"Олтин одам" намойишга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Қозоғистон Республикаси Маданият ва спорт ишлари вазирлиги, Ўзбекистон давлат санъат музейи, Қозоғистон Республикаси Миллий музейи ҳамкорлигида ўтказилаётган мазкур кўргазмада икки қўшни давлат вакиллари, олимлар иштирок этди.
Кўргазманинг асосий мақсади санъат ва маданият ихлосмандларини Қозоғистоннинг бой тарихи ва маданий мероси билан таништиришдан иборат. Унда Қозоғистон Республикаси рамзи ҳисобланган “Олтин одам” намойишга қўйилди.
1960 йилларнинг охири 1970 йилларнинг бошида Олмаота шаҳри атрофида археологик қазиш ишлари олиб борилган. Иссиқ қўрғонда тадқиқот олиб бораётган Кемал Акишев томонидан Саклар шоҳи “Олтин одам” қолдиқлари топилди. Бу топилма ўз навбатида Қозоғистон рамзига айланди. Ноёб топилма “Қозоқ Тутанхамони” деб атала бошланди ҳамда асрнинг йирик кашфиёти деб тан олинди.
“Олтин одам” кўргазмаси бугунги кунда Россия, Хитой, Польша, Беларусь, Озарбайжон, Корея ва Татаристон Республикаларида намойиш этилган. Бу мамлакатларда бўлиб ўтган кўргазмаларга бир миллиондан ортиқ томошабин ташриф буюрган. 2020 йил охиригача кўргазма дунёнинг 20 мамлакатида намойишга қўйилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон давлат санъат музейида бўлиб ўтаётган кўргазмада “Олтин одам”ни тилла безаклар билан безатилган кийимда, тилла ўқлар, қор қоплонлари, архарлар, отлар, қушлар кўринишидаги олтин пластиналар билан безатилган конус шаклидаги бош кийимда кўриш мумкин. Шунингдек, (археологлар фикрича 17-18 ёшларда бўлган) сак жангчиси Олтин одам билан бирга дафн қилинган эрта темир даврига (милл.авв.V-IV асрлар) оид археологик топилмалар тўплами ҳам жой олган.
Шунингдек, кўргазмада Таксай (Ғарбий Қозоғистон вилояти), Талди-2 (Қарағанда вилояти) ва Берел (Шарқий Қозоғистон вилояти) саклар қўрғонидан топилган археологик топилмалар ҳам намойиш этиляпти. Кўргазмада Қозоғистон Республикаси Миллий музейи коллекциясидан жами 106 та экспонат экспозицияга қўйилган. Намойиш этилаётган нодир экспонатлар бу қадимий ва ўрта асрлар Қозоғистон санъатининг кичик бир қисмигина бўлиб, Евроосиё Дашт маданият меросининг ўзига хослигини акс эттиради.
"Ўзбекистонда Қозоғистон йили”нинг бошланиши муносабати билан матбуот анжумани ҳам бўлиб ўтди.
Бу каби тадбирлар икки қардош халқларнинг маданиятини янада ривожлантириш ва тарғиб қилишга хизмат қилади.

Выставка "Золотой человек"
Начала действовать выставка "Великая степь: история и культура", посвященная торжественному открытию "Года Казахстана в Узбекистане".
В выставке, организованной Министерством культуры Республики Узбекистан, Министерством культуры и спорта Республики Казахстан, Государственным музеем искусств Узбекистана и Национальным музеем Республики Казахстан, приняли участие представители двух соседствующих стран, ученые.
Цель выставки – ознакомление поклонников искусства и культуры Казахстана с его богатой историей и культурным наследием. На ней демонстрируется "Золотой человек" – символ Республики Казахстан.
В конце 1960-х – начале 1970-х годов в окрестностях Алматы проводились археологические раскопки. В ходе исследования Иссик кургана Кемал Акишев обнаружил останки "Золотого человека" – правителя саков. Эта находка стала символом Казахстана, получила название "Тутанхамон казахов" и была признана самым крупным открытием века.
Выставка “Золотой человек” демонстрировалась в России, Китае, Польше, Беларуси, Азербайджане, Корее, Республике Татарстан. Ее посетило более миллиона человек. Планируется, что до конца 2020 года выставка будет демонстрироваться в 20 странах мира.
На проходящей в Государственном музее искусств Узбекистана выставке "Золотой человек" представлен в одежде с золотыми украшениями, конусообразном головном уборе, оформленном золотыми пластинами в виде золотых стрел, снежных барсов, архаров, коней, птиц. Также наряду с сакским воином (по мнению археологов ему было 17-18 лет) демонстрируются обнаруженные в том же захоронении археологические находки эпохи раннего периода железного века (V-IV века до н.э.).
На выставке представлены археологические находки, обнаруженные в сакских курганах Таксай (Западно-Казахстанская область), Талди-2 (Карагандинская область) и Берел (Восточно-Казахстанская область). В экспозиции 106 экспонатов из коллекции Национального музея Республики Казахстан. Эти уникальные экспонаты – лишь небольшая часть искусства Казахстана древних и средних веков – отображают своеобразие наследия Евроазиатской степной культуры.
В связи с началом "Года Казахстана в Узбекистане" состоялась пресс-конференция.
Проводимые мероприятия способствуют дальнейшему развитию и пропаганде культуры двух братских народов.