Ўзбекистон Республикасида электр энергетика тармоғини янада ривожлантириш ва ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида
2019-03-28 | Ҳужжатлар
Электр энергетика тармоғининг ишончли фаолият юритишини таъминламасдан туриб иқтисодиёт тармоқлари ва мамлакат ҳудудларининг саноат салоҳиятини ошириш, тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни рағбатлантириш, аҳоли фаровонлигини юксалтириш ва ҳаёт сифатини яхшилашга эришиб бўлмайди.
Замонавий шароитларда электр энергетика тармоғида рақобат муҳитини ривожлантириш ва инвестицияларни жалб қилиш электр энергиясини ишлаб чиқариш ва етказиб бериш соҳасидаги фаолиятнинг институционал ва ташкилий-ҳуқуқий асосларини тубдан такомиллаштириш зарурлигини тақозо этмоқда.
Электр энергетика тармоғини ислоҳ қилиш бўйича вазифаларнинг амалий ижросини таъминлаш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ва Ўзбекистон Республикаси Маъмурий ислоҳотлар концепциясида белгиланган вазифаларни бажариш мақсадида:
1. Жаҳон банкининг республика электр энергетика тармоғини бошқариш тизимини такомиллаштириш тўғрисидаги, шу жумладан, ишлаб чиқариш жараёнларини оптималлаштиришни назарда тутувчи таклифи маълумот учун қабул қилинсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигининг электр энергияни ишлаб чиқариш, етказиш, тақсимлаш ва сотишни ташкил этишнинг замонавий услубларига мувофиқ, қуйидагилар орқали “Ўзбекэнерго” АЖни қайта ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
а) иссиқлик электр станциялари ҳамда электр ва иссиқлик энергияси ишлаб чиқарувчи электр марказларини бошқарувчи “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамиятини ташкил этиш;
б) “Ўзбекэнерго” АЖнинг тугатилаётган “Ўзэлектртармоқ” УК ва “Энергосотиш” филиали негизида қуйидагиларни амалга оширувчи “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятини ташкил этиш:
республиканинг магистрал электр тармоқларидан фойдаланиш ва уларни ривожлантириш;
электр энергияни республиканинг магистрал электр тармоқлари орқали етказиб бериш ва давлатлараро транзитни амалга ошириш;
электр энергияни экспорт ва импорт қилиш, шунингдек, қўшни давлатларнинг электр энергетика тизими билан ҳамкорлик қилиш;
электр энергияси ишлаб чиқарувчи, шу жумладан, хусусий капитал иштирокидаги корхоналарни, шунингдек, магистрал ва ҳудудий электр тармоқларини ягона оператив-диспетчерлик бошқариш;
электр энергияси ишлаб чиқарувчи, шу жумладан, хусусий капитал иштирокидаги корхоналардан электр энергиясини ягона харид қилувчи функциясини бажариш, шунингдек, электр энергияни ҳудудий электр тармоқлари корхоналарига сотиш;
в) электр энергияни якуний истеъмолчиларга тақсимловчи ва сотувчи ҳудудий электр тармоқлари корхоналарини бошқаришни амалга оширувчи “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятини ташкил этиш;
г) “Ўзбекэнерго” АЖ таркибига кирувчи айрим хўжалик жамиятлари ҳамда корхоналарини 1-иловага мувофиқ қайта ташкил этиш ва тугатиш;
д) “Ўзбекэнерго” АЖ ва унинг таркибига кирувчи ташкилотларнинг соҳага оид бўлмаган ва фойдаланилмаётган активлари ва улушларини 2-иловага мувофиқ уларни кейинчалик 2019-2021 йиллар давомида белгиланган тартибда сотиш мақсадида баланс қиймати бўйича Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига бериш.
