Адлия вазирлиги ва «The Economist Intelligence Unit» Ўзбекистоннинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилаш борасида ҳамкорлик қилади
Жорий йилнинг 2 апрель куни Адлия вазирлигида  «The Economist Intelligence Unit» Британия компанияси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
«The Economist Intelligence Unit» The Economist (EIU) журналининг 1946 йилда асос солинган аналитик бўлими ва унинг асосий мақсади кўплаб мамалакатлар, халқаро ташкилотлар ҳамда йирик трансмиллий коорпорациялар учун бизнесни таҳлил қилиш ҳисобланади.
«The Economist Intelligence Unit» сайлов жараёни масалалари, плюрализм, ҳукумат фаолияти, фуқаролик эркинлиги, сиёсий маданият ва мамлакатда аҳолининг сиёсий фаоллиги каби кўрсаткичларга асосланган халқаро демократик индекс ва мамлакат хатарлари индекси каби муҳим халқаро индекслар тузади.
Адлия вазирининг ўринбосари Х.Мелиев меҳмонларни Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда Адлия вазирлигининг халқаро ташкилотлар томонидан умумий қабул қилинган рейтингларда мамлакат позициясини яхшилашдаги ўрни ҳақида сўзлаб берди.
Учрашув чоғида томонлар давлат ва жамоат қурилишининг турли соҳаларида эришилган ютуқларнинг самарадорлигини баҳолаш учун халқаро ташкилотлар томонидан қўлланиладиган методология ва мезонлар бўйича фикр алмашди.
Тадбир якунида "The Economist Intelligence Unit" Британия компаниясининг делегацияси халқаро ҳамжамиятга мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида холис маълумот беришга ва республиканинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилаш бўйича тавсиялар беришга тайёр эканини билдирди.

Министерство юстиции и «The Economist Intelligence Unit» будут взаимодействовать в вопросах улучшения позиций Узбекистана в международных рейтингах
В Министерстве юстиции состоялась встреча с делегацией британской компании «The Economist Intelligence Unit».
«The Economist Intelligence Unit» (EIU) — это аналитическое подразделение журнала «The Economist», основанное в 1946 году. Его основной целью является анализ бизнес-данных для большинства стран мира, международных организаций и крупных транснациональных корпораций.
«The Economist Intelligence Unit» формируются такие важные международные рейтинги, как Индекс демократии стран мира и Индекс странового риска. Они основываются на индикаторах: вопросы выборных процессов, плюрализма, деятельности правительства, гражданских свобод, а также политической культуры и политической активности населения в стране.
Заместитель министра юстиции Х. Мелиев проинформировал гостей об осуществляемых в Узбекистане реформах, роле Министерства юстиции в улучшении позиций страны в общепризнанных рейтингах, составляемых международными организациями.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по методологии и критериям, используемым международными организациями по оценке эффективности прогресса страны в разных отраслях государственного и общественного строительства.
По итогам встречи делегация британской компании «The Economist Intelligence Unit» выразила готовность оказать содействие в части доведения объективной информации до международного сообщества о проводимых реформах в стране и предоставлять консультационные услуги по вопросам улучшения позиций республики в международных рейтингах.