Ўзбекистон – Корея: эркин иқтисодий зоналар ҳамкорлиги
Жанубий Корея Республикасининг “Инчхон” эркин иқтисодий зонаси дирекцияси раҳбари Ким Жин Ёнг бошчилигидаги ишбилармонлар вакиллари Наманганда бўлди.
Меҳмонларни вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров қабул қилди.Учрашувда шунингдек, вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари, вилоят давлат солиқ, божхона, иқтисодиёт ва саноат, савдо-саноат палатаси, инвестициялар ва ташқи савдо бошқармалари бошлиқлари, “Наманган” эркин иқтисодий зонаси дирекцияси директори, Тўрақўрғон, Чуст тумани ҳокимларининг инвестиция масалалари бўйича ўринбосарлари иштирок этди.
Ўзбекистон ва Корея Республикалари ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари йилдан йилга кенгайиб бораётгани, янги лойиҳалар, хусусан, “Наманган” эркин иқтисодий зонаси ва “Инчхон” эркин иқтисодий зонаси ҳамкорлигида амалга оширилиши режалаштирилаётган истиқболли лойиҳалар юзасидан фикр алмашилди.
Юқоридаги эркин иқтисодий зоналар фаолияти, мақсад ва вазифалари тўғрисида батафсил маълумот берувчи видеолавҳалар воситасида томонлар ўзаро тақдимот ўтказди.
Учрашувда таъкидландики, вилоятда ташкил этилган “Косонсой-Фарм” ва “Наманган” эркин иқтисодий зоналари ҳамда 6 та кичик саноат зонасида хорижий сармояларни киритиш учун барча имкониятлар яратилган. Жумладан, Чуст туманида 681 гектар майдонда жойлашган “Наманган” эркин иқтисодий зонада умумий қиймати 234 миллион долларлик 12 та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган.
Замонавий ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга ошириш учун маҳаллий ва хорижий инвестицияларни жалб этиш, вилоятнинг ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятидан комплекс ва самарали фойдаланишни таъминлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш, чуқур қайта ишлаш ва қадоқлаш, тўқимачилик, пойабзал, чарм-галантерея, озиқ-овқат, электротехника, машинасозлик, автомобилсозлик, қурилиш индустрияси йўналишларида ишлаб чиқариш корхоналарини барпо этиш, замонавий инфратузилма ва логистика хизматларини йўлга қўйиш, маҳаллий хом ашёлардан юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, юқори малакали мутахассислар тайёрлаш мазкур эркин иқтисодий зонанинг асосий мақсад ва вазифасидир.
– 2016 йилда вилоят ҳокими бошчилигида наманганлик ишбилармонларнинг Кореяга ташрифи чоғида Инчхон ва Наманган ҳамкорлиги тўғрисида меморандум имзоланган эди, – деди Kim Jin Yong. – Бизнинг бугунги ташрифимиздан мақсад ана шу ҳужжат асосида амалий ҳамкорлик ишларини бошлашдир. Ҳозирча қайси йўналишда сармоя киритиш тўғрисида гапириш эрта, буни биз “Наманган” эркин иқтисодий зонаси билан яқиндан танишгач аниқлаймиз. “Наманган” ва “Инчхон” эркин иқтисодий зоналари ҳамкорлигида икки томонлама манфаатли лойиҳалар амалга оширилади.
Меҳмонлар Наманганнинг диққатга сазовор жойлари, жумладан, янги барпо этилаётган “Афсоналар боғи”, “Наманган” эркин иқтисодий зонасида яратилган шароит ва имкониятлар билан таништирилди.

Узбекистан – Корея: сотрудничество свободных экономических зон
Представители деловых кругов Южной Кореи во главе с руководителем дирекции свободной экономической зоны “Инчхон” Ким Джин Ёнгом прибыли в Наманган.
Гостей принял хоким Наманганской области Хайрулло Бозоров. Участниками встречи были также первые заместители хокима области, начальники государственных областных налогового, таможенного управлений, по инвестициям и внешней торговле, торгово-промышленной палаты, директор дирекции свободной экономической зоны “Наманган”, заместители хокимов по инвестиционным вопросам Туракурганского и Чустского районов.
Состоялся обмен мнениями об активном расширении сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, новых проектах, в частности, обсуждались перспективные проекты, реализация которых предусматривается при сотрудничестве свободных экономических зон “Наманган” и “Инчхон”.
Стороны продемонстрировали видеоролики о деятельности, целях и задачах вышеуказанных свободных экономических зон.
На встрече отмечалось, что в образованных в области свободных экономических зонах “Косонсой-Фарм”, “Наманган” и 6 малых промышленных зонах созданы все условия для привлечения иностранных инвестиций. В свободной экономической зоне “Наманган”, занимающей 681 гектар в Чустском районе, имеются возможности для реализации 12 проектов на 234 миллиона долларов.
Основными целями и задачами свободной экономической зоны являются привлечение местных и зарубежных инвестиций для реализации современных производственных проектов, обеспечение комплексного и эффективного использования производственного и ресурсного потенциала области, создание производственных предприятий, специализирующихся на хранении, глубокой переработке и упаковке сельскохозяйственной продукции, производстве текстильной, обувной, кожевенно-галантерейной, продовольственной, электротехнической продукции и комплектующих для машиностроительной, автомобилестроительной, строительной индустрии, налаживание современной инфраструктуры и предоставление логистических услуг, локализация производства высокотехнологичной продукции из местного сырья, подготовка высококвалифицированных специалистов.
– В ходе состоявшегося в 2016 году визита предпринимателей Намангана во главе с хокимом области в Корею был подписан меморандум о сотрудничестве, – говорит Ким Джин Ёнг. – Цель нашего визита – начать совместную практическую работу на основе этого документа. Пока рано говорить об инвестировании того или иного направления, это мы определим после полного ознакомления со свободной экономической зоной “Наманган”. При сотрудничестве свободных экономических зон “Наманган” и “Инчхон” будут реализовываться проекты, предусматривающие интересы двух сторон.
Гости посетили достопримечательности Намангана, строящийся "Сад легенд", ознакомились с условиями и возможностями, созданными в свободной экономической зоне “Наманган”.