Хорижий инвестицияларнинг ўз вақтида ва самарали ўзлаштирилишини таъминлаш учун янги назорат тизими жорий этилади
2019-04-09 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 8 апрель куни жорий йилнинг биринчи чорагида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва халқаро молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳаларнинг амалга оширилишини таҳлил қилиш, биринчи ярим йилликка доир вазифаларни белгилаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Кейинги йилларда вазирлар ва тармоқлар раҳбарлари ҳудудларга юборилиб, жойларда янги корхоналар ва доимий иш ўринлари ташкил этишни таъминлайдиган инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқиш ҳамда амалга ошириш бўйича янги тизим яратилди. Инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича кўплаб имтиёз ва енгилликлар жорий этилди.
Хорижий давлатлар ва халқаро молия ташкилотлари раҳбарлари, жаҳоннинг етакчи ишбилармонлари билан музокаралар ўтказилиб, мамлакатимизга ўнлаб миллиард доллар инвестиция жалб этиш бўйича 700 га яқин инвестиция битимлари имзоланди.
Бундай чора-тадбирлар натижаси ўсиш суръатларида кўзга ташланмоқда. Хусусан, ўтган йили асосий капиталга инвестициялар ҳажми 18 фоиздан зиёд ўсган. Бу, ўз навбатида, саноат ишлаб чиқаришининг 14,4 фоизга кўпайишини таъминлаган.
Муҳим сифат ўзгариши шундаки, илгари тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокида ҳудудий лойиҳалар деярли бўлмаган бўлса, жорий йилда ўзлаштириладиган тўғридан-тўғри хорижий сармояларнинг ярми ҳудудлар ҳиссасига тўғри келади.
2019 йилги Инвестиция дастурига мувофиқ жами 3 минг 200 дан зиёд инвестиция лойиҳаси доирасида қарийб 14 миллиард доллар миқдоридаги капитал қўйилмаларни ўзлаштириш режалаштирилган. Шундан 4 миллиард доллардан ортиқ тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш белгиланган.
Йиғилишда мазкур инвестиция лойиҳалари тармоқлар ва ҳудудлар кесимида таҳлил қилиниб, олиб борилаётган ишлар юзасидан тегишли раҳбарларнинг ҳисоботлари эшитилди. Муддатидан кечикаётган лойиҳаларнинг муаммоли жиҳатлари муҳокама қилинди.
Биринчи чоракда белгиланган маблағлар ўзлаштирилган бўлса-да, айрим тармоқлар ва ҳудудларда ишлар қониқарсиз экани кўрсатиб ўтилди. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “Ўзавтосаноат”, “Ўзагротехсаноатхолдинг” акциядорлик жамиятлари, “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси раҳбарлари, Қашқадарё, Самарқанд, Сурхондарё, Наманган, Фарғона ва Хоразм вилоятлари ҳокимларининг инвестиция бўйича ўринбосарлари огоҳлантирилди.
Давлатимиз раҳбари инвестицияларнинг ўз вақтида ўзлаштирилишини таъминлаш учун янги назорат тизимини жорий этишни таклиф қилди. Унга кўра, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокидаги барча лойиҳалар тўртта рўйхатга бўлиниб, алоҳида ва изчил назорат қилиб борилади.
Биринчи рўйхатга жорий йилда 3,6 миллиард доллар хорижий инвестициялар ўзлаштирилиши мўлжалланган 27 та энг муҳим стратегик лойиҳалар киритилади ва у Президентнинг доимий назорати остида бўлади.
Иккинчи рўйхат шу йили 1,3 миллиард доллар хорижий инвестиция ўзлаштириладиган 65 та йирик лойиҳадан иборат бўлиб, уни Бош вазир назорат қилиб боради.
Бош вазир ўринбосарлари назорат қиладиган учинчи рўйхатга 407 миллион доллар хорижий инвестиция ўзлаштирилиши режалаштирилган 65 та лойиҳа киритилади.
Тўртинчи рўйхатдаги лойиҳаларни ҳудудларга бириктирилган марказий идоралар раҳбарлари ва ҳокимлар назорат қилади.
Инвестициявий лойиҳалар ижроси доимий равишда муҳокама қилиниб, муаммолар тезкорлик билан ҳал этиб борилади.
