Ташқи иқтисодий фаолиятни амалга оширишда маъмурий тартиб-таомилларни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-04-24 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда ташқи иқтисодий фаолиятни либераллаштириш, экспорт салоҳиятини кучайтириш, инвестициявий жозибадорликни ошириш ва божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, фитосанитария, санитар-эпидемиологик, ветеринария, экологик назорат органлари ва сертификатлаш органлари (кейинги ўринда – ваколатли органлар) фаолиятини ўрганиш натижалари уларнинг Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси орқали ўтувчи товарлар ва транспорт воситаларига нисбатан назорат функцияларини амалга ошириш самарадорлиги ва тезкорлигини ошириш, шу жумладан, идоралараро электрон ҳамкорликни жадал жорий қилиш орқали такомиллаштириш зарурати мавжудлигини кўрсатмоқда.
Ташқи иқтисодий фаолиятни амалга оширишда маъмурий тартиб-таомилларни янада такомиллаштириш, бизнес юритиш шарт-шароитларини яхшилаш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 декабрдаги “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4059-сон қарорида белгиланган вазифаларни бажариш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Ўзстандарт” агентлиги ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекциясининг (кейинги ўринларда – “Ўздавкарантин” инспекцияси) 2021 йил 1 январга қадар БМТнинг Савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш ва электрон иш амалиётлари бўйича маркази томонидан ишлаб чиқилган “ягона дарча” механизмини яратиш бўйича тавсиялар ва йўл-йўриқ тамойиллари мезонларига жавоб берадиган “Ягона дарча” божхона ахборот тизимини (кейинги ўринда – “Ягона дарча” БАТ) жорий этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
“Ягона дарча” БАТни жорий этишда ташқи иқтисодий фаолият (кейинги ўринларда – ТИФ) субъектларига қуйидаги имкониятларни яратадиган механизм назарда тутилсин:
импорт, экспорт ва транзитга тааллуқли барча тартибга солиш талабларини бажариш мақсадида стандартлаштирилган маълумотлар ва ҳужжатларни ягона ўтказиш каналидан фойдаланган ҳолда тақдим этиш;
ахборот алмашинувнинг махфийлиги ва хавфсизлигини таъминловчи норматив-ҳуқуқий база билан мустаҳкамлаган ҳолда, ташқи савдо битимларига доир барча ахборотларни алмашиш;
давлат божхона хизмати, ваколатли органлар, шунингдек, тадбиркорлик субъектлари томонидан рухсат этувчи ҳужжатларни расмийлаштиришнинг босқичларини масофадан кузатиш;
барча учун очиқ бўлган электрон шаклдаги рухсат этувчи ҳужжатлар реестрларини (кейинги ўринларда – Реестрлар) юритишга тўлиқ ўтиш;
Ўзбекистон Республикаси ва хорижий мамлакатлардаги эпизоотик, карантин ва фитосанитария ҳолатлари тўғрисидаги очиқ маълумотларни
энг сўнгги кўрсаткичлар ҳолатида ушлаб туриш;
дастлабки маълумотлар асосида товарлар Ўзбекистон Республикаси ҳудудига амалда етиб келишига қадар рухсат берувчи характерга эга ҳужжатларни бериш.
2. “Ягона дарча” БАТнинг самарали ва тўлиқ фаолият юритиши, шунингдек, ваколатли органларнинг назорат пунктларидаги ишларини тизимли ёндашув ва доимий назорат асосида ташкил этиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси (Азимов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Шодмонов), Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси (Норқобилов), Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси (Қўчқоров), “Ўзстандарт” агентлиги (Сатторов) ва “Ўздавкарантин” инспекцияси (Эргашев) раҳбарларининг шахсий жавобгарлиги кўрсатиб ўтилсин.
3. Ташқи иқтисодий фаолият жараёнларини такомиллаштириш чора-тадбирларини амалга ошириш бўйича ишчи гуруҳи (кейинги ўринларда – Ишчи гуруҳи) иловага мувофиқ таркибда ташкил этилсин.