янги ташкил этилаётган “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларининг дастлабки устав капиталларини шакллантириш 3-5- иловаларда кўрсатилган хўжалик жамиятлари устав капиталидаги давлат ва “Ўзбекэнерго” АЖ активлари ва улушларини бериш ҳисобига амалга оширилади;
“Ўзбекэнерго” АЖ ва унинг таркибига кирувчи ташкилотларнинг 2-иловада кўрсатилган активлари ва улушларини Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига бериш баланс қиймати бўйича давлат ва “Ўзбекэнерго” АЖ улушини камайтириш ҳисобига амалга оширилади;
активлар, акциялар пакетлари ва улушлар янги ташкил этиладиган акциядорлик жамиятларига уларнинг устав капиталида давлат улушини шакллантириш (ошириш) ҳисобига берилади;
“Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари устав капиталларидаги давлат акциялари пакетлари бўйича акциядор ҳуқуқи Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан амалга оширилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 23 октябрдаги ПҚ–3981-сон қарори билан ташкил этилган Электр энергетикаси тармоғини ислоҳ қилиш бўйича комиссия ишчи органи сифатида бошқарув ходимларининг чекланган штат бирликлари 20 нафардан иборат бўлган, бюджетдан ташқари Ёқилғи-энергетика тармоғини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги қошида Лойиҳа офиси (кейинги ўринларда – Лойиҳа офиси) ташкил этилсин.
Белгилансинки, Лойиҳа офисига Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирининг электр энергетика тармоғини назорат қилувчи ўринбосари бошчилик қилади.
5. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда:
ҳар бир тадбирни амалга оширишнинг аниқ муддатлари ва ижрочиларини кўрсатиб ўтган ҳолда, шу жумладан, “Ўзбекэнерго” АЖнинг қайта ташкил этиладиган корхоналарининг активлари ва мажбуриятларини хатловдан ўтказишни назарда тутган ҳолда “Ўзбекэнерго” АЖ ва унинг таркибига кирувчи ташкилотларни қайта ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар режасини тасдиқласин;
Лойиҳа офиси фаолиятини унинг таркибига электр энергетика тармоғини ислоҳ қилиш соҳасидаги халқаро ва маҳаллий экспертлар ҳамда мутахассисларни жалб этиш орқали ташкил қилишни таъминласин;
2030 йилга қадар электр энергетика тармоғида, шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этган ҳолда ишлаб чиқариш қувватларини ривожлантириш ва йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш дастурларини тасдиқласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги:
2019 йил 1 майга қадар – энергия ресурсларининг таннархини пасайтириш ва йўқотишларни камайтириш бўйича мақсадли кўрсаткичлар (индикаторлар)ни, шунингдек, уларга эришишнинг босқичма-босқич механизмларини кўрсатган ҳолда 2019-2020 йилларда “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари фаолияти самарадорлигини баҳолаш мезонларини;
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2019 йил 1 июнга қадар – ресурсларни бошқариш, ишлаб чиқариш ва бошқариш жараёнларини автоматлаштириш тизимини (ЕRP) диспетчерлик бошқаруви ва маълумотларни йиғиш дастурий-аппарат комплекси (SCADA)ни жорий этиш, шунингдек, электр энергияни назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизими (ЭҲНАТ)ни жорий этиш бўйича лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш ишларининг аниқ тадбирлари, муддатлар ва молиялаштириш манбаларини назарда тутган ҳолда 2019-2021 йилларда электр энергетика тармоғини рақамлаштириш бўйича комплекс дастурни;
Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги билан биргаликда 2019 йилнинг 1 сентябрига қадар – 2020-2030 йилларда мамлакатнинг ёқилғи-энергетика таъминоти концепциясини (кейинги ўринларда – Концепция);
Концепция қабул қилинган кундан бошлаб бир ой муддатда Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда Осиё тараққиёт банкининг техник кўмаги – иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолининг электр энергияга бўлган истиқболдаги талаб-эҳтиёжлари прогнозларини инобатга олган ҳолда 2030 йилга қадар электр энергетика тармоғида ишлаб чиқариш қувватларини ривожлантириш ҳамда йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш дастурларига аниқликлар ва қўшимчалар киритиш;
