Халқаро тавсияларга мувофиқ табиатни муҳофаза қилишнинг харажатлар индекси ва физик ҳажм кўрсаткичларини шакллантириш
2019-04-15 | Жамият
Россия Федерацияси давлат статистика федерал хизмати ва Жаҳон Банки томонидан 2019 йилнинг 9-10 апрел кунлари Москва шаҳрида “Халқаро тавсияларга мувофиқ табиатни муҳофаза қилишнинг харажатлар индекси ва физик ҳажм кўрсаткичларини шакллантириш” мавзусида семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасидан Қишлоқ хўжалиги ва экология статистикаси бошқармаси экология ва чиқиндилардан фойдаланиш статистикаси шўъбаси мудири Ходжаев Дилмурод ҳамда Қишлоқ хўжалиги ва экология статистикаси бошқармаси бош мутахассиси Гафурова Азима иштирок этди.
Шунингдек, ушбу семинарда МДҲ давлатлари миллий статистика хизмати мутахассислари, Евростат экспертлари, ҳамда Россия вазирлик ва идоралари, илмий жамоатчилик вакиллари иштирок этишди.
Мазкур семинарда экологик-иқтисодий ҳисоблар соҳасида халқаро ташкилотлар ва миллий статистик хизматлар амалиёти бўйича тажриба алмашишга алоҳида урғу берилди.

Формирование индекса природоохранных расходов и показателей физического объема в соответствии с международными рекомендациями
2019-04-15 | Общество
В период 9-10 апреля 2019г. в г.Москве состоялся семинар по теме «Формирование индекса природоохранных расходов и показателей физического объема в соответствии с международными рекомендациями», организованный Федеральной службой государственной статистики совместно со Всемирным банком.
В данном семинаре от Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике приняли участие заведующий Сектора статистики экологии и обращения с отходами Ходжаев Д.Ф. и главный специалист Отдела формирования сводной аналитической информации по структурным преобразованиям в сельском хозяйстве Управления статистики сельского хозяйства и экологии Гафурова А.А..
Также, в данном семинаре приняли участие специалисты национальных статистических служб стран СНГ, эксперты Евростата, представители министерств и ведомств Российской Федерации, а также научного сообщества.
В семинаре особый акцент был сделан на обмен опытом и обсуждение практики международных организаций и национальных статистических служб в области природно-экономического учета.