4. Ишчи гуруҳи 2019 йил 1 октябрга қадар бўлган муддатда божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш, давлат назорати самарадорлигини ошириш, ТИФ иштирокчиларининг харажатларини қисқартириш соҳасида танқидий таҳлиллар ўтказсин ва таҳлиллар якунлари асосида Ташқи иқтисодий фаолият жараёнини такомиллаштириш бўйича концепция ва уни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни тасдиқлаш учун киритсин. Бунда қуйидагиларга алоҳида эътибор қаратилсин:
ҳаддан зиёд маъмурий тўсиқлар ва давлат органларининг бир-бирини такрорловчи функцияларини бекор қилиш;
ресурслар чекланганлиги шароитида давлат харажатларининг эришилган ёки кутилаётган самарага нисбатини инобатга олган ҳолда, хавф-хатарларни бошқаришнинг тўлақонли тизимини жорий этиш;
“божхона ҳудудида қайта ишлаш” божхона режимини кенг қўллаш;
божхона кўригида товарлар қадоқларини бузиб очиш ҳолатларини қисқартириш.
5. Ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларидан қуйидагиларни талаб қилиб олиш тақиқлансин:
рухсат этувчи характерга эга ҳужжатларни беришда ва экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда – карантин остидаги маҳсулотларни экспорт ва импорт қилишда зарарсизлантириш (фумигация) далолатномасини;
экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда – ўров варағини;
импорт қилинаётган товарларга ваколатли органлар томонидан рухсат берувчи ҳужжатлар ва мувофиқлик сертификатларини беришда –Ўзбекистон Республикаси божхона ҳудудига келганлик тўғрисида белги қўйилган товарларнинг кузатув ҳужжатларини (товар-транспорт юк хати, инвойс, ҳисоб-фактура ва бошқалар);
ваколатли органлар томонидан бериладиган ҳужжатларни олишда – ишончномаларни;
импорт товарларига мувофиқлик сертификатини беришда – норматив ҳужжат нусхаси, санитар-эпидемиологик хулоса нусхасини;
ваколатли органлар томонидан рухсат берувчи характерга эга ҳужжатларни беришда – ишлаб чиқарувчи мамлакат тўғрисида сертификатни;
2020 йил 1 январдан бошлаб товар ва транспорт воситаларининг божхона расмийлаштирувида, шунингдек, импорт қилинадиган товарларга мувофиқлик сертификатини беришда – халқаро шартномаларда махсус қоғоз бланкаларда расмийлаштиришни талаб қиладиган ҳужжатлардан ташқари, ваколатли органлар томонидан қоғоз шаклида бериладиган рухсат берувчи характерга эга ҳужжатларнинг асли ва нусхалари.
6. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
ветеринария рухсатномаларини, фитосанитария ва ветеринария сертификатларини расмийлаштириш учун экспорт қилишдан 30 кун олдин ариза билан мурожаат қилиш зарурати тўғрисидаги талаб бекор қилинади;
карантин рухсати ва экологик сертификатини бериш муддати уларни олиш учун қонунчиликда назарда тутилган ҳужжатлар илова қилинган ҳолда ариза берилган кундан бошлаб 5 иш кунидан ошмаслиги керак;
товарлар ва транспорт воситалари, агар мазкур товарлар ва транспорт воситалари қонун ҳужжатларига мувофиқ фитосанитария ва ветеринария назоратига тегишли бўлмаса, уларни фитосанитария ва (ёки) ветеринария назоратидан ўтказиш тақиқланади;
транзит орқали Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ўтувчи карантин остидаги товарларни карантин текширувидан ўтказиш ҳақ олинмаган ҳолда амалга оширилади;
божхона юк декларацияси “сариқ” йўлакдан “қизил” йўлакка ўтказилган ҳолда мазкур ўтказишни амалга оширган ходим томонидан божхона текширувини ўтказишга йўл қўйилмайди.
7. Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси:
бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги билан биргаликда божхона постларида Ўзбекистон Республикасининг умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларидан оғир юк ташувчи ва йирик габаритли транспорт воситаларининг ўтиши учун тўловларни автоматик равишда ҳисоблашни амалга оширувчи тизимни яратсин ва унинг фаолият юритишини таъминласин;
божхона постлари орқали кесиб ўтиш вақти тўғрисидаги ҳар ойлик статистик маълумотни ҳар бир божхона пости кесимида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси расмий веб-сайтида эълон қилиш учун ҳар бир автотранспорт воситасининг кириш ва чиқиш вақтини автоматлаштирилган қайд этиш тизимини, шунингдек, юк транспорт воситаларини Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктида божхона расмийлаштируви вақтини тақсимлаш имкониятини берадиган навбатларни бошқариш электрон тизимини жорий этиш орқали божхона постларида автотранспорт воситалари бўлиш вақтининг чекланган муддатини белгиласин;
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ҳамда “Ўздавкарантин” инспекцияси билан биргаликда товарларнинг алоҳида турлари учун мўлжалланган лаборатория ускуналари билан жиҳозланган ва энг оптимал манзилларда жойлаштирилган махсус ўтказиш пунктлари ва божхона постларини ташкил этиш масаласини ўрганиб чиқсин ва зарур ҳолларда уларнинг очилишини таъминласин;
уч ой муддатда Давлат хавфсизлик хизматининг Чегара қўшинлари
ва ваколатли органлар билан биргаликда чегара, божхона, санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назоратидан ўтишнинг аниқ муддатларини (дақиқаларда) белгилашни, божхона пости ҳудудига кириш ва чиқиш вақтини қайд этиш, шунингдек, бир-бирини такрорловчи назорат функцияларини бекор қилишни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида текширув тартиб-таомилларидан ўтиш регламентини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
товарларнинг божхона қийматини хатарларни бошқариш тизимининг хавф кўрсаткичлари қаторига киритсин, шунингдек, қонунга хилоф мақсадларда давлат божхона хизмати органлари мансабдор шахслари томонидан мезонларни манипуляция қилишга йўл қўймаслик бўйича аниқ чоралар кўрсин;
ваколатли органлар билан биргаликда муаммоли масалаларни ечиш учун ташқи иқтисодий фаолият жараёнларининг соддалаштирилиши бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида йилига икки марта Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгашининг йиғилишларида ҳисобот тақдим этиб борсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Давлат божхона қўмитаси билан биргаликда 2019 йил 15 июнга қадар назорат пунктлари ва ваколатли органларининг бошқа объектларини маълумотларни узатиш тармоғига улашни таъминласин.
9. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Ўздавкарантин” инспекцияси ва “Ўзстандарт” агентлиги маълумотларни узатиш тармоғига уланадиган назорат пунктлари ва ваколатли органларнинг бошқа объектлари дислокацияси тўғрисидаги маълумотни бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига тақдим этсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки ва АТ “Халқ банки” харажатларни тўлиқ қоплашни таъминлаган ҳолда чегараолди божхона постларида кечаю кундуз ишлайдиган, тегишли органлар томонидан чегара постларида кўрсатилган хизматларга тўловларни амалга ошириш, валюта айирбошлаш, пул маблағларини нақд пулга алмаштириш ҳамда бошқа нақд ва нақдсиз ҳисоб-китоб банк операцияларини амалга ошириш имконини берадиган ўз-ўзига хизмат кўрсатиш терминалларини ташкил қилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси:
2019 йил 1 июнга қадар жорий этилаётган рухсатномалар бериш тартиби доирасида ҳар бир турдаги назорат қилинадиган товарни ўрганишнинг алоҳида муддатларини белгилаган ҳолда, назорат қилинадиган товарларнинг ветеринария нормалари ва талабларига мувофиқлигини аниқлашнинг мураккаблик даражасидан келиб чиқиб, таснифлашни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Давлат божхона қўмитаси билан биргаликда мамлакатимиз ҳудудини юқумли касалликларни қўзғатувчилардан муҳофаза қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида автотранспорт воситаларини замонавий юқори самарали дезинфекция қилиш асбоб-ускуналарини босқичма-босқич ўрнатишни таъминласин.
