Тошкент шаҳар ҳокимлигида рақамли технологияларни қўллашнинг истиқболлари муҳокама этилди
“Ақлли шаҳар”, “хавфсиз шаҳар”, “ақлли тиббиёт”, “ақлли транспорт”. Бугунги кунда бундай тушунчалар нафақат кўп ишлатилмоқда, балки, ҳаётимизда ҳам тобора кўп қўлланилмоқда.
Яқинда пойтахтимизда “Рақамли Тошкент” лойиҳаси бўйича иш олиб борилиши мўлжалланган. Унинг мақсади турли соҳаларда ахборот-коммуникация технологияларининг имкониятларидан кенг ва самарали фойдаланишни таъминлашдир.
Тошкент шаҳар ҳокимлигида тегишли соҳа мутахассислари иштирокида мазкур дастурий таъминот тақдимоти ва муҳокамаси бўлиб ўтди.
Йиғилишда шаҳар инфратузилмасига дахлдор барча соҳалар хусусан, молия-иқтисодиёт, тиббиёт, таълим, уй-жой хўжалиги, туризм ва транспорт тизимида илғор технологияларни қўллаш зарурати, йўналиши ва истиқболлари кўриб чиқилди.
Бу борадаги синов лойиҳалари оилавий поликлиникаларда қўлланилаётгани, коммунал хизмат кўрсатиш ва транспорт тизимида ҳам бир неча дастурий таъминот маҳсулотлари жорий этилиши кўзда тутилаётгани маълум қилинди.
“Рақамли Тошкент” эса барча соҳалар учун янги лойиҳалар ва дастурий таъминот манбаларини тақдим этади. Унинг ҳаётга жорий этилиши эса шубҳасиз пойтахтимизни ҳам юксак техника ва технологиялар асосида ривожланаётган инновацион шаҳарлар сафига қўшади.

В хокимияте обсудили перспективы внедрения современных цифровых технологий
Общеизвестно, что в Ташкенте реализуются различные проекты по внедрению систем ИКТ такие как «Безопасный город», «Умные счетчики», «Умный транспорт» и «Умная медицина».
Сегодня ведется работа над ещё одним проектом «Цифровой Ташкент», основная цель которого – обеспечение широкого и эффективного использования информационно-коммуникационных технологий в различных областях.
Об этом говорили на встрече, организованной в столичном хокимияте с участием ведущих экспертов сферы.  Особый акцент участники сделали на внедрение и перспективы применения передовых технологий во всех сферах, включая финансово-экономическую, медицинскую, образовательную, жилищную, а также туристическую и транспортную системы.
Отмечено, что пилотные проекты уже реализуются в семейных поликлиниках, а также внедрен ряд программных продуктов в коммунальную и транспортную системы.
Непременно внедрение проекта «Цифровой Ташкент» станет своего рода источником новых программных ресурсов и позволит столице в ближайшей перспективе стать широкой площадкой применения информационных технологий.