ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти ахбороти
2019 йилнинг 26 март куни Ўзбекистоннинг Шанхай шаҳридаги (Хитой) Бош консулхонаси мамлакатимиз фуқароси Мафтуна Холматованинг ушбу шаҳар туманларидан бирида мажбуран ушлаб турилганлиги тўғрисида маълумот олиб маҳаллий полиция ҳокимиятига расмий мурожаат қилди. Натижада ҳамюртимизнинг жойлашган манзили аниқланди ҳамда у билан консуллик ходимлари учрашди.
Ушбу Ўзбекистон фуқаросининг хабар беришича, у 2018 йилнинг июнь ойида Наманган шаҳридаги никоҳ агентлиги воситасида ХХР фуқароси Яо Венхао билан танишади ҳамда ваъдаларига ишониб расмий никоҳни қайд этгандан сўнг Хитойга турмуш ўртоғининг ёнига учиб кетади. Унинг сўзларига кўра, етиб борганидан буён оғир ижтимоий шароитда яшаган, унга овқат беришмаган, уришган, таҳқирлашган ҳамда паспортини олиб қўйишган. У ўзига етказилган азиятларга чидолмай бир неча марта қочишга уринган.
Полиция бўлими бошлиғи ҳам иштирок этган суҳбатдан сўнг Ўзбекистон фуқароси Бош консулхонага топширилган. 28 март куни Пекин шаҳри орқали учган авиарейсда ҳамюртимиз Тошкентга етиб келди.
Бошқа мамлакатларда фуқароларимиз билан содир бўлган бу каби фактлар ягона эмаслигини инобатга олиб, ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти Ўзбекистон фуқароларига узоқ муддатга хорижий давлатга борганда Ўзбекистоннинг хориждаги ваколатхоналарида консуллик ҳисобида туришни ҳамда бу каби ва бошқа мураккаб ҳаётий вазиятларда уларга мурожаат қилишни қатъий тавсия этади. Бундай ҳолатларда миллий паспортни бошқа шахсларга бериш мумкин эмас.

2019-03-28 | Общество
26 марта 2019 года Генеральное консульство Узбекистана в г.Шанхае (КНР), получив сведения о гражданке нашей страны Мафтуне Холматовой, насильственно удерживаемой в одном из районов города, официально обратилось к местным полицейским властям. В результате было установлено местонахождение соотечественницы и с ней встретились консульские работники.
Как сообщила гражданка Узбекистана, она в июне 2018 года через брачное агентство в г.Намангане познакомилась с гражданином КНР Яо Венхао и, поверив обещаниям, официально зарегистрировала свой брак и позже вылетела к нему в Китай. По ее словам, по прибытии она жила в тяжелых социальных условиях, ей не давали еду, били и унижали, а также отобрали паспорт. Не выдержав мучений, она неоднократно пыталась бежать с места проживания.
После беседы в присутствии начальника отделения полиции гражданка Узбекистана была передана Генконсульству. 28 марта авиарейсом через г.Пекин она прибыла в г.Ташкент.
Исходя из того, что подобные факты с соотечественниками в других государствах не единичны, Консульско-правовой департамент МИД настоятельно рекомендует узбекским гражданам при въезде в иностранное государство на длительный срок обязательно встать на консульский учет в загранучреждениях Узбекистана и в аналогичных или других сложных жизненных ситуациях за рубежом обращаться к ним. При этом национальный паспорт нельзя передавать другим лицам.