Кореянинг Ер ва геофазовий маълумотлар корпарацияси (LX) билан учрашуб бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 апрель санасида ер тузиш соҳасида Миллий ер ресурсларини самарали бошқариш мақсадида учрашув бўлиб ўтди ҳамда ҳамкорлик Меморандуми имзоланди.
Учрашувда ўзаро ҳамкорликнинг истиқболлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида МГАТ лойиҳаси бўйича амалга оширилган ишлар муҳокама қилинди. Учрашув чоғида томонлар ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, тенг ҳуқуқлилик ва ўзаро манфаатдорлик тамойиллари асосида ҳар бир мамлакатнинг миллий қонунчилигига мувофиқ миллий ер ресурсларини самарали бошқариш бўйича кенг кўламли ишларни амалга ошириш мақсадида ер ресурсларини бошқариш бўйича ҳамкорлик тўғрисида Меморандум имзоладилар. Ҳамкорликнинг асосий йўналишлари қуйидагилардан иборат:
- мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш;
- Географик ахборот тизимлари соҳасида малакали мутахассислар тайёрлаш учун мутахассисларни алмаштириш.
Учрашув якунида LX Корпорацияси томонидан техник ёрдам сифатида сўнгги русумдаги геодезик ўлчаш асбоблари тақдим этилди.

Прошла встреча с Корейской корпорацией по земельной и геопространственной информации (LX)
19 апреля текущего года прошла встреча и церемония подписания Меморандума по сотрудничеству в области землеустройства в целях эффективного управления национальными земельными ресурсами.
Во время встречи были обсуждены вопросы и перспективы взаимного сотрудничества, а также совместно проделанные работы в рамках проекта НГИС в РУз. В ходе встречи стороны в целях расширения и укрепления взаимного сотрудничества подписали Меморандум по содействию сотрудничеству в области землеустройства, пространственной информации земельных ресурсов для эффективного управления национальными земельными ресурсами в соответствии с национальным законодательством каждой страны, основанный на принципах равенства и взаимной выгоды. Основные сферы сотрудничества включает в себя следующее:
-Подготовка и переподготовка специалистов;
-Обмен специалистами для повышения квалификации в сфере геоинформационных систем.
В заключении встречи со стороны корпорации LX были предоставлены геодезические приборы последнего поколения в качестве технического содействия.