Ўзбекистон-Франция: ҳамкорлик ривожланмоқда
2019 йил 17 апрель куни Сенатда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоевнинг Франция Республикаси Европа ишлари ва ташқи ишлар вазири ҳузуридаги Давлат котиби Жан-Батист Лемуан бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон ишончли ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида Франция билан муносабатларни ривожлантиришга катта аҳамият бераётгани таъкидланди.  Томонлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил октябрда Францияга ташрифи доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёнини муҳокама қилдилар.
Қайд этилганидек, ҳозирги вақтда инвестиция соҳасида 3 млрд. 398 млн. евролик 17 та икки томонлама келишувни ижро этиш бўйича “Йўл харитаси” татбиқ этилмоқда. Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокида 15 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Мисол учун, Тошкент шаҳрида Франциянинг “Suez” компанияси билан пойтахт сув таъминоти тизимини бошқариш бўйича 150 млн. евролик лойиҳа рўёбга чиқарилмоқда.
Учрашувда қулай инвестиция муҳитини шакллантириш ва янада ривожлантириш, хорижий инвесторлар ва ҳамкорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлаш бўйича Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли самарали ислоҳотларга юқори баҳо берилди.
Эслатиб ўтамиз, Жан-Батист Лемуан Ўзбекистон-Франция Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияси ҳамраиси ҳисобланади ва Франция Президенти Эммануэл Макрон томонидан 2018 йил октябрдаги Ўзбекистон-Франция саммити доирасида эришилган келишувларнинг ижроси учун масъул этиб тайинланган.
Учрашувда Франция Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Виолен Де Вильмор ҳам иштирок этди.

Узбекистан-Франция: сотрудничество развивается
17 апреля 2019 года в Сенате состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева с делегацией во главе с Государственным секретарем при министре по делам Европы и иностранных дел Французской Республики Жаном-Батистом Лемуаном.
В ходе встречи подчеркивалось, что Узбекистан придает большое значение развитию сотрудничества с Францией в качестве надежного и долгосрочного партнера. Стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию в октябре 2018 года.
Отмечалось, что в настоящее время последовательно осуществляются мероприятия «Дорожной карты» по реализации 17 двусторонних соглашений на сумму 3 млрд. 398 млн. евро. При участии прямых иностранных инвестиций реализуются 15 проектов. К примеру, в Ташкенте совместно с французской компанией «Suez» реализуется проект по управлению системой водоснабжения столицы на сумму 150 млн.евро.
В ходе встречи была дана высокая оценка широкомасштабным эффективным реформам, проводимым в Узбекистане по формированию и дальнейшему развитию благоприятного инвестиционного климата, укреплению гарантий защиты прав и законных интересов иностранных инвесторов и партнеров.
Напомним, что Жан-Батист Лемуан является сопредседателем Узбекско-французской Межправительскенной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и назначен Президентом Франции Эммануэль Макроном ответственным за реализацию договоренностей, достигнутых в рамках узбекско-французского саммита в октябре 2018 года.
Во встрече также принял участие Виолен Де Вильмор, Чрезвычайный и Полномочный Посол Французской Республики в Республике Узбекистан.