Ўзбекистон Президенти Буюк Британия ташқи ишлар вазирининг ўринбосарини қабул қилди
16 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Алан Дунканни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, кейинги йилларда Ўзбекистон ва Буюк Британия ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўз навбатида, Алан Дункан кўрсатилган меҳмондўстлик учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдириб, Буюк Британия Бош вазири Тереза Мэйнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ўзбекистонда давлат бошқарувининг барча соҳалари ва иқтисодиёт тармоқларини қамраб олган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишлар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳар томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Бугунги кунда сиёсий мулоқот ва парламентлараро алоқалар фаол давом эттирилмоқда, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, инновация ва банк-молия соҳаларидаги ҳамкорлик кенгаймоқда. 2018 йил якунларига кўра ўзаро савдо ҳажмида кейинги 10 йилдаги энг юқори ўсиш кўрсаткичи қайд этилди.
Жорий йил февраль ойида Тошкент шаҳрида Буюк Британиянинг етакчи компаниялари иштирокида Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг навбатдаги йиғилиши самарали ўтди.
Маданий-гуманитар, таълим ва туризм соҳаларидаги алмашинувлар кенгаймоқда. Мамлакатимизда Халқаро Вестминстер университети ва Британия кенгашининг ваколатхонаси муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Учрашувда икки томонлама амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, Британиянинг тўғридан-тўғри инвестицияларини, илғор тажриба ва технологияларини жалб қилган ҳолда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга кўмаклашишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, жумладан, Марказий Осиёда яхши қўшничилик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, шунингдек, Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда тинч йўл билан ҳал этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув сўнгида Ўзбекистон ва Буюк Британиянинг мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш борасида интилиши қатъий экани алоҳида қайд этилди.

President of Uzbekistan Receives Deputy Foreign Secretary of Great Britain
On April 16, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Alan Duncan, Minister of State at the Foreign and Commonwealth Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, who is in our country on a working visit.
The head of our state, warmly welcoming the guest, noted with deep satisfaction the dynamic development of the Uzbek-British multidimensional relations in recent years.
In turn, Minister of State Alan Duncan, expressing sincere gratitude to the President of Uzbekistan for hospitality, conveyed warm greetings and the best of wishes from the British Prime Minister Theresa May.
As the British diplomat emphasized, extensive reforms and changes taking place in Uzbekistan, covering all walks of public life, contribute to the further enhancement of full-format cooperation between the two countries.
Currently, active political dialogue and inter-parliamentary contacts are maintained, cooperation in the trade, economic, investment, innovation, and banking and financial spheres has been expanding. In 2018, the volume of mutual trade showed the maximum growth over the past 10 years.
In February this year, a regular meeting of the Uzbek-British Trade and Industry Council with the participation of leading British companies took place in Tashkent and it proved fruitful.
Cultural and humanitarian, educational and tourist exchanges are enlarging. Westminster International University and the British Council are successfully operating in our country.
During the conversation, pressing issues in the bilateral practical cooperation, in the efforts towards facilitating the realization of joint projects involving British direct investments, best practices and technologies were discussed.
The talks participants exchanged views on the international and regional affairs, including the issues in building up good-neighborly relations and partnerships in Central Asia, as well as the soonest peaceful settlement of the situation in Afghanistan.
At the end of the meeting, the commitment to further deepen mutually advantageous cooperation between Uzbekistan and the United Kingdom was emphasized.