Президент тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва халқаро молия институтлари маблағларини жалб қилиш борасида имкониятлар тўлиқ ишга солинмаганига эътибор қаратиб, тармоқлар ва ҳудудларда янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига тармоқ вазирликлари билан биргаликда нефть-газ, кимё, энергетика, қурилиш материаллари, машинасозлик, электр техникаси соҳаларида, шунингдек, ҳудудлардаги мавжуд салоҳият ва ресурсларидан келиб чиқиб, ҳар бир туман ва шаҳар бўйича қўшимча инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Шакллантирилган ушбу таклифлар асосида мамлакатимизнинг элчихоналари билан биргаликда юртимиз ва хорижда бизнес-форумлар ташкил қилиш, маҳаллий инвесторларнинг мақсадли тақдимотларини ўтказиш бўйича топшириқлар берилди.
– Ўзбекистон билан ишлаш истагини билдирган хорижий инвесторлар билан мустаҳкам алоқа ўрнатиб, лойиҳанинг бошидан охиригача уларга ёрдам бериш, оддий қилиб айтганда, уларни “қўлидан етаклаб” натижани таъминлаш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда Тошкент шаҳрига сармоя жалб этишни кенгайтириш, инвестиция лойиҳалари учун ер участкалари ва давлат мулки объектлари бериш борасидаги ишлар ҳам муҳокама қилинди. Пойтахтимиз тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш бўйича барчага ўрнак бўлиши лозимлиги таъкидланди.
Ҳудудлар ва тармоқларда лойиҳаларнинг амалга оширилишини мониторинг қилиш, юзага келган муаммоларни тезкор аниқлаб, ҳал этиш бўйича электрон ахборот тизимини қисқа муддатда ишга тушириш зарурлиги қайд этилди.
Халқаро молия институтлари билан ҳамкорликдаги ишлар таҳлил қилинар экан, ижтимоий соҳалардаги лойиҳалар аҳоли турмуши учун муҳимлиги, улар ўз муддатида ва сифатли амалга оширилиши кераклиги таъкидланди. Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида 4 та, Сув хўжалиги вазирлигида 4 та, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигида 3 та лойиҳа бўйича ишлар кечикаётгани кўрсатиб ўтилди.
Бундай лойиҳаларни мувофиқлаштиришни такомиллаштириш учун Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси каби халқаро молия институтлари билан бевосита ишлайдиган вазирлик ва идоралар белгиланди.
Видеоселекторда олий даражадаги ташрифлар якунига кўра тасдиқланган “йўл хариталари” ижросига ҳам эътибор қаратилди.
Маълумки, улар доирасида 700 га яқин инвестиция битими имзоланган. Ҳисоб палатаси томонидан келишувларнинг маълумотлар базаси яратилган, уларнинг ижроси бўйича мониторинг ва назорат ўрнатилган.
Президентимиз “йўл хариталари”даги чора-тадбирларни тез ва изчил амалга ошириш, бу борада ҳукуматлараро комиссияларнинг фаолиятини жонлантириш зарурлигини таъкидлади.
Вазирлар Маҳкамасига ҳар бир давлат билан ҳамкорлик йўналишларининг асосий хусусиятларидан келиб чиқиб, ҳукуматлараро комиссиялар таркибини қайта кўриб чиқиш вазифаси қўйилди.
Кейинги йилдан бошлаб инвестиция дастурлари уч йиллик қилиб шакллантирилиши, барча тармоқлар ва ҳудудлар бунга тайёргарликни бугундан бошлаши зарурлиги таъкидланди.

New oversight system to secure timely and effective realization of investments
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference session April 8 to scrutinize the implementation – in the first quarter of this year – of projects involving foreign direct investments and international financial institutions, as well as the tasks for the first half of the year.
In recent years, a new system has been set up for the development and realization of investment projects, with government ministers and industry managers working “in the field” across the country to ensure the creation of new enterprises and permanent jobs. Numerous benefits and preferences have been introduced to perfect the investment climate.
Highest-level talks with heads of foreign states and international financial organizations as well as leading business representatives produced about 700 investment agreements to attract dozens of billions of dollars to our country.
The outcomes of these measures have been conspicuous in terms of growth rates. In particular, last year the volume of investments in fixed assets grew by more than 18 percent. This, in turn, ensured the growth of industrial production by 14.4 percent.
