Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташрифи якуни бўйича 10 миллиард доллардан зиёд миқдордаги ҳужжатлар тўплами ва инвестиция битимлари имзоланди.
Республикамиз делегациясининг ташрифи давомида хусусий ташкилотлар билан бир қатор учрашув ва музокаралар бўлиб ўтди. Ўзбекистонда целлюлоза экинларини етиштириш ва қайта ишлаш учун агросаноат мажмуасини яратиш бўйича “Industrial Innovation Group” билан 182 миллион евро миқдоридаги келишувга эришилди.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “AIDA” ўртасида қишлоқ хўжалиги объектларини қувватлаш учун автоном қуёш электр станцияларини ташкил этиш тўғрисида шартнома имзоланди. Лойиҳанинг пилот босқичи доирасида узоқдан суғорилмайдиган ерларда автоном микроэлектрик станциялар қуриш параметрларини аниқлаш мақсадида компаниянинг вакиллари Ўзбекистонга ташриф буюриши кутилмоқда.
Бирлашган Араб Амирликлари атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши вазири Тани Ал-Зиоди билан музокаралар давомида Ўзбекистон Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Музокаралар чоғида Бирлашган Араб Амирликлари Ўзбекистоннинг мева ва сабзавотларини минтақа мамлакатлари бозорига чиқариш маркази сифатида хизмат қилиш мумкинлиги қайд этилди. Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб беришни кўпайтириш мақсадида БАА компаниялари Ўзбекистонга ташрифи ташкил этилади.
Хорижий томон мутахассислари Ўзбекистонлик ҳамкасбларига инфраструктура лойиҳаларида иштирок этиш, шунингдек тажриба ва технологиялар алмашиш йўли билан яроқсиз ва чўл ерларни тиклашда ёрдам беришга тайёрлигини билдирди.

Узбекистан и ОАЭ наращивают сотрудничество в сфере сельского хозяйства
По итогам визита Президента Республики Узбекистан подписан солидный пакет документов и инвестиционных соглашений на сумму более 10 миллиардов долларов.
В ходе пребывания государственной делегации состоялся ряд встреч и переговоров с частными организациями. С компанией «Industrial Innovation Group» достигнута договоренность о создании в Узбекистане агропромышленного комплекса по выращиванию и переработки целлюлозных культур на сумму 182 миллиона евро.
Между Министерством сельского хозяйства РУ и компанией AIDA было подписано рамочное соглашение, предусматриваещие создание автономных солнечных электростанций для питания удаленных объектов сельского хозяйства. В рамках реализации пилотной стадии проекта в Узбекистане ожидается визит представителей компании для определения параметров стоительства автономных микроэлектростанций на удаленных неорошаемых землях.
В ходе переговоров с Министром окружающей среды и климатических изменений ОАЭ Тхани Аль-Зиоди, обсуждены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и ОАЭ. Как было отмечено в ходе переговоров, ОАЭ могут стать хабом для выхода плодоовощной продукции Узбекистана на рынки стран региона.
С целью увеличения объемов поставок продукции сельского хозяйства Узбекистана будет организован визит компаний из ОАЭ.
Иностранная сторона выразила готовность оказать содействие узбекским коллегам в деле восстановления непригодных и пустынных земель путем участия в инфраструктурных проектах, а также обменом опытом и технологиями.