Кувайт Бош вазирининг биринчи ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 29 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрида мамлакатимизда шахсий ташриф билан бўлиб турган Кувайт Давлати Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Мудофаа вазири Шайх Носир Сабоҳ ал-Аҳмад ас-Сабоҳ билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари ҳамда халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон – Кувайт муносабатларини ривожлантириш, уларга кўп қиррали тус бериш учун сезиларли салоҳиятнинг мавжудлиги эътироф этилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион соҳадаги алоқаларни ривожлантиришнинг устувор вазифаларига, Ўзбекистонда муҳим ижтимоий-иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш учун Кувайт араб иқтисодий ривожланиш фонди ва бошқа инвесторларнинг молиявий маблағларини жалб қилишга алоҳида эътибор қаратилди. Оролбўйи минтақасида ижтимоий лойиҳаларни рўёбга чиқариш тўғрисида келишиб олинди.
Шунингдек, Марказий Осиёни Яқин ва Ўрта Шарқ минтақаси билан боғловчи транспорт коридорларини диверсификация қилишга ўзаро қизиқиш билдирилди. Шу жиҳатдан “Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ўмон” транспорт коридорининг муҳимлиги қайд этилди.

Встреча с первым заместителем Премьер-министра Кувейта
29 марта 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился в г.Ташкенте с первым заместителем Премьер-министра, министром обороны Государства Кувейт Шейхом Насером Сабахом аль-Ахмадом ас-Сабахом, находящимся в нашей стране с частным визитом.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, а также актуальные вопросы международной и региональной политики.
Стороны констатировали наличие значительного потенциала для развития узбекско-кувейтских отношений, придания им многопланового характера.
Отдельное внимание было уделено приоритетам развития связей в торгово-экономической и инвестиционной сфере, привлечению финансовых средств Кувейтского фонда арабского экономического развития и других инвесторов для реализации важных социально-экономических и инфраструктурных проектов в Узбекистане. Стороны договорились об осуществлении социальных проектов в регионе Приаралья.
Также отмечен взаимный интерес к диверсификации транспортных коридоров, связывающих Центральную Азию с регионом Ближнего и Среднего Востока. В этом плане была отмечена актуальность транспортного коридора «Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман».