Дўстлик, меҳр ва ҳамжиҳатлик байрами
Юртимизда Ўзбекистон рус миллий маданият маркази ташкил этилганининг 25 йиллиги кенг нишонланмоқда. Бу чин маънода дўстлик, ҳамжиҳатлик, аҳиллик байрамига айланиб кетди.
Пойтахтимиздаги "Халқлар дўстлиги" саройи олдидаги майдон ҳар қачонгидан ҳам гавжум. Зеро, ушбу муҳташам сарой дўстлигимиз, ҳамжиҳатлигимизнинг ўзига хос тимсолидир. Иккинчи жаҳон уруши йилларида турли миллатга мансуб ўғил-қизларни ўз фарзандидек бағрига олган тошкентлик темирчи Шоаҳмад Шомаҳмудовлар оиласининг маънавий жасоратига бағишланган ҳайкал аслида бутун ўзбекистонликларнинг матонати, меҳридарёлиги, софдиллигига қўйилган ёдгорлик, десак муболаға бўлмайди.
Ўзбекистон рус миллий маданият маркази ташкил этилган кун муносабати билан юртимизда кенг нишонланаётган тадбир иштирокчилари 18 апрель куни мазкур ҳайкал пойига гуллар қўйдилар.
"Халқлар дўстлиги" саройида сана муносабати билан тантанали йиғилиш бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Р.Қосимов, Россия Федерациясининг юртимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси В.Тюрденев мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ҳамда Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ташаббуси билан изчил равнақ топаётганини таъкидлади.
Ижтимоий барқарорлик, миллий ва диний конфессиялар ўртасида ўзаро тотувлик ва аҳилликни, ҳамжиҳатликни таъминлаш, жамиятимизда тинчлик ва осойишталикни асраб-авайлашга қаратилган узоқни кўзловчи оқилона сиёсат Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар муваффақиятида устувор ўрин эгаллаши таъкидланди.
Ўзбекистон ва Россия Федерацияси ўртасидаги ўзаро ишонч, ҳурматга асосланган алоқалар кейинги йилларда сифат жиҳатдан янада юксак босқичга чиқди. Бу ҳамкорлик сиёсий-ижтимоий соҳалар билан бирга ишлаб чиқариш, инновацион технологиялар, таълим, тиббиёт, маданият ва санъат, илм-фан йўналишларида янада ёрқинроқ намоён бўлмоқда. 1994 йилда ташкил этилган Ўзбекистон рус миллий маданият маркази Ўзбекистон ва Россия халқлари ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшмоқда.
Марказ ва унинг юртимиз ҳудудларидаги бўлинмалари Наврўз, Мустақиллик, Хотира ва қадрлаш, Конституция куни каби умуммиллий байрамларнинг, "Ўзбекистон – умумий уйимиз" дўстлик фестивалининг доимий қатнашчиси. Ушбу тузилма томонидан турли ташкилотлар билан биргаликда ўтказилувчи Александр Пушкин, Михаил Лермонтов, Лев Толстой, Фёдор Достоевский, Анна Ахматова, Сергей Есенин каби рус шоир ва ёзувчилари ижодига бағишланган тадбирлар юртимиз адабий ҳаётида алоҳида ўрин эгаллайди. "Театр баҳори", "Янгра, гармонь" фестиваллари, миллий "Масленица" байрами, "Романсиада кечаси" мусиқий оқшомлари санъат ихлосмандларига яхши таниш. Марказ қошидаги тўгараклар ўзбек тили ва анъаналарини ўрганишда алоҳида аҳамият касб этса, "Табассум" болалар рақс жамоаси, "Қалдирғоч" бадиий студияси, "Куйлаётган юраклар" хор жамоаси турли танловларда иштирок этиб келади.
