаналарини тиклаш, уларни янада ривожлантириш, хорижнинг нуфузли илмий марказлари, олий таълим даргоҳлари, етакчи клиникалари, тиббиёт масканлари билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургия марказида катаракталарнинг хирургик даволанишга доир илғор услублар, кўз гавҳарининг олд ва орқа томонини кесиш лазер операциялари, мугуз парданинг турли патологияларида киротопластик ва амнионопластик операцияларни ўтказиш ва бошқа турли йўналишлардаги мураккаб жарроҳлик амалиётлари ўтказиб келинмоқда.
Россиялик офтальмолог-жарроҳ шифокорлар иштирокида ўтказилган семинарда кўз касалликларига оид турли мураккаб операцияларни амалга оширишдаги илғор услуб ва технологиялар атрофлича муҳокама этилди. Бу каби илмий-амалий семинар ва маҳорат дарслари Бухоро вилоят офтальмология шифохонасида ҳам ўтказилиши режалаштирилган.

Семинар по глазной хирургии
Состоявшийся в Республиканском специализированном центре микрохирургии глаза научно-практический семинар, посвященный реконструктивной хирургии роговицы и сложным операциям хрусталика глаза, был значим тем, что направлен на дальнейшее повышение профессионального потенциала офтальмологов.
В процессе осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ в сфере здравоохранения особое внимание уделяется вопросам развития всех направлений медицины, возрождения традиций отечественных медицинских школ, сформировавшихся много лет назад, дальнейшего их развития, расширения сотрудничества с престижными зарубежными научными центрами, высшими учебными заведениями, ведущими клиниками, медицинскими учреждениями.
В Республиканском специализированном центре микрохирургии глаза используются передовые методы хирургического лечения катаракты, проводятся операции по лазерному разрезу передней и задней части хрусталика глаза, кератопластика и амниопластика при различных патологиях оболочки роговицы и другие сложные хирургические операции.
На семинаре, прошедшем с участием российских офтальмологов-хирургов, подробно обсуждены вопросы применения передовых методов и технологий в проведении сложных операций при глазных заболеваниях. Организация подобных научно-практических семинаров и мастер-классов планируется и в Бухарской областной офтальмологической больнице.