Ўзбекистон Президенти Бирлашган Араб Амирликлари делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 апрель куни Бирлашган Араб Амирликларининг Ҳукумат ва келажак ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Қарқовий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимизда бўлиб турган нуфузли делегацияни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги кўп қиррали муносабатларнинг изчил ривожланиб бораётганига юксак баҳо берди.
Жорий йилнинг март ойида Абу-Даби ва Дубай шаҳарларида бўлиб ўтган олий даражадаги сермаҳсул учрашувлар икки давлат ўртасидаги шерикликни мустаҳкамлаш ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришда янги босқични бошлаб бергани қайд этилди.
Ташриф якунида муҳим келишувларга эришилди,  жумладан, иқтисодиётнинг турли тармоқларида умумий қиймати 10 миллиард доллардан зиёд истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича салмоқли икки томонлама ҳужжатлар тўплами имзоланди. Уларни тўлиқ амалга ошириш мақсадида мамлакатимизда тегишли “Йўл харитаси” қабул қилинди.
Бугунги суҳбат давомида давлат ташкилотлари, илмий марказлар, етакчи компания ва корхоналар, банк-молия институтлари даражасида фаол мулоқот ва алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Бирлашган Араб Амирликларининг давлат бошқаруви ва инновацион ривожланиш соҳасидаги илғор тажрибани жорий этишда ўзаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатларимиз экспертлари ҳамкорлигида устувор йўналишларда ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича аниқ таклифлар тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.
Вазир самимий қабул учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди ҳамда БАА Президенти Шайх Халифа бин Зоид Ол Наҳаён, Абу-Даби Амирлиги валиаҳди, БАА Қуролли Кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён ва БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактумнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Муҳаммад ал-Қарқовий Ўзбекистонда давлат ва жамият қурилиши соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли янгиланишлар, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни юксак баҳолаб, Бирлашган Араб Амирликлари раҳбариятининг мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва шериклик муносабатларини изчил ривожлантириш борасидаги интилиши қатъий эканини билдирди.

Президент Узбекистана принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 апреля принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства и будущего Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави.
Глава нашего государства, искренне приветствуя пребывающую в нашей стране представительную делегацию ОАЭ, дал высокую оценку поступательному развитию узбекско-эмиратских многоплановых отношений.
Подчеркнуто, что плодотворные встречи на высшем уровне, прошедшие в марте этого года в Абу-Даби и Дубае, ознаменовали начало нового этапа в укреплении партнерства и углублении практического взаимодействия между двумя государствами.
По итогам визита были достигнуты важные договоренности и подписан большой пакет двусторонних документов, в том числе по продвижению перспективных инвестиционных проектов в разных отраслях экономики на общую сумму свыше 10 миллиардов долларов. В целях их полномасштабной реализации в нашей стране принята соответствующая «дорожная карта».
В ходе сегодняшней беседы была отмечена важность продолжения активного диалога и интенсивных обменов на уровне государственных организаций, научных центров, ведущих компаний и предприятий, а также банковско-финансовых институтов.
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия по внедрению передового опыта Объединенных Арабских Эмиратов в сфере государственного управления и инновационного развития.
Достигнута договоренность о совместной подготовке экспертами двух стран конкретных предложений по налаживанию сотрудничества в приоритетных направлениях.
Министр аль-Гергави выразил глубокую признательность главе нашего государства за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента ОАЭ Шейха Халифы бин Заида Аль Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами ОАЭ Шейха Мухаммада бин Заида Аль Нахаяна и Вице-президента, Премьер-министра ОАЭ, правителя Эмирата Дубай Шейха Мухаммада бин Рашида Аль Мактума.
Высоко оценив проводимые в нашей стране широкомасштабные преобразования в сфере государственного и общественного строительства, социально-экономические реформы, гость подтвердил твердую приверженность руководства своей страны последовательному развитию отношений дружбы и партнерства между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами.