ДСҚ Матбуот хизмати ходимлари учун маҳорат дарслари давом этмоқда
Солиқ органларининг матбуот хизматлари олдига қўйилаётган долзарб вазифалар, ҳуқуқбузарликларни олдини олишдаги уларнинг роли, тизимдаги янгиликларнинг ёритилиши ва фуқароларда солиқ маданиятини оширишнинг бугунги аҳволи қандай?
Айнан шу каби масалалар Давлат солиқ қўмитаси томонидан вилоят солиқ бошқармалари масʼул ходимлари учун ташкил этилган семинар-тренингда муҳокама этилди.
Давлат солиқ қўмитаси раиси Беҳзод Мусаев матбуот хизмати олдига қўйилаётган мақсад ва вазифаларнинг аҳамиятига тўхталиб ўтди. Матбуот хизмати ходимлари томонидан солиқ соҳасида юз бераётган воқеаларни тезкорлик билан ёритилиши фуқаролар манфаатдорлигига хизмат қилиб, уларнинг мурожаатлари билан доимий равишда иш олиб бориш ва солиқ тўловчиларни ташвишга солаётган муаммоларнинг ҳал қилинаётганини аниқ мисоллар асосида ифодалаш зарурлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербаев давлат идоралари, шу жумладан, ДСҚ фаолиятида матбуот хизматларини ривожлантиришга катта эʼтибор қаратилаётгани жамоатчилик билан ишлашда муҳим омил бўлишини таʼкидлади. Парламент вакили иштирокчиларга қонунбузилишларидан холи равишда оммавий ахборот воситалари билан фаол ишлашнинг ҳуқуқий асослари ҳақида батафсил тушунча берди.
Семинар-тренингда жамоатчилик билан алоқалар бўйича етук мутахассис, доцент Нозима Муротова, давлат идоралари матбуот хизматларининг оммавий ахборот воситалари билан самарали ишлашида ривожланган давлатлар амалиётига тўхталиб ўтди.
Семинар-тренинг давомида Давлат солиқ қўмитаси раиси вилоят солиқ бошқармалари ва инспексияларининг матбуот хизматлари фаолиятини таҳлил қилиб, кадрлар малакасини ошириш, замон талабларига мос юқори сифатли контентни тайёрлаш учун моддий-техника базани янгилаш зарурлигига кўрсатма берди.

Пресс-службы ГНК переквалифицируются
Какие задачи стоят перед пресс-службами налоговых органов, какова их роль в профилактике правонарушений, распространении новшеств в системе, повышении налоговой культуры граждан?
Об этом шла речь в ходе семинар-тренинга, организованного Государственным налоговым комитетом для представителей пресс-служб областных налоговых управлений.
Председатель Государственного налогового комитета Бехзод Мусаев, подчеркнул важность целей и задач, возложенных на пресс-службу структуры. — Сотрудники пресс-служб должны направлять максимум усилий на оперативное освещение событий, происходящих в сфере налогообложения, служить в интересах граждан, работать с их обращениями и на конкретных примерах показывать, как решаются наболевшие у налогоплательщиков вопросы.
Вместе с тем руководитель ГНК акцентировал внимание на необходимости освещать незаконные действия со стороны служащих сферы, выявляя тем самым пробелы в работе налоговых управлений и инспекций. Это, по мнению специалистов, послужит хорошей профилактической мерой и способствует искоренению правонарушений.
Специально приглашенный гость – депутат Олий Мажлиса Республики Узбекистан Расул Кушербаев отметил, что был приятно удивлен тому, что в государственных органах, а именно в ГНК уделяется такое внимание деятельности и развитию пресс-служб. Парламентарий дал разъяснения правовых основ при работе средств массовой информации во избежание нарушений законодательства.
Для участия в семинар-тренинге приглашены ведущие специалисты, в том числе эксперт в области пиара - доцент Нозима Муротова, которая на примере мировой практики разъяснила присутствующим необходимость умения госорганов грамотно работать в СМИ.
В ходе семинара-тренинга председатель ГНК, проанализировав работу пресс-служб государственных налоговых управлений и инспекций, дал свои распоряжения по вопросам кадров, повышения их квалификации, необходимости обновления материально-технической базы для выпуска качественного контента, соответствующего требованиям времени.