– Ўзбекистон ғоят бағрикенг, қуёшли диёр, – дейди Россиядаги "Московский Дом соотечественника" давлат муассасаси директори Пётр Гладков. – Бу ерга келаётганимда бир шоир дўстим ҳам Ўзбекистонга келишга жуда орзуманд эканини ҳаяжон билан айтди. Негаки, унинг онаси 1941-1945 йилларда минглаб гўдаклар, меҳрга зор одамлар каби Ўзбекистондан бошпана, ўзбек оиласидан меҳр ва эътибор топган экан. Дарвоқе, дўстимнинг онаси ҳозир ҳам ҳаёт. 91 ёшда умргузаронлик қилмоқда. Ҳануз бу диёрдан яхшилик кўрган қанча-қанча одамлар ўзбек халқининг мардлигини миннатдорлик билан ёд этади. Бу ердаги самимий, меҳрга тўла муҳит Ўзбекистоннинг табаррук тупроғига қадам қўйган ҳар бир инсоннинг қалбига кўчиши шубҳасиз.
– Мен шу заминда вояга етдим, – дейди Ўзбекистон халқ артисти, таниқли сухандон Галина Мельникова. – Ўзимни Ўзбекистон фарзанди, Шарқ аёли деб санайман. Юртимиздаги тинч ва тотув, осойишта муҳитга барча ҳавас қилади. Рус миллий маданият маркази ташкил этилганининг 25 йиллиги шундай ажойиб, қуёшли кунларга тўғри келгани, ғоят кўтаринки ва байрамона руҳда ўтаётганидан барча шод.
Ўзбекистон рус миллий маданият маркази ташкил этилганининг чорак асрлик тўйи муносабати билан юртимизга ташриф буюрган россиялик меҳмонлар Тошкент шаҳридаги Есенин уй-музейи фаолияти билан танишди. Улар эътиборига Ўзбекистон давлат академик рус драма театрининг спектакли ҳавола этилди. Ёзувчилар уюшмаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамкорлигида нашр этилган 100 томдан иборат "Рус адабиётининг дурдоналари" китоби тақдимоти адабиёт мухлислари учун ростмана совға бўлди.
Тошкент Фотосуратлар уйида ташкил этилган кўргазма юртимизда турли миллат вакилларининг эмин-эркин ижод қилиши учун зарур барча имкониятлар яратилганини яна бир карра тасдиқлади. Кўргазмага келган иштирокчиларнинг қай бири россиялик, ким ўзбекистонлик эканини деярли фарқлаб ҳам бўлмасди. Она диёримизда ижод қилаётган кўплаб миллат вакилларининг асарларини уларнинг Ўзбекистонга бўлган меҳри ва эҳтироми намунаси, десак янглишмаймиз. Кўргазма доирасида Рус миллий маданият маркази фаолиятига муносиб ҳисса қўшаётган бир гуруҳ ҳамюртларимиз тақдирланди.
..."Халқлар дўстлиги" саройининг муҳташам саҳнасида Ўзбекистон ва Россия санъат усталари, бадиий жамоалари, миллий маданият марказларнинг ансамбллари иштирокидаги гала-концерт дўстлик байрамига янада кўтаринкилик, жўшқин руҳ бағишлади.

Праздник дружбы, любви и сплоченности
Как никогда оживленно на площади столичного Дворца искусств "Дружба народов". Этот величественный дворец является своеобразным символом нашей дружбы и сплоченности. Не будет ошибкой сказать, что памятник, посвященный духовному героизму семьи ташкентского кузнеца Шоахмада Шомахмудова, в годы Второй мировой войны словно родных детей приютившей мальчиков и девочек различных национальностей, на самом деле является памятником мужества, доброты и чистоты души всех узбекистанцев.
Участники мероприятия, посвященного широкому празднованию дня образования Русского национального культурного центра Узбекистана, 18 апреля возложили цветы к подножию этого памятника.
В связи с этой датой во Дворце искусств "Дружба народов" состоялось торжественное мероприятие.
Советник Президента Республики Узбекистан Р.Косимов, Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в нашей стране В.Тюрденев отметили, что по инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина последовательно развивается сотрудничество между нашими странами.
