Мўғулистон ташқи ишлар вазирининг ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигида Мўғулистон ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Батмина Батсетсеғ раҳбарлигидаги делегация билан бўлиб ўтган учрашувда мамлакатлар ўртасида агросаноат комплексидаги ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликни ривожлантиришнинг истиқболли йўналишларидан бири наслчилик, кичик қорамол жунини қайта ишлаш эканлиги қайд этилди.
Делегация раҳбари таъкидлаганидек, бугунги кунда икки мамлакат ўртасидаги савдо ҳажми мавжуд имкониятларга тулақонли мос келмайди. Мўғулистон ва Ўзбекистон ишбилармон доиралари ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган қонунчилик базасини яратишда ўзаро манфаатдорлик қайд этилди.
Учрашув давомида делегация аъзолари республикада қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш борасидаги ишлар билан яқиндан танишдилар. Хусусан, замонавий ресурсларни тежовчи технологиялар ва қишлоқ хўжалиги субьектлари ўртасидаги ҳамкорликнинг янги шаклларини жорий этишга қаратилган ислоҳотлар алоҳида таъкидлаб ўтилди.

В Минсельхозе РУ состоялась встреча с заместителем министра иностранных дел Монголии
В рамках встречи с делегацией Монголии во главе с заместителем министра иностранных дел Батмунхой Батцэцэг в Министерстве сельского хозяйства РУ были подробно обсуждены возможности активизации сотрудничества между странами в агропромышленном комплексе.
Среди перспективных направлений развития сотрудничества обозначены племенное дело, переработка продукции из шерсти мелкого рогатого скота.
Как отметила глава делегации, в настоящее время объемы товарооборота не соответствуют существующим возможностям. Отмечена взаимная заинтересованность в создании правовой базы для стимулирования роста активности между деловыми кругами Узбекистана и Монголии.
В продолжение встречи члены делегации были подробно ознакомлены с проводимой в республике работой по развитию сельскохозяйственного сектора. В частности, отмечены реформы, нацеленные на внедрение современных ресурсосберегающих технологий и новых форм кооперации между сельскохозяйственными субъектами.