Халқаро кўрик-танлов ғолиблари тақдирланди
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 1 ноябрдаги “Халқаро бахшичилик санъати фестивалини ўтказиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Термиз шаҳрида ташкил этилган анжуманда жаҳоннинг 74 давлатидан 160 дан зиёд иштирокчи ва ЮНЕСКО, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича тузилмаси – ISESCO каби нуфузли халқаро ташкилотлар вакиллари, шунингдек, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Афғонистон каби давлатлардан фахрий меҳмонлар қатнашди.
Фестиваль доирасида ўтказилган бахши-шоирлар, оқин ва жировлар, фольклор жамоаларининг халқаро кўрик-танловида Туркия, Россия, Эрон, Бельгия, Жанубий Корея, Хитой, Мўғулистон, Исроил, Япония, Финляндия, Афғонистон каби 20 мамлакат вакиллари ўз истеъдодини намойиш этди. Уларнинг ижрочилик маҳоратини Франция, Жанубий Корея, Россия, Туркия, Мўғулистон, Ўзбекистон, Қозоғистоннинг таниқли санъат ва маданият намояндалари, олимлар, малакали мутахассислардан иборат нуфузли ҳакамлар ҳайъати кузатди ва муносиб баҳолаб борди.
10 апрель куни Термиз шаҳрининг Санъат саройи ҳудудидаги замонавий ёзги саҳнада халқаро кўрик-танлов ғолиб ва совриндорлари тақдирланди.
Фестивалнинг учинчи даражали дипломи, статуэтка ва ҳар бирига 2 минг 500 АҚШ долларидан пул мукофоти қорақалпоғистонлик Гулнора Алламберганова ва жанубий кореялик Ким Хуо Сунга топширилди.
Иккинчи ўринга – жами 7 минг АҚШ доллари миқдоридаги пул мукофотига россиялик Байбулдин Илгам (3,5 минг доллар) ҳамда озарбайжонлик Ашиқ Али ва Ашиқ Шамира (3,5 минг доллар) сазовор бўлди.
Биринчи ўрин ва ҳар бирига 5 минг АҚШ долларидан пул мукофоти Ўзбекистон халқ бахшиси Абдуназар Поёнов ҳамда туркманистонлик Кервен Ёвбосаровга берилди.
Ҳакамлар ҳайъати хулосасига кўра, Халқаро бахшичилик санъати фестивали доирасида ўтказилган кўрик-танловнинг бош соврини – Гран-прини ҳамда 7 минг АҚШ доллари миқдоридаги пул мукофотини Қозоғистон вакили Улжан Байбусинова қўлга киритди. Ғолибларга махсус диплом ва фестиваль статуэткаси ҳам тантанали топширилди.
– Халқаро фестиваль кўрик-танловида “Гўрўғли” достонидан парча куйлаб бердим, – дейди Гран-при соҳибаси У.Байбусинова. – Шундай нуфузли танловда энг олий ўринни эгаллаганимдан бахтиёрман. Танлов жуда қизиқарли ўтди. Кўплаб давлатларнинг халқ оғзаки ижоди ва уларни ижро этиш услуби билан танишдик. Тажриба алмашдик. Сурхондарё вилоятининг тарихий обидалари ва диққатга сазовор жойларига саёҳат қилганимиз ҳам унутилмас таассуротларга бой бўлди. Умуман, ҳаммаси ажойиб, бу қадимий заминда ўтган кунларим бир умр хотирамда қолади.
Шунингдек, танловда 10 дан ортиқ номинациия ғолибларига ҳам диплом ва 500 АҚШ долларидан пул мукофоти берилди.
Анжуман доирасида хорижлик ва юртимиз олимлари, мутахассислари иштирокида “Бахшичилик санъатининг жаҳон цивилизациясида тутган ўрни” мавзусида ташкил этилган йирик илмий-амалий конференциясида АҚШ, Германия, Франция, Россия, Хитой, Япония, Жанубий Корея, Туркия каби давлатлардан келган етук фольклоршунос, адабиётшунос ва санъатшунос олимларнинг соҳадаги долзарб муаммоларга бағишланган маърузалари тингланди, тақдимотлари ўтказилди. Дунё мусиқаси лойиҳалари тақдимотига бағишланган тадбирда ҳам хорижлик мутахассислар, санъаткорлар ва мусиқашунослар ўз тақдимотларини намойиш этди.