Подчеркивалось, что дальновидная разумная политика, направленная на сохранение социальной стабильности, взаимного согласия между представителями различных национальностей и религиозных конфессий, мира и стабильности в обществе, играет решающую роль в успехе проводимых в Узбекистане масштабных реформ.
Взаимное доверие, основанные на уважении связи между Узбекистаном и Российской Федерацией в последние годы развиваются на качественно новом уровне. Это сотрудничество ярко проявляется как в социально-политической сфере, так и в производстве, образовании, медицине, культуре, искусстве, науке, области инновационных технологий. Образованный в 1994 году Русский национальный культурный центр Узбекистана вносит достойный вклад в укрепление дружбы между народами Узбекистана и России.
Представители центра и его региональных отделений постоянно принимают участие в общенародных праздниках, таких как Навруз, День независимости, День памяти и почестей, День Конституции, в фестивале дружбы "Узбекистан – наш общий дом". Проводимые этой структурой совместно с различными организациями мероприятия, посвященные творчеству русских поэтов и писателей Александра Пушкина, Михаила Лермонтова, Льва Толстого, Федора Достоевского, Анны Ахматовой, Сергея Есенина, играют особую роль в литературной жизни нашей страны. Поклонникам искусства хорошо известны фестивали "Театральная весна", "Играй, гармонь", национальный праздник "Масленица", музыкальный вечер "Романсиада". Действующие в центре кружки играют важную роль в изучении узбекского языка и традиций, детский танцевальный коллектив "Улыбка", художественная студия "Ласточка", хоровой коллектив "Поющие сердца" участвуют в различных конкурсах.
– Узбекистан – толерантная, солнечная земля, – говорит директор государственного учреждения "Московский Дом соотечественника" России Петр Гладков. – Когда я собирался в вашу страну, мой друг-поэт с волнением сказал, что он тоже мечтает посетить Узбекистан. Потому что его мать в 1941-1945 годах также, как и тысячи нуждающихся в любви и заботе детей и взрослых, нашла убежище в Узбекистане, получила любовь и внимание в узбекской семье. Его матери сейчас 91 год. Прошло много времени, но многие до нынешнего дня с чувством благодарности вспоминают благородство узбекского народа. Царящая здесь атмосфера, пронизанная искренностью и чувством любви, безусловно, трогает сердце каждого человека, ступившего на славную землю Узбекистана.
– Я выросла на этой земле, – говорит Народная артистка Узбекистана, диктор Галина Мельникова. – Я считаю себя дочерью Узбекистана, женщиной Востока. Все признают утвержденные в нашей стране мир, согласие, атмосферу спокойствия. Радостно от того, что 25-летие образования Русского национального культурного центра Узбекистана проводится в такой солнечный день, празднично и возвышенно.
Прибывшие в нашу страну в связи с празднованием четверти века со дня основания Русского национального культурного центра российские гости ознакомились с деятельностью дома-музея Есенина в Ташкенте. Вниманию гостей был представлен спектакль Государственного академического русского драматического театра Узбекистана. Презентация изданных при сотрудничестве Союза писателей Узбекистана и Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан 100 томов книг "Жемчужины русской литературы" стала настоящим подарком для любителей литературы.
Организованная в Ташкентском Доме фотографии выставка еще раз подтвердила, что в нашей стране представителям всех национальностей созданы широкие возможности для свободного творчества. Среди участников выставки невозможно понять, кто россиянин, а кто узбекистанец. Не ошибемся, если скажем, что произведения работающих в нашей стране представителей различных национальностей – это образец их любви и внимания к Узбекистану. В рамках выставки состоялось награждение группы соотечественников, вносящих достойный вклад в деятельность Русского национального культурного центра Узбекистана.
...На сцене Дворца искусств "Дружба народов" состоялся гала-концерт мастеров искусств, художественных коллективов Узбекистана и России, ансамблей национальных культурных центров.