Термизда биринчи Халқаро бахшичилик фестивалиннг бошланишига саноқли соатлар қолди
Термизда Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов бошчилигида биринчи Халқаро бахшичилик фестивалига тайёргарлик ишлари жадал кетмоқда.
Шаҳарда маданият ва инфратузилмалар обектлари тайёрланди – ташриф учун Термиз археология музейи очилди, шаҳар аеропортининг янги терминали ишга тушмоқда, марказий кўчалар ободонлаштирилди, жамоат жойларида санитария-гигиена обектлари ўрнатилди.
Қисқа вақт ичида, Термиздаги “Болажон” маданият ва истироҳат боғида ҳар бир вилоятнинг миллий қиёфаси - халқ амалий ва тасвирий санъати намуналари, миллий таомлар ва либослар акс эттирилган Ўзбекистон вилоятларининг кўргазмали стендлари ўрнатилган.
Қайд этиш керакки, сайёҳлар кўмак тариқасида ва ҳавфсизлик мақсадида Термиздаги фестивал вақтида туристик полиция ишлайди.
Бундан ташқари, фестивални тезкорлик билан ёритиш учун Собир Термизий номидаги Сурхондарё вилояти ахборот-кутубхона марказида дунёнинг 20 мамлакатидан 30дан ортиқ журналистлар, шунингдек Ўзбекистон оммавий ахборот воситалари вакиллари ишлайдиган матбуот маркази ташкил этилди.

Остались считанные часы до начала I Международного фестиваля искусства Бахши в Термезе
В Термезе осуществляется усиленная подготовка к I Международному фестивалю искусства Бахши под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова.
В городе подготовлены объекты туристической инфраструктуры – для посещения открыт Термезский археологический музей, подготовлен новый терминал аэропорта города, благоустроены центральные улицы города, в общественных местах установлены санитарно-гигиенические узлы.
За короткое время, в Термезском парке культуры и отдыха «Болажон», были установлены выставочные стенды регионов Узбекистана, представляющие национальный колорит каждой области – предметы народно-прикладного и изобразительного искусства, национальные блюда и костюмы.
Стоит отметить, что в целях безопасности и для помощи туристам во время фестиваля в Термезе будет работать туристическая полиция.
Кроме того, для оперативного освещения Фестиваля, в Сурхандарьинском областном информационно-библиотечном центре имени Собира Термизи создан пресс-центр, в котором будут работать более 30 журналистов из 20 стран мира, а также представители средств массовой информации Узбекистана.