12. “Ўздавкарантин” инспекцияси ва Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси Адлия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда коррупциянинг олдини олиш бўйича чора-тадбирларни назарда тутган ҳолда, карантинга олинган маҳсулотлар учун рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатларни беришда ушбу маҳсулотлар фитосанитария ҳолати ва эпизоотик вазиятини ўрганиш мақсадида мутахассисларни хорижий мамлакатларга юбориш заруратини аниқлаш мезонларини ва юбориш тартибини белгиланган тартибда тасдиқласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Ўздавкарантин” инспекцияси ва “Ўзстандарт” агентлиги уч ой муддатда “Ягона дарча” БАТ платформасида ваколатли органлар томонидан танлаб олиш асосида фитосанитария, санитария-эпидемиология, ветеринария ва экологик назорат ўтказиш имконини берадиган хавф-хатарларни таҳлил қилиш тизимини ишлаб чиқсин, шунингдек, рухсат этувчи ҳужжатлар дастлабки маълумотлардан фойдаланган ҳолда товарлар Ўзбекистон Республикасига амалда етиб келишига қадар берилишини амалга оширсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасига маъмурий тартиб-таомиллардан ўтиш қулайлиги ва давлат божхона органлари, шунингдек, уларнинг ходимлари томонидан хизматлар кўрсатишда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талабларига риоя этилиши, ходимларнинг профессионаллиги ва тезкорлиги, уларнинг аҳоли билан муомала қилиш этикети даражасини мунтазам баҳолаб бориш учун “давлат хизматларининг сирли мижози” институтидан фойдаланган ҳолда чора-тадбирларни ташкил этиш тавсия этилсин.
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Ўздавкарантин” инспекцияси ҳамда “Ўзстандарт” агентлиги қонунчилик ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш учун “давлат хизматларининг сирли мижози” мониторинги натижаларининг кўриб чиқилишини таъминласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар, шу жумладан, ташқи иқтисодий фаолият соҳасидаги маъмурий тартиб-таомилларни тубдан соддалаштириш ва муддатларини қисқартириш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Э.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию административных процедур при осуществлении внешнеэкономической деятельности
В стране последовательно реализуются меры по либерализации внешнеэкономической деятельности, усилению экспортного потенциала, повышению инвестиционной привлекательности и совершенствованию таможенного администрирования.
Вместе с тем результаты изучения деятельности органов фитосанитарного, санитарно-эпидемиологического, ветеринарного, экологического контроля и органов сертификации (далее – уполномоченные органы) показывают необходимость совершенствования, повышения эффективности и оперативности выполнения ими контрольных функций в отношении товаров и транспортных средств, следующих через Государственную границу Республики Узбекистан, в том числе путем ускоренного внедрения межведомственного электронного взаимодействия.
В целях дальнейшего совершенствования административных процедур при осуществлении внешнеэкономической деятельности, улучшения условий ведения бизнеса, а также во исполнение задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах и постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года № ПП–4059 «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии»:
1. Согласиться с предложением Министерства юстиции, Министерства здравоохранения, Министерства финансов, Государственного таможенного комитета, Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Агентства «Узстандарт» и Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – инспекция «Узгоскарантин») о внедрении до 1 января 2021 года таможенной информационной системы «Единое окно» (далее – ТИС «Единое окно»), отвечающей критериям Рекомендаций и руководящих принципов по созданию механизма «единого окна», разработанных Центром ООН по упрощению торговых процедур и электронным деловым операциям.
При внедрении ТИС «Единое окно» предусмотреть механизм, позволяющий субъектам внешнеэкономической деятельности (далее –ВЭД):
представлять стандартизационную информацию и документы с использованием единого пропускного канала в целях выполнения всех регулирующих требований, касающихся импорта, экспорта и транзита;
осуществлять обмен всей имеющейся информацией в отношении внешнеторговых сделок, который подкрепляется нормативно-правовой базой, обеспечивающей конфиденциальность и безопасность обмена информацией;
удаленно отслеживать стадии оформления разрешительных документов органами государственной таможенной службы, уполномоченными органами, а также субъектами предпринимательства;
полностью перейти на ведение общедоступных реестров разрешительных документов в электронном виде (далее – Реестры);
поддерживать в актуальном состоянии открытые данные об эпизоотической, карантинной и фитосанитарной ситуации в Республике Узбекистан и зарубежных странах;
выдавать документы разрешительного характера до фактического прибытия товаров на территорию Республики Узбекистан на основании предварительной информации.
