2019-04-23 | Инновация
19 апрель куни Корея Республикаси Президенти Мун Чже Иннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов ҳамда Корея Республикаси Илм-фан ва ахборот коммуникация технологиялари вазири Ю Ёнг Мин илм-фан, технологиялар ва инновация соҳаларида ҳамкорлик бўйича Ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоладилар.
Ўзбекистон кўплаб хорижий мамлакатлар билан амалий ўзаро ҳамкорликни фаол ривожлантирмоқда. Бунда юқори иқтисодий, илмий-техник, инновацион ва интеллектуал имкониятларга эга бўлган Корея Республикаси билан илмий-техник ва инновацион ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилмоқда.
2018 йили Корея Республикаси ялпи ички маҳсулотнинг 4,24 фоизини, яъни 79,4 млрд. АҚШ доллари миқдоридаги маблағни илм-фан соҳасига сарфлаб, дунёда илм-фанга энг кўп эътибор берувчи мамлакатлар ичида 2-ўрини эгаллади. Шуларни инобатга олган ҳолда мазкур мамлакат билан инновация соҳасида самарали муносабатларни ўрнатиш ўта муҳимдир.
Ўтган йилларда Ўзбекистон ва Корея илмий жамоатчилиги ўртасидаги илмий-техник алоқаларни мустаҳкамлаш мақсадида Корея ривожланиш институти, Корея илмий-техник ахборот институти, Корея политехника университети, Корея илм-фан ва техника жамғармаси ва муассасалар билан қатор илмий-тадқиқот ишлар бажарилган.
Илмий-техник ҳамкорлик доирасида қайта тикланувчи ва муқобил энергия манбалари, соғлиқни сақлаш, физика-кимё, ахборот ва коммуникация, ишлаб чиқариш технологиялари, қишлоқ хўжалиги соҳаларида ҳамкорликдаги илмий-тадқиқот лойиҳалари амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳалар ўзбек олимларининг илмий тадқиқот ишларига Корея инвестицияларини жалб этиш, Корея илмий лабораторияларининг асбоб-ускуналари ва материалларидан фойдаланишга, шунингдек халқаро илмий журналларида мақолаларини чоп этишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда Корея Республикаси Илм-фан ва ахборот коммуникация технологиялари вазирлиги ўртасида ҳамкорликнинг ўрнатилиши икки мамлакат илмий жамоатчилиги ўртасидаги ҳамкорликнинг самарали ривожланишига туртки бўлади.

Министерство инновационного развития Республики Узбекистан и Министерство науки и ИКТ Республики Корея подписали Меморандум о взаимопонимании
2019-04-23 | Инновация
19 апреля текущего года в рамках государственного визита Президента Республики Корея Мун Чже Ина в Узбекистан Министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов и Министр науки и информационно-коммуникационных технологий Кореи Ю Ёнг Мин подписали Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере науки, технологий и инноваций.
Узбекистан, как известно, активно развивает практическое взаимодействие с зарубежными странами во многих сферах. Среди них отдельное внимание уделяется научно-техническому и инновационному сотрудничеству с Республикой Корея, которая хорошо известна во всем мире как высокоразвитое государство, обладающее высоким экономическим, научно-техническим, инновационным и интеллектуальным потенциалом.
Стоит отметить, что в 2018 году по соотношению затрат на науку в ВВП Республика Корея заняла 2-е место в мире - 4,24%, в абсолютной величине составляющих $79,4 млрд. С учетом этого весьма важным представляется налаживание плодотворных отношений с этой страной в инновационной сфере.
За прошедшие годы в целях укрепления научно-технических связей между научными сообществами Узбекистана и Кореи осуществлен ряд научно-исследовательских мероприятий совместно с Корейским институтом развития, Корейским институтом научно-технической информации, Корейским политехническим университетом, Корейским фондом науки и техники и др.
В рамках научно-технического взаимодействия проводятся различные совместные научно-исследовательские проекты, в т.ч. в таких сферах, как возобновляемые/альтернативные источники энергии, здравоохранение и наука, физико-химические технологии, информационные и коммуникационные технологии, производственные технологии и сельское хозяйство. Реализация проектов способствует привлечению корейских инвестиций для поддержки научных исследований узбекских ученых, позволяет использовать оборудование, приборы и материалы научных лабораторий Кореи, а также осуществлять публикации в международных научных журналах.
Установление сотрудничества между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Министерством науки и ИКТ Республики Корея послужит эффективному развитию партнерства между научными сообщетсвами двух стран.