XV форумга Ўзбекистон мезбонлик қилмоқда
Европа ва Марказий Осиё мамлакатларининг харидлар, касбий ахлоқ, бошқарув ва ошкоралик бўйича XV форумига Ўзбекистон мезбонлик қилмоқда.
Тошкентда 10 апрель куни мазкур форум ўз ишини бошлади.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги томонидан Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки, Европа инвестиция банки, Осиё тараққиёт банки, Жаҳон савдо ташкилоти, БМТнинг Халқаро савдо ҳуқуқи бўйича комиссияси ҳамкорлигида ташкил этилган форумда Европа ва Марказий Осиё мамлакатларининг давлат харидлари бўйича 100 дан зиёд мутахассислари, халқаро ташкилотлар, молиявий институтлар вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбирнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси молия вазири ўринбосари Одилбек Исаков навбатдаги форумнинг мамлакатимизда ўтаётгани рамзий маънога эга эканини таъкидлади.
– Эътиборлиси, 2005 йилда Ўзбекистон мезбонлигида мазкур форум илк бор ташкил этилган эди, орадан 15 йил ўтиб унинг яна мамлакатимизда ўтказилаётгани юртимизда давлат харидлари очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш борасидаги ислоҳотларнинг жадаллик билан олиб борилаётгани билан узвий боғлиқдир, – деди О.Исаков.
Тадбирда Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Сирил Мюллер иштирокчиларга видеомурожаат йўллади. Унда С.Мюллер форум иштирокчи мамлакатларнинг айни соҳа бўйича ўзаро алоқаларини мустаҳкамлаш, шунингдек, давлат инвестиция лойиҳаларининг самарадорлигини ошириш имконини беришини таъкидлади. Жаҳон банки Европа ва Марказий Осиё минтақалари мамлакатларига самарали миллий харидлар тизимини яратиш борасида кўмак кўрсатишда давом этиши қайд этилади.
Форумнинг биринчи кунида Туркия, Руминия, Хорватия каби мамлакатларнинг давлат харидларини ташкиллаштириш, мураккаб инвестициявий лойиҳалар доирасидаги бошқарувнинг ҳуқуқий ва ахлоқий асослари бўйича тажрибалари, бу борада Европа инвестиция банки, БМТнинг Халқаро савдо ҳуқуқи бўйича комиссияси мутахассислари тавсиялари кўриб чиқилди. Шунингдек, давлат инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда хусусий сектор иштирокини кенгайтириш, давлат инвестициялари ва давлат-хусусий шериклигини бошқариш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Халқаро экспертлар мамлакатимизда давлат харидларини бошқариш, инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш борасида олиб борилаётган ишларни ижобий баҳолади.

Зарубежные специалисты по государственным закупкам обмениваются опытом в Ташкенте
Узбекистан принимает XV форум по закупкам, профессиональной этике, управлению и открытости стран Европы и Центральной Азии.
Форум начал свою работу 10 апреля в Ташкенте.
В мероприятии, организованном Министерством финансов Республики Узбекистан совместно с Всемирным банком, Европейским банком реконструкции и развития, Исламским банком развития, Европейским инвестиционным банком, Азиатским банком развития, Всемирной торговой организацией, Комиссией ООН по праву международной торговли, участвуют свыше 100 специалистов стран Европы и Центральной Азии по государственным закупкам, представителей международных организаций и финансовых институтов.
На открытии мероприятия заместитель министра финансов Республики Узбекистан Одилбек Исаков отметил, что в проведении очередного форума в нашей стране есть глубокий смысл.
– Заслуживает внимания тот факт, что в 2005 году данный форум был впервые организован в Узбекистане, спустя почти 15 лет он снова проводится в нашей стране, что является результатом стремительных реформ, осуществляемых по обеспечению открытости и прозрачности государственных закупок, – сказал О.Исаков.
На мероприятии вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Сирил Мюллер направил участникам видеообращение. В нем он отметил, что форум создаст возможность укрепления взаимодействия стран-участниц в этой сфере, а также повышения эффективности государственных инвестиционных проектов. Подчеркивалось, что Всемирный банк и впредь будет оказывать странам Европы и Центральной Азии содействие в создании системы эффективных национальных закупок.
В первый день форума рассматривались опыт таких стран, как Турция, Румыния, Хорватия, по организации государственных закупок, правовым и нравственным основам управления в рамках сложных инвестиционных проектов, рекомендации специалистов Европейского инвестиционного банка, Комиссии ООН по праву международной торговли на этот счет. Кроме того, подробно обсуждались вопросы расширения участия частного сектора в реализации государственных инвестиционных проектов, управления государственными инвестициями и государственно-частным партнерством.
Международные эксперты положительно оценили работу, осуществляемую в стране по укреплению правовых основ управления государственными закупками и реализации инвестиционных проектов.