2. Указать на персональную ответственность руководителей Государственного таможенного комитета (Азимов), Министерства здравоохранения (Шадманов), Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства (Норкобилов), Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды (Кучкаров), Агентства «Узстандарт» (Саттаров) и инспекции «Узгоскарантин» (Эргашев) за эффективное и полноценное функционирование ТИС «Единое окно», а также организацию работ в контрольных пунктах уполномоченных органов на основе системного подхода и постоянного контроля.
3. Создать Рабочую группу по реализации мер по совершенствованию процессов внешнеэкономической деятельности (далее – Рабочая группа) в составе согласно приложению.
4. Рабочей группе в срок до 1 октября 2019 года провести критический анализ в области реформирования таможенного администрирования, повышения эффективности государственного контроля, сокращения затрат участников ВЭД с внесением по итогам анализа на утверждение Концепции по совершенствованию процесса внешнеэкономической деятельности и «Дорожной карты» по ее реализации, обратив особое внимание на:
отмену чрезмерных административных барьеров и дублирующих функций государственных органов;
внедрение полноценной системы управления рисками с учетом соотносимости государственных затрат с полученным или ожидаемым эффектом в условиях ограниченности ресурсов;
широкое применение таможенного режима «переработка на таможенной территории»;
сокращение случаев таможенного досмотра с физическим вскрытием упаковки товаров.
5. Запретить истребование от участников внешнеэкономической деятельности:
акта по обеззараживанию (фумигации) экспортируемой и импортируемой подкарантинной продукции – при выдаче документов разрешительного характера и осуществлении экспортно-импортных операций;
упаковочного листа – при осуществлении экспортно-импортных операций;
товаросопроводительных документов с отметкой о прибытии на таможенную территорию Республики Узбекистан (товарно-транспортная накладная, инвойс, счет-фактура и другие) – при выдаче уполномоченными органами документов разрешительного характера и сертификатов соответствия на импортируемые товары;
доверенностей – при получении документов, выдаваемых уполномоченными органами;
копии нормативного документа, копии санитарно-эпидемиологического заключения – при выдаче сертификата соответствия на импортируемые товары;
сертификата о происхождении страны-производителя – при выдаче документов разрешительного характера уполномоченными органами;
с 1 января 2020 года – оригиналов и копий документов разрешительного характера, выдаваемых уполномоченными органами, на бумажных носителях, за исключением документов, требующих оформления на специальных бумажных бланках согласно международным договорам, – при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, а также выдаче сертификатов соответствия на импортируемые товары.
6. Ввести порядок, в соответствии с которым:
отменяется требование о необходимости обращения участников ВЭД с заявлением не менее чем за 30 дней до экспорта для оформления ветеринарного разрешения, фитосанитарного и ветеринарного сертификатов;
срок выдачи карантинного разрешения и экологического сертификата не должен превышать 5 рабочих дней с даты подачи заявления на их получение с приложением документов, предусмотренных законодательством;
запрещается проведение фитосанитарного и (или) ветеринарного контроля товаров и транспортных средств, если данные товары и транспортные средства не подлежат фитосанитарному и ветеринарному контролю в соответствии с законодательством;
карантинный досмотр подкарантинных товаров, следующих транзитом через территорию Республики Узбекистан, осуществляется без взимания оплаты;
при переводе грузовой таможенной декларации с «желтого» коридора в «красный» коридор не допускается проведение таможенного досмотра сотрудником, осуществившим данный перевод.
