2019-04-23 | Инновация
19 апрель куни Корея Республикаси Президенти Мун Чже Иннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов ҳамда Корея Республикаси Илм-фан ва ахборот коммуникация технологиялари вазири Ю Ёнг Мин илм-фан, технологиялар ва инновация соҳаларида ҳамкорлик бўйича Ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоладилар.
Ўзбекистон кўплаб хорижий мамлакатлар билан амалий ўзаро ҳамкорликни фаол ривожлантирмоқда. Бунда юқори иқтисодий, илмий-техник, инновацион ва интеллектуал имкониятларга эга бўлган Корея Республикаси билан илмий-техник ва инновацион ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилмоқда.
2018 йили Корея Республикаси ялпи ички маҳсулотнинг 4,24 фоизини, яъни 79,4 млрд. АҚШ доллари миқдоридаги маблағни илм-фан соҳасига сарфлаб, дунёда илм-фанга энг кўп эътибор берувчи мамлакатлар ичида 2-ўрини эгаллади. Шуларни инобатга олган ҳолда мазкур мамлакат билан инновация соҳасида самарали муносабатларни ўрнатиш ўта муҳимдир.
Ўтган йилларда Ўзбекистон ва Корея илмий жамоатчилиги ўртасидаги илмий-техник алоқаларни мустаҳкамлаш мақсадида Корея ривожланиш институти, Корея илмий-техник ахборот институти, Корея политехника университети, Корея илм-фан ва техника жамғармаси ва муассасалар билан қатор илмий-тадқиқот ишлар бажарилган.
Илмий-техник ҳамкорлик доирасида қайта тикланувчи ва муқобил энергия манбалари, соғлиқни сақлаш, физика-кимё, ахборот ва коммуникация, ишлаб чиқариш технологиялари, қишлоқ хўжалиги соҳаларида ҳамкорликдаги илмий-тадқиқот лойиҳалари амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳалар ўзбек олимларининг илмий тадқиқот ишларига Корея инвестицияларини жалб этиш, Корея илмий лабораторияларининг асбоб-ускуналари ва материалларидан фойдаланишга, шунингдек халқаро илмий журналларида мақолаларини чоп этишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда Корея Республикаси Илм-фан ва ахборот коммуникация технологиялари вазирлиги ўртасида ҳамкорликнинг ўрнатилиши икки мамлакат илмий жамоатчилиги ўртасидаги ҳамкорликнинг самарали ривожланишига туртки бўлади.

Memorandum of Understanding is signed
On April 19 this year, within the framework of the state visit of the President of the Republic of Korea Moon Jae-in to Uzbekistan, the Minister of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan Ibrahim Abdurakhmanov and the Minister of Science and ICT of Korea You Young Min signed a Memorandum of Understanding on cooperation in science, technology and innovation.
Uzbekistan, as is known, is actively developing practical cooperation with foreign countries in many areas. Among them, special attention is paid to scientific-technical and innovative cooperation with the Republic of Korea, which is well known throughout the world as a highly developed state with high economic, scientific, technical, innovative and intellectual potential.
According to the Ministry of Innovative Development, over the past years, in order to strengthen scientific and technical ties between the scientific communities of Uzbekistan and Korea, a number of research activities have been carried out jointly with the Korea Development Institute, the Korea Institute of Science and Technology Information, the Korea Polytechnic University, the Korean Academy of Science and Technology and others.
Within the framework of scientific-technical cooperation, various joint research projects are carried out, including in such areas as renewable/alternative energy sources, healthcare and science, physical and chemical technologies, information and communication technologies, production technologies and agriculture.
Establishment of cooperation between the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Science and ICT of the Republic of Korea will contribute to the effective development of partnership between the scientific communities of the two countries.