ХВЖ экспертлари иштирокида мастер-класс бўлиб ўтди
1 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Банк-молия академиясида Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) экспертлари иштирокида, академия тингловчилари учун бюджет-солиқ соҳасида шаффофлик ва давлат молиявий статистикаси мавзуларида мастер-класс бўлиб ўтди.
Мастер-класс интерактив тарзда олиб борилиб, ХВЖнинг Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларга техник кўмак кўрсатиш ва бюджет-солиқ соҳасида шаффофликни баҳолаш бўйича таклифлар борасидаги ишларни давом эттириш доирасида жорий йилнинг 25 мартидан 5 апрелига қадар ташрифи доирасида ташкиллаштирилди.
Мастер-класс давомида бюджет соҳасида шаффофликни таъминлаш, давлат молиявий бошқарувини такомиллаштириш хамда давлат молиявий статистикасида бюджетдан ташқари давлат мақсадли жамғармалари маблағлари ва бюджет ташкилотларининг бюджетдан ташқари ҳисоб рақамлари маблағларини акс эттиришга тааллуқли бўлган бир қанча масалалар муҳокама қилинди.
Маълумки Банк-молия академияси Ўзбекистон Республикаси банк ва молия соҳаларида фаолият юритувчи раҳбар ходимлар захираларини тайёрлайди. Ушбу мастер-классни ўтказишдан мақсад бўлгуси раҳбар ходимларни нафақат халқаро илғор тажрибалар билан таништириш балки Ўзбекистонда амалга оширилиши кутилаётган ислоҳотлардан хабардор қилишдан иборат.
Экспертлар тингловчиларнинг хорижий тиллар ва давлат молияси борасидаги билим ва кўникмаларини юқори баҳоладилар.
ХВЖнинг мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларга кўмак кўрсатиш ва бюджет-солиқ соҳасида шаффофликка тегишли таклифлар ишлаб чиқиш бўйича навбатдаги тадбирларни амалга ошириш борасидаги миссия ташрифи жорий йилнинг 5 апрелига қадар давом этади.

Пресс-релиз банковско-финансовой академии
1 апреля текущего года в Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан состоялся мастер-класс для студентов и преподавательского состава академии, организованный Министерством финансов Республики Узбекистан при участии экспертов Международного валютного фонда.
Данный мастер-класс проводился в интерактивном режиме и организован в рамках визита миссии МВФ в период с 25 марта по 5 апреля текущего года для оказания содействия в проводимых реформах и проведении дальнейшей работы по рекомендациям оценки прозрачности в бюджетно-налоговой сфере. Целью проведения мастер-класса является ознакомление о проводимых реформах в фискальной политике, о роли бюджета как центрального элемента налогово-бюджетной политики, а также важности обеспечения налогово-бюджетной прозрачности.
В рамках мастер-класса обсуждались ряд вопросов касательно обеспечения прозрачности в бюджетно-налоговой сфере, совершенствования управления государственными финансами, обеспечения полноты охвата и совершенствования форм отчетности по СГФ, представляемой сектором государственного управления.
Кроме того, эксперты МВФ ответили на вопросы слушателей, а также еще раз подчеркнули важность проводимых реформ системы управления государственными финансами.
Как известно, Банковско-финансовая академия осуществляет подготовку резервных руководящих кадров для финансовой и банковской сферы. В этой связи мероприятия данного рода крайне важны для специализации слушателей академии и применения полученных знаний в будущем.