7. Государственному таможенному комитету Республики Узбекистан:
в месячный срок совместно с Министерством транспорта создать и обеспечить функционирование на таможенных постах автоматической системы подсчета платы за проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования Республики Узбекистан;
установить предельный срок пребывания автотранспортных средств на таможенных постах путем внедрения автоматизированной системы фиксации времени заезда и выезда каждой единицы автотранспортного средства для публикации на этой основе ежемесячной статистической информации о времени пропуска через таможенные посты на официальном веб-сайте Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан в разрезе каждого таможенного поста, а также электронной системы управления очередью, позволяющей распределять время прохождения таможенного оформления грузовых транспортных средств в пункте пропуска через Государственную границу Республики Узбекистан;
совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды и инспекцией «Узгоскарантин» изучить и при необходимости обеспечить создание специальных пунктов пропуска и таможенных постов с оптимальным месторасположением, оснащенных лабораторным оборудованием для обслуживания отдельных видов товаров;
в трехмесячный срок совместно с пограничными войсками Службы государственной безопасности и уполномоченными органами внести на утверждение в Кабинет Министров Регламент прохождения контрольных процедур в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Узбекистан, предусматривающий установление исчерпывающих сроков (в минутах) прохождения пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, фитосанитарного контроля и ветеринарного надзора, фиксацию времени въезда на территорию таможенного поста и выезда, а также устранение дублирующих контрольных функций;
включить таможенную стоимость товара в число индикаторов риска системы управления рисками, а также принять конкретные меры по недопущению манипулирования должностными лицами органов государственной таможенной службы данными критериями в противоправных целях;
совместно с уполномоченными органами в ходе заседаний Совета по тарифному и нетарифному регулированию два раза в год докладывать о принимаемых мерах по упрощению процедур внешнеэкономической деятельности с целью решения проблемных вопросов.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан в срок до 15 июня 2019 года обеспечить подключение к сети передачи данных контрольных пунктов и других объектов уполномоченных органов.
9. Министерству здравоохранения, Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды, инспекции «Узгоскарантин» и Агентству «Узстандарт» в недельный срок внести в Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан информацию о местах дислокации контрольных пунктов и других объектов уполномоченных органов, подключаемых к сети передачи данных.
10. Национальному банку внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан и АК «Народный банк» организовать на приграничных таможенных постах терминалы самообслуживания, работающие в круглосуточном режиме, позволяющие производить оплату услуг, предоставляемых соответствующими органами на пограничных постах, обменивать валюту, обналичивать денежные средства и осуществлять другие банковские операции посредством наличных и безналичных расчетов с обеспечением полной окупаемости расходов.
11. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан:
в срок до 1 июня 2019 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, предусматривающего в рамках внедряемого порядка выдачи разрешений классификацию подконтрольных товаров по степени сложности определения соответствия ветеринарным нормам и требованиям с определением отдельных сроков изучения подконтрольных товаров каждого класса;
совместно с Государственным таможенным комитетом обеспечить поэтапное установление в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Узбекистан современного оборудования высокоэффективной дезинфекции автотранспортных средств с целью защиты территории страны от заноса возбудителей инфекционных заболеваний.
12. Инспекции «Узгоскарантин» и Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан в месячный срок утвердить в установленном порядке критерии определения необходимости и порядок направления при выдаче документов разрешительного характера специалистов в зарубежные страны для изучения фитосанитарного состояния подкарантинной продукции и эпизоотической обстановки в этих странах, предусмотрев меры по предупреждению коррупции.
13. Министерству здравоохранения, Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды, инспекции «Узгоскарантин» и Агентству «Узстандарт» в трехмесячный срок разработать системы анализа рисков уполномоченных органов на платформе ТИС «Единое окно», позволяющие проводить выборочный фитосанитарный, санитарно-эпидемиологический, ветеринарный и экологический контроль, а также осуществлять выдачу документов разрешительного характера до фактического прибытия товаров на территорию Республики Узбекистан на основании предварительной информации.
14. Рекомендовать Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан организовывать мероприятия с использованием института «тайного покупателя государственных услуг» для регулярной оценки уровня удобства прохождения административных процедур и соблюдения органами государственной таможенной службы, уполномоченными органами, а также их сотрудниками требований нормативно-правовых актов, профессионализма и оперативности сотрудников, их этикета общения с населением при оказании услуг.
Государственному таможенному комитету, Министерству здравоохранения, Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, инспекции «Узгоскарантин» и Агентству «Узстандарт» обеспечить рассмотрение результатов мониторинга «тайного покупателя государственных услуг» для совершенствования законодательства и правоприменительной практики.
15. Министерству юстиции совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления, в том числе по кардинальному упрощению и сокращению сроков административных процедур в сфере внешнеэкономической деятельности.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М.