Соғлиқни сақлаш вазирлиги соғлом озишни жисмоний фаолликдан бошлашга чорламоқда
Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан соғлом турмуш тарзига риоя этиш борасидаги оммавий тадбирларни ўтказиш анъанага айланди. Жорий йил 13 апрель, шанба “Соғлом озиш куни” оммавий тадбирлари доирасида 5 километр масофага фаол юриш ва велосайр ташкил этилгани ҳам юқоридаги саъй-ҳаракатларнинг мантиқий давомидир.
– Дарҳақиқат, юртимизда соғлом турмуш тарзига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Яқинда Президентимиз ташаббуси билан ҳаётга татбиқ этилаётган ёшлар таълим-тарбияси учун қўшимча шароитлар яратиш, хотин-қизлар бандлигини оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ўз ичига олган 5 та ташаббуснинг иккинчиси бевосита ёшларни жисмоний тарбия ва спортга жалб этиш, спорт иншоотлари қувватини оширишга қаратилгани ҳам фикримиз тастиғидир, – дейди Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов. – Жисмоний фаолликка тарғиб этувчи оммавий тадбирларни ўтказишимиздан мақсад ҳам аҳоли, жумладан, ёшларни бевосита жисмоний тарбия ва спортга жалб этиш, қизиқишини ошириш баробарида, фаолликни кундалик турмуш тарзига айлантиришдир. Муҳими, ҳар ҳафтада ташкил этилаётган оммавий тадбирларимизда қатнашувчиларнинг сони ошиб бораётгани, уларнинг жисмоний фаолликка бўлган қизиқиши ҳар қачонгидан ҳам кучаяётгани кўзлаган мақсадларимиз сари ташланган дастлабки қадамлардир. Бу ҳам бўлса, касалликка эмас, унинг профилактикасига асосий эътибор қаратаётганимиз самарасидир.
Тадбирда фаол юриш ва велосайрга асосий эътибор қаратилгани бежиз эмас. Фаол юриш орқали юрак қон-томир касалликлари, инсульт, хавфли ўсмалар, нафас олиш аъзоларининг сурункали касалликлари ва қандли диабет каби юқумли бўлмаган касалликларнинг олдини олган бўламиз.
Шу ўринда қайд этиш керакки, семизликка қарши курашда соғлом овқатланиш ҳам муҳим ўрин тутади. Жумладан, турли хил сабзовот ва меваларни истеъмол қилишга одатланиш керак бўлади. Ёғли гўшт маҳсулотларини дуккакли маҳсулотларга, балиқ ва парранда гўшти ёки ёғсиз гўштларга алмаштириш, туз ва қандни имкон қадар камроқ истеъмол қилиш, овқат билан бирга чой ичмаслик, табиий шарбатлар ёки қайнатилган сув ичиш каби оддий, аммо муҳим қоидаларга риоя этган маъқул.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ташкил этилган ушбу оммавий тадбирларда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ходимлари, республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари ва филиаллари, республика ва вилоят тиббиёт муассасалари ҳамда ҳудудлардаги ҳамкор ташкилотлар вакиллари, тиббиёт олий ўқув юртлари ва коллежлари талабалари билан бирга махалла фаоллари ҳам иштирок этишди.
Эслатиб ўтамиз, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан жорий йил 9 мартда “Юриш куни”, 16 мартда “Юриш бўйича марафон куни” ва 23 мартда “Саломатлик сари қадам” куни ҳамда 30 март куни “Велосипедда сайр куни” ҳамда 6 апрел Бутунжаҳон саломатлик куни муносабати билан мамлакатимиз бўйлаб 5 километр масофага фаол юриш ва гимнастрада каби оммавий тардбирлар мамлакатимизнинг барча ҳудудларида ташкил этилган эди.

Министерство здравоохранения призывает начать здоровое похудение с физической активности
Министерство здравоохранения традиционно организует массовые мероприятия, посвященные пропаганде здорового образа жизни. Логическим продолжением этих усилий стали массовые мероприятия “День здорового похудения”, которые прошли в субботу 13 апреля, здесь были организованы мероприятия по активной ходьбе на 5 километров и велопрогулке.
— Действительно, в нашей стране особое внимание уделяется здоровому образу жизни. Доказательством нашего мнения является то, что вторая из недавно выдвинутых Президентом нашей страны пяти инициатив, вобравших в себя комплексные меры по созданию дополнительных условий для воспитания и образования молодежи, повышению занятости женщин, непосредственно направлена на привлечение молодежи к занятиям физической культурой и спортом, увеличение мощностей спортивных сооружений, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — Целью массовых мероприятий, пропагандирующих физическую активность в виде занятия ходьбой, велопрогулкой и гимнастикой, вместе с повышением интереса молодежи к физической культуре и спорту является и превращение активность в образ каждодневной жизни. Главное, увеличение количества участников организуемых каждую неделю массовых мероприятий, усиление интереса населения к физической активности — это первые шаги в сторону намеченных целей. Это результат того, что мы больше внимания уделяем не болезни, а ее профилактике.
Не зря на мероприятии особое внимание было уделено ходьбе и велопрогулке. Активная ходьба помогает предотвратить сердечно-сосудистые заболевания, инсульт, хронические заболевания дыхательных путей, сахарный диабет и другие неинфекционные заболевания.
Велопрогулка является еще одним удобным видом физической активности. Этот вид физической активности укрепляет мышечную, сердечно-сосудистую системы, развивает ритмы дыхания. Системные движения убирают жир, избавляют от лишней жидкости, так, способствуют избавлению от лишнего веса. А также системная прогулка на велосипеде в процессе здорового похудения помогает избежать обвисания кожи во время похудения.
Стоит отметить, что в борьбе с ожирением важное место занимает правильное питание. В частности, нужно взять в привычку употребление разных овощей и фруктов. Жирные мясные продукты стоит заменить бобовыми продуктами, рыбой и птичьим мясом или нежирными видами мяса. Нужно по мере возможности меньше употреблять соль и сахар. Не стоит пить чай во время еды, а нужно заменить его натуральным соком или кипяченой водой. Необходимо соблюдать эти и другие простые правила.
В массовых мероприятиях, организованных в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, показав населению личный пример, активно участвовали работники Министерства здравоохранения, представители республиканских специализированных научно-практических медицинских центров и их филиалов, медицинских учреждений республики и областей, сотрудничающих организаций в регионах, студенты медицинских вузов и колледжей, население махаллей.
В свою очередь стоит напомнить, что каждую субботу во всех регионах нашей страны проводятся массовые мероприятия, посвященные пропаганде здорового образа жизни. В частности, 9 марта был организован День ходьбы, 16 марта — Марафон ходьбы, 23 марта — “День шага на пути к здоровью”, 30 марта — “День велопрогулки” и 6 апреля — в честь Всемирного дня здоровья по всей стране прошли массовые мероприятия активной ходьбы на 5 километров и гимнастрады.