Астраханда Россия-Ўзбекистон ОТМ ректорлариниг минтақавий форуми бўлиб ўтди
2019 йил 8-9 апрель кунлари Россия Федерациясининг Астрахань  шаҳрида Россия ва Ўзбекистон ОТМ ректорларининг минтақавий конференцияси ўтказилди.
Унда Олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари Узоқбой Бегимқулов бошчилигида вазирлик мутахассислари ва 20 та ОТМ ректорларидан иборат делегация иштирок этди.
Минтақавий конференция кун тартибига олий таълим соҳасида икки томонлама эришилган келишувларни амалга ошириш масаласи қўйилди.
Жумладан, 2018 йил октябрь ойида Тошкентда ўтказилган «Янги иқтисодиёт учун – янги кадрлар» биринчи Ўзбекистон-Россия таълим форумида имзоланган ҳужжатларни амалга ошириш ҳамда иккинчи Россия-Ўзбекистон таълим форумини ўтказишга тайёргарлик кўриш масалалари ҳамкорлар томонидан кўриб чиқилди.
Форум кун тартибига кўра Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги делегацияси Россия Федерацияси  Фан ва олий таълим вазирлиги вакиллари билан икки томонлама музокаралар ўтказди, Астрахань шаҳридаги ОТМларга ташриф буюриб, улар фаолияти билан танишди.
Маълумот учун, 2018 йил 18 октябрь куни Тошкентда Ўзбекистон – Россия таълим форуми ўтказилиб, унда россиялик ҳамкорлар билан жами 114 та шартнома ва битимлар имзоланган эди. Хусусан, Ўзбекистонда РФнинг 6 та нуфузли ОТМ филиали ва 2 та факультетини очиш, 52 та қўшма таълим дастурини жорий этишга келишилган.

В Астрахани прошел узбекско-российский региональный форум по высшему образованию
8 апреля 2019 г. в Астрахани прошла встреча представителей университетского сообщества Узбекистана и России: 45 вузов стали участниками Межрегиональной конференции ректоров вузов этих двух стран.
8-9 апреля 2019 г. в Астрахани состоялась региональная конференция ректоров Узбекистана и Российской Федерации.
На мероприятии принимала участие делегация Узбекистана, состоящая из сотрудников министерства и ректоров 20 вузов во главе заместителя министра высшего и среднего специального образования Республики Узокбоя Бегимкулова.
На повестку дня региональной конференции внесен вопрос реализации двусторонних договоренностей в сфере высшего образования.
Партнерами был рассмотрен вопросы претворения в жизнь документов, подписанных в октябре 2018 г. в Ташкенте в рамках узбекско-российского форума «Для новой экономики – новые кадры».
Делегация Узбекистана провела переговоры с представителями министерства науки и образования Российской Федерации, посетила вузы г. Астрахань.
Для сведения, в рамках узбекско-российского образовательного форума, состоявшегося 18 октября 2018 года, было подписано 114 договоров и соглашений. В частности, было намечено открытие 6 филиалов и 2 факультетов ведущих российских вузов, реализация 52 совместных программ.