Ўзбекистон Президенти Хитойга ташриф буюради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг таклифига биноан жорий йил 24-27 апрель кунлари “Бир макон, бир йўл” иккинчи халқаро форуми тадбирларида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Хитойда бўлади.
Форум ишида 40 дан зиёд хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этиши кутилмоқда. Анжуман кун тартибидан минтақадаги иқтисодий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, узоқ муддатли тараққиётнинг янги манбаларини излаб топиш борасидаги шерикликни фаоллаштириш, “яшил” иқтисодиёт ва инновацияларни илгари суриш, устувор инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари ўрин олган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ХХР Раиси Си Цзиньпин ва Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши Доимий қўмитаси Раиси Ли Чжаньшу билан учрашувлар ўтказади.
Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш, шунингдек, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалаларни муҳокама қилиш режалаштирилган.
Президентимиз форумда иштирок этадиган хорижий давлатлар делегациялари ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан қатор икки томонлама музокаралар ўтказади.

The President of Uzbekistan to visit China
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev is to visit China on 24-27 April at the invitation of PRC President Xi Jinping to take part in the events of the second International Forum “One Belt, One Road”.
More than 40 heads of state and government of foreign countries, international and regional organizations are expected to attend the forum. The agenda includes discussion of issues pertinent to the enhancement of economic cooperation, intensification of interaction in search of new sources for long-term growth, promotion of green economy and innovation, and implementation of priority infrastructure projects in the region.
The head of our state is anticipated to meet with Chinese President Xi Jinping and Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress Li Zhanshu.
The sides plan to discuss topical issues concerning the consolidation of the Uzbek-Chinese comprehensive strategic partnership as well as those in the regional and international agenda.
The President of Uzbekistan will hold a number of bilateral talks with the heads of delegations of foreign countries and international organizations participating in the forum.