“Tashkent Law Spring”: форум дастуридан нималар ўрин олган?
“Tashkent Law Spring” халқаро юридик форуми бошланишига саноқли кунлар қолди. Унга тайёргарлик кўриш ишлари қизғин давом этмоқда. Тадбир Иштирокчилар, жумладан хорижий давлатлар қатнашчиларини рўйхатдан ўтказиш ҳамда миллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитация қилиш ишлари фаол амалга оширилмоқда.
Форум Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва қатор ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилмоқда. АҚШнинг халқаро ривожланиш бўйича агентлиги (USAID), БМТ Тараққиёт дастури, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бошқармаси (UNODC), “Минтақавий мулоқот” халқаро ташкилоти, “Газпромбанк” АЖ ва бошқа ташкилотлар тадбирнинг ҳомийларидир.
Маълум бўлишича, дунёнинг турли давлатларидан 50 нафардан ортиқ мутахассислар спикер сифатида иштирок этади. Форум дастурига сўнгги ўзгартишлар киритилмоқда. Масалан, “Сифатли давлат бошқаруви” йўналиши доирасида давлат бошқаруви ва маъмурий ислоҳотлар, меъёрий сифат, давлатнинг иқтисодиётга аралашувини камайтириш, коррупцияга қарши кураш, давлат хизматининг ўзгариши, ҳукуматнинг ошкоралигини таъминлашнинг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинади. Алоҳида сессия халқаро рейтинглар (индекс)лар масалаларига бағишланган. Жаҳон банки таҳлилчиларининг Ўзбекистон ва энг яхши кўрсатгичларга эга мамлакатлар мисолида шартномалар ижроси соҳасидаги ислоҳотлар тенденциялари тўғрисида чиқиш қилиши режалаштирилган.
“Қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш” йўналиши доирасидаги мавзуга доир йиғилишларда ишни халқаро арбитражга тайёрлашнинг амалий жиҳатлари, халқаро юридик амалиёт учун медиацияни қўллаш, илғор амалиётни кенгайтириш чоралари ҳамда “Pro bono” институти ва давлат томонидан субсидияланадиган юридик ёрдамнинг ўзига хос хусусиятлари кўриб чиқилади. Шунингдек, юридик таълимни ривожлантиришга эътибор қаратилади. Хусусан, рақамлаштириш даврида АҚШ, Хитой ва бошқа мамлакатлар мисолида замонавий юристларни тайёрлашни таҳлил қилган ҳолда, Ўзбекистонда хусусий юридик олий таълим муассасаларини ташкил этишга доир муҳокамалар ўтказиш режалаштирилган.
2019 йил мамлакатимизда “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” деб эълон қилинган. Шу боис, фаол инвестициявий сиёсатни шакллантириш масалалари “Tashkent Law Spring” иштирокчиларининг эътибор марказида бўлади. Хусусан, Ўзбекистонда фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш, давлат-хусусий шерикчилиги соҳасидаги илғор тажриба ва мамлакатимиз шароитида унинг қўлланилиши, халқаро инвестицияларни рағбатлантириш учун ўзбек бизнесини шакллантириш ва қўшма корхоналар тузиш масалалари кўриб чиқилади. Иқтисодиётни тезкор модернизациялаш ва рақамлаштиришни ҳисобга олганда, блокчейн технологиялари ёрдамида катта маълумотларни тартибга солиш, рақамли шартномалар ва валюта жорий этилганда ҳуқуқий амалиёт каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилади.
Америка-Ўзбекистон савдо палатаси раиси, “White & Case” халқаро юридик фирмаси ҳамкори Кэролин Лэммнинг “Юридик компанияни бошқариш: муваффақият сирлари”, “Norton Rose Fulbright” халқаро юридик фирмаси ҳамкори Саймон Кокснинг “Инвестициявий лойиҳаларни бошқариш” мавзулари бўйича маҳорат дарслари дастурга киритилган. Бундан ташқари, иштирокчиларни тақдимотлар, мавзуга доир сессиялар, соҳанинг профессионал ходимларини тақдирлаш маросимлари кутмоқда.
Жонли мулоқот ва энг қулай шароитларда ҳуқуқ соҳасидаги энг мураккаб ва қизиқарли муаммоларни муҳокама қилиш учун сизда катта профессионал байрамнинг иштирокчиси бўлиш имконияти ҳали бор.

«Tashkent Law Spring»: что в программе форума?
Подготовка к международному юридическому форуму «Tashkent Law Spring» выходит на финальную стадию. Отсчет пошел на дни. Идет активная регистрация участников, в том числе из зарубежных государств, и аккредитация представителей национальных и иностранных средств массовой информации.
Форум организуется Министерством юстиции Республики Узбекистан совместно с рядом партнеров. Спонсорами выступают Агентство США по международному развитию (USAID), Программа развития ООН, а также Управлении ООН по наркотикам и преступности (UNODC), международная организация «Региональный диалог», АО «Газпромбанк» и другие.
В качестве спикеров уже заявлено более 50 специалистов и экспертов из разных стран мира. Вносятся последние уточнения в программу форума. Так, в рамках направления «Качественное государственное управление» будут обсуждены актуальные аспекты государственного планирования и административной реформы, нормативного качества, снижения уровня вмешательства государства в экономику, противодействия коррупции, трансформации государственной службы, обеспечения открытости и прозрачности правительства. Отдельная сессия посвящена международным рейтингам (индексам). Запланировано выступление аналитиков Всемирного банка о тенденциях реформ в сфере исполнения контрактов на примере Узбекистана и стран с лучшими показателями.
В ходе тематических заседаний в рамках направления «Обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы» предусмотрено рассмотреть практические аспекты подготовки дела в международном арбитраже, меры по расширению применения медиации, передовую практику для международной юридической практики, а также особенности института «Pro bono» и субсидируемой государством юридической помощи. Акцент будет сделан также на развитии юридического образования. В частности, запланированы дискуссии о создании в Узбекистане частных юридических вузов с анализом подготовки современных юристов в эпоху цифровизации на примере США, Китая и других стран.
2019 год объявлен в Узбекистане Годом активных инвестиций и социального развития. Поэтому в центре внимания участников «Tashkent Law Spring» будут вопросы формирования активной инвестиционной политики. В частности, совершенствование гражданского законодательства Узбекистана, передовой опыт в области государственно-частного партнерства и его применимость в условиях нашей страны, структурирование узбекского бизнеса для стимулирования международных инвестиций и создания совместных предприятий. С учетом ускоренной модернизации и цифровизации экономики особое внимание будет уделено регулированию больших данных, в том числе при помощи блокчейн-технологий, правовой практике при внедрении цифровых контрактов и валюты.
В программе заявлены мастер-классы «Управление юридической компанией: как стать успешным?» от Кэролин Лэмм, председателя Американо-Узбекской торговой палаты, партнера международной юридической фирмы «White & Case», «Управление инвестиционными проектами» от Саймона Кокса, партнера международной юридической фирмы «Norton Rose Fulbright». Кроме того, участников ожидают презентации, тематические сессии, церемония награждения лучших в профессии.
У вас еще есть возможность стать частью большого профессионального праздника, чтобы в формате живого общения и в максимально комфортных условиях обсудить наиболее сложные и интересные проблемы из мира права.