Франция Ташқи ишлар вазирлиги Давлат котиби билан учрашув
2019 йилнинг 17 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси, Франция Республикасининг Европа ва ташқи ишлар вазири ҳузуридаги Давлат котиби Жан-Батист Лемуан бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 8-9 октябрь кунлари Францияга расмий ташрифи доирасида эришилган келишувларнинг амалга оширилиши ҳамда ўзаро манфаатли барча соҳалардаги икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилинди.
Кўпқиррали ҳамкорликни кенгайтириш учун улкан салоҳият мавжудлиги алоҳида таъкидланди. Франция Ўзбекистоннинг Европадаги йирик савдо-иқтисодий ҳамкори ҳисобланади. 2018 йил якунига кўра икки мамлакат ўртасидаги савдо ҳажми 19,1 фоизга ўсди. Маданий, гуманитар, туризм, таълим ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик фаоллашди.
Самарқанд шаҳрида 16 апрель куни ўз фаолиятини бошлаган Франция Фахрий Консуллигининг очилиши ушбу йўналишлардаги алоқаларни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Жан-Батист Лемуан Самарқанд ва Тошкент вилоятларига ташрифидан олган таассуротлари тўғрисида сўзлаб берди. Давлат котиби мазкур вилоятларда Франция тараққиёт агентлиги иштирокида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди ва муваффақиятли ҳамкорлик учун яратилган қулай шароитлар учун миннатдорчилик билдирди.
Суҳбат давомида 2019 йили бўлиб ўтадиган Ўзбекистон-Франция учрашувлари жадвали, жумладан, сиёсий маслаҳатлашувлар ва бошқа қўшма тадбирларни ўтказиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда долзарб халқаро ва минтақавий муаммолар, шунингдек, Афғонистондаги тинчлик жараёнига кўмаклашиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Музокараларда Франциянинг Ўзбекистондаги Элчиси Виолен де Вилмор иштирок этди.
Учрашув якунида Ўзбекистон-Франция ҳужжатларини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Давлат котиби Жан-Батист Лемуан ва Ўзбекистон Республикаси томонидан Олий ва ўрта махсус таълим вазири Ином Мажидов, Адлия вазири Русланбек Давлетов, Молия вазирининг ўринбосари Одилбек Исаков Олий таълим, илмий тадқиқотлар, инновация ва махсус таълим соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича аҳдлашув баённомаси, Ҳуқуқ соҳасида алмашинув ва ҳамкорлик тўғрисидаги маъмурий келишув, Давлат молияси соҳасида ҳамкорлик бўйича аҳдлашув баённомасини имзоладилар.

Встреча с Государственным секретарем МИД Франции
17 апреля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Французской Республики во главе с сопредседателем Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, Государственным секретарем при Министре по делам Европы и иностранных дел Жан-Батистом Лемуаном.
В состоявшейся беседе обсужден ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию 8-9 октября 2018 года, а также перспективы дальнейшего развития и укрепления двусторонних отношений во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Особо отмечалось наличие значительного потенциала для расширения многопланового сотрудничества. Франция является крупным торгово-экономическим партнёром Узбекистана в Европе. По итогам 2018 года товарооборот между двумя странами вырос на 19,1%. Активизировалось взаимодействие в культурно-гуманитарной, туристической, образовательной и других областях.
Важную роль в наращивании связей на этих направлениях должно сыграть открытие в г.Самарканде Почетного консульства Франции, которое начало свою деятельность 16 апреля.
Жан-Батист Лемуан поделился своими впечатлениями от поездки в Самаркандскую и Ташкентскую области, где он ознакомился с проектами, реализуемыми при участии Французского агентства развития, и поблагодарил за созданные благоприятные условия для успешного взаимодействия.
Стороны обменялись мнениями относительно графика предстоящих в 2019 году узбекско-французских контактов, в том числе проведения политических консультаций, других совместных мероприятий.
На встрече рассмотрена актуальная международная и региональная проблематика, а также вопросы, связанные с содействием мирному процессу в Афганистане.
В переговорах приняла участие Посол Франции в Узбекистане Виолен де Вильмор.
По завершению встречи состоялась церемония подписания узбекско-французских документов.
Протокол о намерениях по укреплению сотрудничества в области высшего образования, научных исследований, инноваций и специального образования, Административную договоренность об обменах и сотрудничестве в правовой сфере, Протокол о намерениях по сотрудничеству в области государственных финансов подписали Государственный секретарь Жан-Батист Лемуан и от Республики Узбекистан Министр высшего и среднего специального образования Ином Мажидов, Министр юстиции Русланбек Давлетов, заместитель Министра финансов Одилбек Исаков.