Шавкат Мирзиёев Султон Саодат мажмуасини обод қилиш бўйича кўрсатмалар берди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Термиз шаҳри яқинидаги Султон Саодат мақбарасини зиёрат қилди. Қуръон тиловат этилди.
Ушбу қадамжо X-XVII асрларга мансуб мақбаралар мажмуасидир. Бу ерда пайғамбаримиз Муҳаммад алайҳиссаломнинг қизлари Фотима онамиз ва Ҳазрат Алининг бешинчи авлоди бўлган Саййид Ҳасан ал-Амир мангу қўним топган. Шу боис у аслида Султон Содот, яъни “Саййидлар султони” дея аталган. Кейинчалик мақбара атрофига унинг авлодлари ва бошқа саййидлар дафн этилган.
Олимлар фикрича, Ҳасан ал-Амир ўз яқинлари билан тахминан 865 йилда Термизга келиб, яшаб қолган. Шу тариқа бу ерда обрўли саййидлар сулоласи шаклланган. Ўрта асрлардаги давлатлар, хусусан, Амир Темур салтанати ривожида Термиз саййидларининг алоҳида ўрни бўлган. Соҳибқирон ва темурийлар пайғамбаримиз авлодларига ҳурмат кўрсатишни шараф деб билиб, бу ерда хонақоҳ ва мақбаралар қурдирган. Кейинги даҳмалар ўз даврининг услубига мос равишда барпо этилган. Шу жиҳатлари билан мажмуа улкан тарихий, маънавий, маданий аҳамиятга эгадир.
Давлатимиз раҳбари ушбу қадамжо улкан маънавий мерос, мусулмонлар учун табаррук маскан эканини қайд этиб, унинг тарихини мукаммал ўрганиш, халқимизга ва чет элликларга етказиш зарурлигини таъкидлади. Мажмуа ҳудудини археологик ўрганиш асосида уни ободонлаштириш, Имом Бухорий, Имом Термизий мақбараларидек катта ва гўзал зиёратгоҳга айлантириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шавкат Мирзиёев Ҳаким Термизий мақбарасини ҳам зиёрат қилди. Юртимизга тинчлик, қут-барака тилаб дуо қилинди.

2019-04-06 | Politics
The President of our country visited the mausoleum of Sultan Saodat near Termez. Surahs from the Holy Koran were recited.
This shrine constitutes an ensemble of mausoleums dating back to the 10-17th centuries. It is believed that Sayyid Hassan al-Amir, a fifth generation descendant of Prophet Muhammad’s daughter Fatima and his son-in-law and associate Ali. He became famous as the “Sultan of Sodot” (“Sultan of Seyyids”), found last refuge here. Later on, his descendants and other seyyids were buried on the site.
According to scientists, allegedly in 865, Hassan al-Amir settled with his relatives in Termez and gave rise to an influential Seyyid dynasty. In the Middle Ages, the Termez Seyyids played important role in the social and political life of various countries, particularly in the state of Amir Temur. Sahibkiran and the Temurids, who paid special attention to worshiping the descendants of the Prophet, built mausoleums and chapels here. The tombs that appeared in the following centuries were built in the architectural traditions of their time. In this regard, the complex has great historical, spiritual and cultural significance.
The President pointed out that this venue constitutes a unique spiritual heritage, a sacred place for Muslims, therefore it is vital to thoroughly study its history, bring it to the people and foreign public. The head of our state gave instructions on landscaping the complex on the basis of archaeological research, turning the shrine into an enormous and fine-looking pilgrimage site like the mausoleums of Imam Bukhari and Imam Termizi.
Shavkat Mirziyoyev also visited the mausoleum of Hakim Termizi. Read out was the prayer with wishes of peace and prosperity for our nation.