Фестивалнинг асосий тадбирлари ўтказилган майдондаги этнографик шаҳарчаларда меҳмонлар юртимиз ҳудудларига хос санъат ва ҳунармандчилик буюмлари кўргазмалари, миллий қадриятларимиз ва пазандаларимиз маҳорати билан яқиндан танишди. Сурхондарё вилоятининг тарихий обидалари, муқаддас қадамжолари, бетакрор табиати ва бошқа диққатга сазовор жойларига экскурсиялар уюштирилди.

Награждены победители Международного смотра-конкурса
В фестивале, организованном в городе Термезе в соответствии с постановлением главы государства “О проведении Международного фестиваля искусства бахши” от 1 ноября 2018 года, приняли участие свыше 160 участников более чем из 74 стран мира, представители ЮНЕСКО, ISESCO – Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры, а также почетные гости из Кыргызстана, Казахстана, Таджикистана, Туркменистана и Афганистана.
На проведенном в рамках фестиваля смотре-конкурсе бахши-поэтов, акынов и жировов, фольклорных коллективов свой талант продемонстрировали представители 20 стран, таких как Турция, Россия, Иран, Бельгия, Южная Корея, Китай, Монголия, Израиль, Япония, Финляндия, Афганистан. Их исполнительское мастерство достойно оценивали члены жюри из числа выдающихся деятелей искусства и культуры, ученых, квалифицированных специалистов из Франции, Южной Кореи, России, Турции, Монголии, Узбекистана, Казахстана.
10 апреля на современной летней сцене, расположенной на территории Дворца искусств города Термеза, награждены победители и призеры международного смотра-конкурса.
Гульнаре Алламбергановой из Каракалпакстана и Ким Хуо Сун из Южной Кореи вручены дипломы третьей степени, статуэтки фестиваля и денежное вознаграждение в размере 2500 долларов США.
Второго места и денежной премии в размере 7000 долларов США удостоились Илгам Байбулдин (3500 долларов) из России, а также Ашик Али и Ашик Шамира (3500 долларов) из Азербайджана.
Первого места и денежной премии в размере 5000 долларов США удостоились народный бахши Узбекистана Абдуназар Поёнов и Кервен Ёвбосаров из Туркменистана.
Согласно решению членов жюри главный приз – Гран-при смотра-конкурса, проведенного в рамках Международного фестиваля искусства бахши, и денежную премию в размере 7000 долларов США получила Улжан Байбусинова из Казахстана. Победителям торжественно вручены специальные дипломы и статуэтки фестиваля.
– На смотре-конкурсе международного фестиваля я исполнила отрывок из эпоса "Гуругли", – говорит обладательница Гран-при У.Байбусинова. – Очень рада, что удостоилась высшей награды этого престижного фестиваля. Конкурс проходил очень интересно. Мы ознакомились с устным народным творчеством многих государств и стилями их исполнения. Обменялись опытом. Наша экскурсия к историческим памятникам и достопримечательностям Сурхандарьинской области была полна незабываемых впечатлений. В общем, все прошло замечательно, дни, которые я провела на этой древней земле, навсегда останутся в памяти.
Кроме того, в ходе конкурса победителям более десяти номинаций были вручены дипломы и денежная премия в размере 500 долларов США.
На организованной в рамках форума крупной научно-практической конференции на тему «Роль искусства бахши в мировой цивилизации» с участием местных и зарубежных ученых заслушаны доклады ведущих ученых-фольклоро-, литературо- и искусствоведов из разных стран, в том числе из США, Германии, Франции, России, Китая, Японии, Южной Кореи, Турции, посвященные актуальным проблемам сферы, состоялись презентации. В ходе конференции свои проекты касательно мировой музыки представили зарубежные специалисты, искусствоведы и музыковеды.
В этнографическом городке, расположенном на площади, где проходили основные мероприятия фестиваля, гости ознакомились с выставками изделий искусства и ремесленничества, национальными ценностями и кулинарным мастерством, присущими различным регионам нашей страны. Организованы экскурсии к историческим памятникам, святым местам поклонения и другим достопримечательностям, на живописную природу Сурхандарьинской области.
Торжественное мероприятие завершилось большой концертной программой с участием мастеров искусства, бахши и молодых исполнителей.