Франциянинг Марказий Осиёдаги илк фахрий консуллиги Самарқандда очилди
Франциянинг Европа ва ташқи ишлар бўйича вазири ҳузуридаги давлат котиби Жан–Батист Лемуан бошчилигидаги делегация аъзолари юртимизга ташрифини 16 апрель куни Самарқанддан бошлади.
Самарқанд вилояти ҳокими Э.Турдимов билан учрашувда Ўзбекистон ва Франция ўртасида савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда алоқаларнинг тобора ривожланиб бораётгани таъкидланди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг 2018 йил октябрь ойида Францияга амалга оширган ташрифи бу алоқаларни янги босқичда, кенг кўламда давом эттириш имкониятларини кенгайтирди.
Жумладан, Самарқанд вилоятида ҳам француз ишбилармонлари ва компаниялари билан ҳамкорликда муҳим лойиҳалар амалга оширилмоқда. Франция тараққиёт агентлигининг “Самарқанд шаҳрида қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқаришни модернизация қилиш” лойиҳаси доирасида шаҳарда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан самарали фойдаланиш ва уларни асраб-авайлаш, чиқиндиларни йиғиш, қайта ишлаш ва ва инновацион ечимлар ёрдамида зарарсизлантиришгача бўлган жараёнларни ўз ичига олган чиқиндиларни комплекс бошқариш тизими яратилмоқда.
Учрашувда мазкур лойиҳани сифатли ва белгиланган муддатларда амалга ошириш юзасидан фикр алмашилди.
Шундан сўнг делегация аъзолари Самарқанд шаҳрида ташкил этилган Франциянинг фахрий консуллиги очилишида иштирок этди.
– Франция ва Ўзбекистон ўртасидаги алоқалар тарихи узоқ ўтмишга бориб тақалиши барчага яхши маълум, – дейди Жан–Батист Лемуан. – Кейинги пайтда бу ҳамкорлик яна ҳам мустаҳкамланиб бораётгани қувонарли. Айниқса, ўтган йил кузда икки давлат президентларининг учрашувидан сўнг муносабатларимиз яна ҳам яхшиланди. Марказий Осиё давлатлари орасида илк бор Ўзбекистонда, унинг гўзал шаҳри бўлган Самарқандда фахрий консуллигимизнинг очилиши ҳам бу фикрни тасдиқлайди. Ўйлайманки, ушбу муассаса давлатларимиз ҳамда ўзбек ва француз халқларининг яқин ҳамкорлигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Меҳмонлар Самарқанд шаҳридаги тарихий обидаларни томоша қилди ва куннинг иккинчи ярмида Тошкентга жўнаб кетди.

On April 16, the delegation of France led by Secretary of State to the Minister for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Baptiste Lemoyne began its visit to Uzbekistan from a trip to the city of Samarkand.
At the meeting with the khokim of Samarkand region E.Turdimov it was noted that cooperation between Uzbekistan and France is consistently developing in trade-economic, cultural-humanitarian and other spheres. The visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to France in October 2018 expanded the possibilities of continuing this interaction at a new stage.
Important projects are being implemented in Samarkand region, together with French entrepreneurs and companies. Thus, within the framework of the project of the French Development Agency “Modernization of solid waste management in the city of Samarkand”, a system of integrated waste management is being created in the city, which includes environmental protection, efficient use and careful conservation of natural resources, waste collection, processing and neutralization using innovative solutions.
At the meeting, views were exchanged on qualitative implementation of this project in a timely manner.
Members of the delegation took part in the opening ceremony of the Honorary Consulate of France established in the city of Samarkand.
The guests visited the historical monuments of Samarkand and in the afternoon departed for Tashkent.
On the same day, the delegation got acquainted with projects implemented by the French Development Agency at Charvak reservoir of Bostanlyk district of Tashkent region.