Болгарияда Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг инновацион таълим имкониятлари бўйича маъруза қилинди
2019-04-02 | Инновация
Тошкент давлат иқтисодиёти университети вакиллари жорий йилнинг 11-16 март кунлари Болгариянинг “Ангел Канчев” Русе университетида ERASMUS+ лойиҳаси доирасида ташкил этилган дастлабки учрашувда иштирок этдилар.
598092-EPP-1-2018-1-BG-EPPKA2-CBHE-SP сонли лойиҳа “Янги технологиялар орқали Марказий Осиёда олий таълимни такомиллаштириш” га қаратилган бўлиб, учрашувда Болгария, Италия, Португалия, Люксембург, Ўзбекистон, Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон ва Қирғизистон давлатларидан 15 та олий таълим муассасаларидан, жами 54 нафар иштирокчи қатнашди.
Тошкент давлат иқтисодиёт университетидан ушбу лойиҳада Халқаро ҳамкорлик бўйича проректор Обиджон Ҳамидов ва Илмий-инновацион ишланмаларни тижоратлаштириш бўлими бошлиғи Азизжон Бобожоновлар иштирок этиб, университетнинг инновацион таълим имкониятлари бўйича маъруза қилишди.
Лойиҳада Европа ва Марказий Осиёдан иштирок этувчи университетларнинг имкониятлари, халқаро даражадаги ҳамкорлиги ва ўқув жараёнларида инновацион таълим технологияларидан фойдаланиш даражаси таништирилди. Шунингдек, “ Ангел Канчев” Русе университети профессори ва мазкур лойиҳанинг раҳбари Ангел Смрикаров инновацион таълим технологияларидан самарали фойдаланиш усуллари ҳамда таълимда янги авлод технологияларини жорий этиш айни вақтда долзарб эканлиги ва жорий этишдаги асосий муаммолар ва йўл қўйиладиган камчиликлар ҳақида қизиқарли маъруза қилди.
Лойиҳа иштирокчи университетлари келажакда лойиҳа доирасида амалга оширилиши керак бўлган вазифаларни келишиб олишди.

В Болгарии была прочитана лекция об инновационных образовательных возможностях Ташкентского государственного экономического университета
2019-04-02 | Инновация
11-16 марта этого года преподаватели Ташкентского государственного экономического университета принимали участие во встрече в Русенском университете имени Ангела Кынчева (Болгария), организованной в рамках проекта ERASMUS+.
Проект №598092-EPP-1-2018-1-BG-EPPKA2-CBHE-SP, направленный на совершенствование системы высшего образования в Центральной Азии. В нем принимают участие 54 представителя 15 высших образовательных учреждений и министерств высшего образования Болгарии, Италии, Португалии, Люксембурга, Узбекистана, Казахстана, Туркменистана, Таджикистана и Кыргызстана.
Проректор по международному сотрудничеству Обиджон Хамидов и Азизжон Бабаджанов начальник отдела коммерциализации научных и инновационных разработок, приняли участие в этом проекте из Ташкентского государственного экономического университета и представили инновационные образовательные возможности университета.
В ходе встречи были представлены возможности университетов Европы и Центральной Азии, участвующих в данном проекте, уровень их международного сотрудничества и использования инновационных образовательных технологий в учебном процессе. Кроме того, профессор Русенского университете имени Ангела Кынчева и руководитель проекта Ангел Смрикаров выступил с интересным докладом, посвященном вопросам методам эффективного использования инновационных образовательных технологий, а также внедрения технологий нового поколения.