Кувайт Бош вазирининг биринчи ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 29 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрида мамлакатимизда шахсий ташриф билан бўлиб турган Кувайт Давлати Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Мудофаа вазири Шайх Носир Сабоҳ ал-Аҳмад ас-Сабоҳ билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари ҳамда халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон – Кувайт муносабатларини ривожлантириш, уларга кўп қиррали тус бериш учун сезиларли салоҳиятнинг мавжудлиги эътироф этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион соҳадаги алоқаларни ривожлантиришнинг устувор вазифаларига, Ўзбекистонда муҳим ижтимоий-иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш учун Кувайт араб иқтисодий ривожланиш фонди ва бошқа инвесторларнинг молиявий маблағларини жалб қилишга алоҳида эътибор қаратилди. Оролбўйи минтақасида ижтимоий лойиҳаларни рўёбга чиқариш тўғрисида келишиб олинди.
Шунингдек, Марказий Осиёни Яқин ва Ўрта Шарқ минтақаси билан боғловчи транспорт коридорларини диверсификация қилишга ўзаро қизиқиш билдирилди. Шу жиҳатдан “Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ўмон” транспорт коридорининг муҳимлиги қайд этилди.

Meeting with the First Deputy Prime Minister of Kuwait
On March 29, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the First Deputy Prime Minister, Minister of Defense of Kuwait Sheikh Nasser Bin Sabah Al-Ahmad Al-Sabah.
The current state and prospects of bilateral cooperation, as well as international and regional policy issues were discussed at the meeting.
The parties noted that there is a significant potential for development of Uzbekistan – Kuwait relations, giving them a multifaceted character.
Special attention was paid to priorities of development of relations in trade-economic and investment sphere, attracting financial resources of Kuwait Fund for Arab Economic Development and other investors for implementation of important socio-economic and infrastructure projects in Uzbekistan. The parties agreed to implement social projects in the Aral Sea region.
Mutual interest in diversification of transport corridors linking Central Asia with Middle East was also noted. In this regard, the relevance of Uzbekistan – Turkmenistan – Iran – Oman transport corridor was noted.