Ўзбекистон Президенти Буюк Британия ташқи ишлар вазирининг ўринбосарини қабул қилди
16 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Алан Дунканни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, кейинги йилларда Ўзбекистон ва Буюк Британия ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўз навбатида, Алан Дункан кўрсатилган меҳмондўстлик учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдириб, Буюк Британия Бош вазири Тереза Мэйнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ўзбекистонда давлат бошқарувининг барча соҳалари ва иқтисодиёт тармоқларини қамраб олган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишлар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳар томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Бугунги кунда сиёсий мулоқот ва парламентлараро алоқалар фаол давом эттирилмоқда, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, инновация ва банк-молия соҳаларидаги ҳамкорлик кенгаймоқда. 2018 йил якунларига кўра ўзаро савдо ҳажмида кейинги 10 йилдаги энг юқори ўсиш кўрсаткичи қайд этилди.
Жорий йил февраль ойида Тошкент шаҳрида Буюк Британиянинг етакчи компаниялари иштирокида Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг навбатдаги йиғилиши самарали ўтди.
Маданий-гуманитар, таълим ва туризм соҳаларидаги алмашинувлар кенгаймоқда. Мамлакатимизда Халқаро Вестминстер университети ва Британия кенгашининг ваколатхонаси муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Учрашувда икки томонлама амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, Британиянинг тўғридан-тўғри инвестицияларини, илғор тажриба ва технологияларини жалб қилган ҳолда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга кўмаклашишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, жумладан, Марказий Осиёда яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, шунингдек, Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда тинч йўл билан ҳал этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув сўнгида Ўзбекистон ва Буюк Британиянинг мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш борасида интилиши қатъий экани алоҳида қайд этилди.

Президент Узбекистана принял заместителя министра иностранных дел Великобритании
16 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя министра иностранных дел Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Алана Дункана, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-британских многоплановых отношений в последние годы.
В свою очередь, заместитель министра иностранных дел Алан Дункан, выразив Президенту нашей страны искреннюю признательность за гостеприимство, передал теплые приветствия и наилучшие пожелания от Премьер-министра Великобритании Терезы Мэй.
Как подчеркнул британский дипломат, осуществляемые в Узбекистане масштабные реформы и преобразования, охватывающие все сферы общественной жизни, способствуют дальнейшему углублению полноформатного сотрудничества между двумя странами.
В настоящее время поддерживаются активный политический диалог и межпарламентские контакты, расширяется взаимодействие в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и банковско-финансовой сферах. По итогам 2018 года объем взаимной торговли показал максимальный рост за последние 10 лет.
В феврале этого года в Ташкенте плодотворно прошло очередное заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности с участием ведущих британских компаний.
Расширяются культурно-гуманитарный, образовательный и туристический обмены. В нашей стране успешно работают Международный Вестминстерский университет и представительство Британского совета.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития двустороннего практического сотрудничества, содействия реализации совместных проектов с привлечением прямых британских инвестиций, передового опыта и технологий.
Состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке, включая вопросы укрепления отношений добрососедства и партнерства в Центральной Азии, а также скорейшего мирного урегулирования ситуации в Афганистане.
В заключение встречи особо подчеркнута приверженность двух стран дальнейшему углублению взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией.