Ўзбекистон шарқида машғулотлар давом этмоқда: Қуролли Кучлар куч тузилмалари бир жамоа бўлиб ҳаракатланмоқда
9 апрелдан бошлаб Фарғона, Андижон ва Наманган вилоятларида ҳамкорликдаги қўмондонлик-штаб машғулоти бошланган. Қуролли Кучларнинг барча таркибий қисмлари томонидан биргаликдаги ҳаракатларни мувофиқлаштириш бўйича ўтказилаётган машғулотлар 13 апрелга қадар давом этади.
Машғулотларга Мудофаа, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Давлат хавфсизлик хизматининг Чегара қўшинлари ва бошқа бўлинмалари, Миллий гвардия, Давлат божхона қўмитаси, маҳаллий ҳокимият ва ўзини ўзи бошқариш органларининг куч ва воситалари жалб этилган.
11 апрель куни Шарқий ҳарбий округининг бир нечта полигонида ҳамкорликдаги қўмондонлик-штаб ўқув машғулоти режасига мувофиқ куч тузилмаларининг минтақадаги вазият беқарорлигининг олдини олиш ҳамда чегараолди ҳудудларида жойлашган аҳоли пунктларида жамоат тартибини сақлаш бўйича ҳаракатига оид масалалари амалда кўриб чиқилди.
Эслатиб ўтамиз, ўқув машғулоти Ўзбекистон мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари — Қуролли Кучлар бош штаби бошлиғининг раҳбарлигида ўтказилмоқда.

Учения на Востоке Узбекистана продолжаются: силовые структуры Вооруженных Сил работают в одной команде
С 9 апреля на территориях Ферганской, Андижанской и Наманганской областей проходит совместное командно-штабное учение, которое продлится до 13 апреля, по уточнению порядка выполнения совместных действий всеми компонентами Вооруженных Сил.
На учениях задействованы силы и средства министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Пограничных войск и других подразделений Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, Государственного таможенного комитета, органы местной власти и самоуправления.
11 апреля в соответствии с замыслом совместного командно-штабного учения на нескольких полигонах Восточного военного округа практически отрабатывались вопросы действия силовых структур по недопущению дестабилизации обстановки в регионе и обеспечению общественного порядка в приграничных населенных пунктах.
Напомним, что учения проходят под руководством первого заместителя министра обороны – начальника генерального штаба Вооруженных Сил Узбекистана.