An important qualitative change was the fact that half of the foreign direct investments mastered in the current year have been designated for provinces.
Under the 2019 Investment Program, capital investments in the amount of almost 14 billion US dollars are set to be realized for more than 3.2 thousand projects. In particular, 320 schemes are projected to consume over 4 billion dollars in foreign direct investments.
The meeting participants analyzed these investment projects in the context of industries and regions, and attended to the reports of managers of sectors on the efforts undertaken thus far. They discussed challenging aspects of projects that are lagging behind in implementation.
In the first quarter, the amount of funds planned for realization was fulfilled; nonetheless, as it was pointed out at the session, the situation in some industries and regions is far from reasonable. The Minister for the Development of Information Technologies and Communications, chairmen of Uzavtosanoat Joint-Stock Company, Uzagrotekhsanoat Holding and Uzeltekhsanoat Association, deputy governors of the Kashkadarya, Samarkand, Surkhandarya, Namangan, Ferghana and Khorezm regions for investments received disciplinary warning.
The head of our state proposed to introduce a new control system to ensure the timely realization of investments. In accordance with it, all projects involving foreign direct investment would be divided into four lists to be monitored separately.
Thus, the first directory will include 27 strategic projects designed to be implemented in the current year for 3.6 billion dollars of foreign investment. Their realization will be under the constant control of the President.
The second catalog is to contain 65 major projects totaling 1.3 billion dollars, and their execution will be under Prime Minister’s supervision.
The third register, to be monitored by Deputy Prime Ministers, would include 65 projects envisaging the disbursement of 407 million dollars of foreign investment.
The heads of central government agencies assigned to corresponding regions along with hokims are assigned with control over the performance of projects in the fourth listing.
Officials involved in the process are anticipated to attend regular discussion of the course of execution of investment projects and the prompt resolution of emerging issues.
The President drew attention to the availability of untapped opportunities to attract foreign direct investments and cooperate with international financial institutions. The head of state stressed the need to work out new investment projects along industries and provinces.
The Ministry of Investment and Foreign Trade was tasked with developing – jointly with interested ministries – additional investment projects for each district and town, taking into account the available potential and resources in the oil and gas, chemical, energy, engineering, electrical engineering and building materials industries, as well as in the regions.
President Shavkat Mirziyoyev instructed the officials to arrange, building on proposals and in conjunction with our embassies overseas, business forums in Uzbekistan and abroad, and hold presentations of domestic investors.
The head of our state pointed to the necessity of establishing robust bonds with foreign investors who have expressed desire to work in Uzbekistan, of helping them from the start to the end of the project, in other words, of holding them “by the hand” to ensure the expected result.
The meeting also served to deliberate on the efforts directed at boosting the inflow of investments to Tashkent and allocating the land and state-owned facilities for investment projects. It was stressed that the capital city should set an example in attracting foreign direct investments.
The President underscored the need to monitor the execution of projects along industries and regions, to secure the soonest launch of an electronic information system to quickly identify and address emerging problems.
The analysis of cooperation with international financial institutions highlighted the importance of timely and high-quality implementation of projects in the social sphere. It is indicated, meanwhile, that works were late on 4 projects in the system of the Ministry of Health, 4 projects in the system of the Ministry of Water Management, 3 projects in the system of the Ministry of Housing and Public Utility Services.
To improve the coordination of such projects, ministries and departments have been identified that will work directly with international financial institutions such as the World Bank, Asian Development Bank, Islamic Development Bank, Asian Infrastructure Investment Bank, European Bank for Reconstruction and Development, International Fund for Agricultural Development.
Also reviewed at the videoconference meeting was the implementation of “roadmaps” approved following the visits at the highest level.
As noted above, about 700 investment agreements have been signed as part of such visits. Uzbekistan’s Accounts Chamber has created a suitable database and established monitoring and control over the implementation of agreements.
The President noted that it is essential to ensure the rapid and consistent execution of measures provided for by the “roadmaps” and to bolster the activities of intergovernmental commissions in this direction.
The Cabinet of Ministers was tasked with reviewing the composition of intergovernmental commissions with an eye to key areas of cooperation with every country.
It was reported that starting from next year, investment programs will be shaped for a three-year period, and that all sectors and regions should launch appropriate preparations.