Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ҳудудларда мавзули сайёр мажлисларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Ҳукумат қарори (295-сон, 10.04.2019 й.) билан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ҳудудларда мавзули сайёр мажлисларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга мувофиқ, сайёр мажлислар жойларда аниқ соҳалар ва йўналишларда амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигини ўрганиш учун ўтказилади.
Қуйидагилар сайёр мажлисларнинг асосий йўналишлари ҳисобланади:
- Ҳаракатлар стратегиясидаги, давлат дастурларидаги вазифаларнинг амалга оширилишини таъминлаш;
- Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри, туманлар ва шаҳарлар бюджетларининг мақсадли ижросини таъминлаш;
- ривожланишда орқада қолаётган қишлоқ туманлари ва шаҳарларни ривожлантириш ва бошқалар.
Сайёр мажлислар тизимли асосда ҳар чоракда ўтказилади. Сайёр мажлислар зарур ҳолларда видеоселектор йиғилиши шаклида ўтказилади.
Сайёр мажлисларга Бош вазир бошчилик қилади. Президент ҳам мажлисларга бошчилик қилиши мумкин.
Сайёр мажлисларга Қонунчилик палатаси, Сенат, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакиллари таклиф этилиши мумкин.
Сайёр мажлис якуни бўйича қарор қабул қилинади ҳамда унинг ижроси устидан назорат Ҳукумат аппарати томонидан амалга оширилади.

Утверждено Положение о порядке проведения тематических выездных заседаний Кабинета Министров Республики Узбекистан в регионах.
Постановлением Правительства (№295 от 10.04.2019 г.) утверждено Положение о порядке проведения тематических выездных заседаний Кабинета Министров Республики Узбекистан в регионах.
В соответствии с Положением выездные заседания проводятся в регионах для изучения эффективности реформ, проводимых в конкретных сферах и направлениях.
Основными направлениями выездных заседаний являются:
- обеспечение исполнения задач Стратегии действий, государственных программ;
- обеспечение целевого исполнения бюджетов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, районов и городов;
- развитие отстающих в развитии сел районов и городов и другое.
Выездные заседания проводятся на системной основе ежеквартально. При необходимости выездные заседания могут проводиться в форме видеоселекторных заседаний.
Выездные заседания возглавляет Премьер-министр. Президент также может возглавлять эти заседания.
Для участия в выездных заседаниях могут быть приглашены представители Законодательной палаты, Сената, судебных и правозащитных органов.
По итогам выездного заседания принимается соответствующее решение, контроль за исполнением которого возлагается на аппарат Правительства.