Истиқболли қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Қасим-Жомарт Тоқаев музокараларни кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар. Унда икки мамлакат вазирликлари ва йирик компаниялари раҳбарларидан иборат делегациялар аъзолари иштирок этди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон муносабатлари яхши қўшничилик, мустаҳкам дўстлик ва қардошлик ришталарига асосланган. Икки томонлама ҳамкорлик барча йўналишларда фаол ривожланмоқда.
Томонлар 2018-2019 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасидаги Иқтисодий ҳамкорлик стратегиясининг изчил амалга оширилиши мамлакатларимиз стратегик мақсадларининг муштараклигига асосланган ўзаро манфаатли ва самарали иқтисодий шерикликни кенгайтиришга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Кейинги икки йилда ушбу соҳадаги алоқалар янги босқичга кўтарилди. Ҳудудлар ва ишбилармонлар ўртасидаги ришталар фаоллашди. Натижада савдо-иқтисодий ҳамкорлик изчил ривожланмоқда. 2018 йил бу борада жадал юксалиш даври бўлди. Товар айирбошлаш ҳажми қарийб 50 фоизга ўсиб, 3 миллиард доллардан ошди.
Томонлар, аввал келишилганидек, яқин йилларда бу кўрсаткични 5 миллиард долларга етказишга интилишини тасдиқлади. Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссияга савдо алоқалари номенклатурасини кенгайтириш, иқтисодий ҳамкорликнинг янги узоқ муддатли шаклларини топиш ва ривожлантириш вазифаси қўйилди.
Бу ўзаро манфаатли иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга, савдо, инвестициялар, логистика соҳаларида янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, интеграциялашган саноат технопарклари, илмий-инновацион кластерлар ва эркин иқтисодий зоналар ташкил этишга хизмат қилади.
Томонлар 2018 йил ноябрь ойида Чимкент шаҳрида ўтган биринчи Ўзбекистон-Қозоғистон ҳудудлараро ҳамкорлик форуми ҳамда 2019 йил мартда Тошкент шаҳрида ўтган Марказий Осиё мамлакатларининг биринчи минтақавий иқтисодий форуми якунларини ижобий баҳолади.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-Қозоғистон давлат чегарасини демаркация қилиш, шунингдек, ўтказиш пунктларининг самарали фаолиятини таъминлаш жараёни муваффақиятли давом этаётгани, бу икки мамлакат чегарадош ҳудудлари аҳолисининг турмуш шароитларини салмоқли даражада яхшилаш, трансчегаравий иқтисодий алоқалар ва гуманитар алмашинувларни жонлаштириш, фуқароларнинг ўзаро ташрифларини фаоллаштиришга хизмат қилганини мамнуният билан қайд этдилар.
Музокараларда транспорт, логистика, саноат кооперацияси соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди. Транспорт коммуникациялари соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш мамлакатларимизнинг экспорт салоҳияти ва транзит имкониятларини кенгайтириши қайд этилди.
Туризм, маданият, фан ва таълим йўналишларидаги алоқаларни ривожлантириш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Ўтган йили Қозоғистонда Ўзбекистон йили кенг миқёсда ўтказилгани, унинг доирасидаги тадбирлар халқларимиз ўртасидаги дўстлик ва қардошлик муносабатларини янада мустаҳкамлагани таъкидланди. Мазкур улкан маданий воқеанинг мантиқий давоми сифатида бу йил Ўзбекистонда Қозоғистон йили бўлади ва у Қозоғистон Президентининг ушбу давлат ташрифи доирасида очилади.

Presidents Shavkat Mirziyoyev and Kassym-Jomart Tokayev continued the negotiations in an extended format with the participation of members of delegations represented by heads of ministries and major companies of the two countries.
Uzbek-Kazakhstan relations are characterized by good-neighborliness, enduring bonds of friendship and fraternity. Bilateral cooperation has been actively advancing on all fronts.
It was stressed at the talks that consistent implementation of provisions of the Strategy for Economic Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan for 2017-2019 will serve to build up mutually advantageous and fruitful interaction in the field with an eye to the common strategic interests of the two nations.
Over the past two years, the partnership has risen to a new level. Contacts among regions and business circles of the two countries were intensified. As a result, trade and economic cooperation has been developing dynamically. The year 2018 was a breakthrough in this direction. The trade turnover grew by almost 50 percent and exceeded 3 billion dollars.
The parties confirmed their shared desire to reach the level of 5 billion dollars in bilateral trade in the coming years. The Intergovernmental Commission on Bilateral Cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan has been tasked with expanding the range of trade relations, search for and develop new long-term forms of economic cooperation.
That would contribute to the consolidation and enhancement of mutually beneficial economic interaction, the realization of promising new projects in the fields of trade, investments, logistics, to the creation of integrated industrial technology parks, research and innovation clusters and free economic zones.
The two sides positively assessed the results of the First Forum of Interregional Cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan, held in November 2018 in Shymkent, as well as the First Regional Economic Forum of the Central Asian Countries that took place this March in Tashkent.
The heads of state welcomed the successful course of the demarcation process of the Kazakhstan-Uzbekistan state border as well as the effective operation of checkpoints, which has served to significantly improve the living conditions of the population in the border areas of the two countries, revitalize cross-border economic relations and humanitarian exchanges, and enhance the reciprocal travel of citizens.
During the negotiations, agreements were reached on the implementation of joint projects in the field of transport, logistics and industrial cooperation. It was noted that the enlargement of cooperation in the transport and communications sector will expand the export potential and transit capabilities of our countries.
The possibilities of boosting the exchanges in tourism, culture, science and education have also been discussed. The sides stressed the successful organization of the Year of Uzbekistan in Kazakhstan in 2018, whose events helped to further cement the relations of friendship and fraternity between our two peoples. The Year of Kazakhstan in Uzbekistan that officially opens during the state visit of the President of Kazakhstan will be a logical continuation of this large-scale occasion.