Қурилиш вазирлиги билан биргаликда халқаро молия институтлари, консалтинг компаниялари, ихтисослаштирилган лойиҳа институтларининг техник кўмагида 2019 йил 1 декабрга қадар – илғор жаҳон тажрибасини ҳисобга олган ҳолда электр энергетика объектларини лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатация қилишни техник бошқариш соҳасида қурилиш нормалари ва қоидаларини, стандартларини, норматив ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. Молия вазирлиги Энергетика вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан биргаликда халқаро молия институтлари ва консалтинг компанияларининг техник кўмагида 2019 йил 1 майга қадар электр энергия тарифларини белгилаш методологиясини такомиллаштириш бўйича ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин, унда электр энергияни ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлашда эксплуатацион, операцион ва инвестицион сарф-харажатлар тўлиқ қопланишини, шунингдек, электр энергетика тармоғи корхоналари рентабеллигининг чегараланган нормаси белгиланиши назарда тутилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги уч ой муддатда белгиланган тартибда:
“Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларининг устав капиталлари шакллантирилишини ва уларнинг таъсис ҳужжатлари тасдиқланишини;
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги билан биргаликда “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларининг раҳбарлик лавозимларига зарур тажриба ва амалий кўникмаларга эга бўлган юқори малакали мутахассислар, шу жумладан, хорижий мутахассислар жалб этилишини таъминласин.
ушбу қарорнинг 2-иловасида кўрсатилган активларни сотишдан тушадиган маблағлар Давлат активларини бошқариш, трансформация қилиш ва хусусийлаштириш бўйича жамғарма тасарруфида қолдириладиган маблағлар бундан мустасно бўлган ҳолда “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг устав капиталига давлатнинг ҳиссаси сифатида қўшилади ва ушбу маблағлар иссиқлик электр станциялари ва электр марказлари томонидан жалб этилган Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) кредитларини “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг улушини уларнинг устав капиталларида кўпайтириш ҳисобига сўндиришга мақсадли йўналтирилади;
мазкур қарорга мувофиқ хўжалик жамиятларининг бир ташкилотдан бошқа бир ташкилотга ўтказилаётган мулки, мулкий ҳуқуқлари, жумладан, устав капиталидаги акциялари ва улушлари қиймати, шу жумладан, уларни қайта ташкил этиш ва тугатиш чоғида солиққа тортишнинг барча турлари бўйича солиқ солиш объекти ҳисобланмайди;
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ва янги ташкил этиладиган “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларининг “Ўзбекэнерго” АЖ тузилмасидаги ташкилотларга қарашли юридик шахслар акцияларининг 50 фоизи ва ундан кўпроғига эгалик қилганида мазкур ташкилотларнинг қайта ташкил этилиши янгидан сотиб олинган акциялар пакети деб ҳисобланмайди;
янгидан ташкил этиладиган “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларининг устав капиталларини шакллантириш акциядорлик жамиятларининг устав капиталларига қўшилаётган мулкнинг баланс қиймати бўйича амалга оширилади, кейинчалик мазкур мулкнинг баланс ва бозор қийматлари ўртасидаги тафовут уларнинг устав капиталларига киритилади;
“Ўзбекэнерго” АЖнинг амалдаги шартномалари бўйича ҳуқуқ ва мажбуриятлари, шу жумладан, “Ўзбекэнерго” АЖ “Энергосотиш” филиалининг электр энергияни харид қилиш ва сотиш билан боғлиқ дебитор ҳамда кредитор қарздорлиги, ушбу қарорнинг 15-бандида назарда тутилганларидан ташқари, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ тасарруфига ўтади.
10. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг “Қишлоқэнерголойиҳа” АЖ негизида инновацион технологиялар ва ҳозирги замон илм-фани ютуқларини қўллаган ҳолда 0,4 кВдан 500 кВгача кучланишли барча типдаги электр тармоқларини лойиҳалаштирадиган замонавий кўп тармоқли “Ўзэнергоинжиниринг” АЖ лойиҳа ташкилотини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда “Ўзэнергоинжиниринг” АЖни замонавий техника ва ҳисоблаш воситалари, аппарат дастурий маҳсулотлари билан қўшимча жиҳозлаш учун халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг молиявий маблағлари, шу жумладан, грантлари ва қарз маблағлари жалб этилишини назарда тутувчи “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
11. Истисно тариқасида, 2021 йил 1 январга қадар:
“Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларига ҳамда уларнинг таркибига кирувчи ташкилотларга – “Ўзбекэнерго” АЖ таркибидан чиқариладиган, шунингдек, унинг тузилмасига киритиладиган хўжалик юритувчи жамиятлар билан хизматлар кўрсатиш (ишларни бажариш) юзасидан;
иссиқлик электр станциялари ва электр марказларига – Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги “Лойиҳалар ва импорт контрактларни комплекс экспертизадан ўтказиш маркази” ДУКда экспертизадан ўтказилган техник топшириқларга мувофиқ таъмирлаш ишларини амалга ошириш учун зарур эҳтиёт қисмлар ва бутловчи буюмларни харид қилишга уларнинг максимал қиймати кўрсатилган ҳолда тайёрловчи корхоналар билан ҳар йили амал қилиш муддати бир календарь йилидан ошмайдиган муддатга тўғридан-тўғри шартномалар тузишга рухсат берилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Инвестициялар
ва ташқи савдо вазирлиги ва Жамғарманинг “Ўзбекэнерго” АЖнинг инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш учун илгари назарда тутилган 318,4 миллион АҚШ доллари миқдоридаги Жамғарма маблағларидан фойдаланишни лойиҳалар қийматини оптималлаштириш ҳамда уларни 6-иловага мувофиқ халқаро молия институтларидан жалб қилинадиган қарз маблағларига алмаштириш ҳисобига қисқартириш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
13. “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари:
эмиссия қилинадиган қимматли қоғозлар чиқарилишини давлат рўйхатига олиш ва қимматли қоғозлар чиқарилиши тўғрисидаги ҳужжатларни кўриб чиқиш учун йиғимлар;
қайта ташкил этиладиган ташкилотларнинг топшириладиган автотранспорт воситаларини қайтадан рўйхатга олишда автотранспорт йиғимлари тўлашдан озод қилинсин.
14. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2019 йил 1 июлдан бошлаб:
қуввати 10 МВтдан кўпроқ энергия истеъмол қиладиган саноат корхоналарини қуриш ва ер майдонлари ажратиш тўғрисидаги қарор қабул қилингунга қадар республика ҳудудларида жойлаштириш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган тартибда фақат Энергетика вазирлиги билан келишган ҳолда амалга оширилади;
хусусий инвестициялар, шу жумладан, хорижий инвестициялар ҳисобига ташкил этилган мустақил ишлаб чиқарувчилардан электр энергияни харид қилиш танлов асосида (Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинган лойиҳалар бундан мустасно) ҳосил қилинаётган электр энергиянинг максимал қиймати кўрсатилган ҳолда амалга оширилади.
15. Белгилаб қўйилсинки:
инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш ва айланма маблағларни тўлдириш учун “Ўзбекэнерго” АЖга берилган кредитлар ва қарзларни “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятларига ҳамда уларнинг таркибига кирувчи корхоналарга, шунингдек, “Ўзбеккўмир” АЖга қайта расмийлаштириш 7 ва 8-иловаларга мувофиқ амалга оширилади;
“Ўзбекэнерго” АЖ ва унинг “Энергосотиш” филиалининг “Ўзбекэнерго” АЖ ҳамда 9 ва 10-иловаларга мувофиқ унинг таркибига кирувчи жамиятлар томонидан жалб этилган кредитлар бўйича кафилликлари белгиланган тартибда “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари”, “Ҳудудий электр тармоқлари” ва “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятларига қайта расмийлаштирилиши лозим;
“Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари “Ўзбекэнерго”АЖнинг инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шу жумладан, иссиқлик электр станциялари ва электр марказларида, ҳудудий электр тармоқлари корхоналарида, “Ўзэлектртармоқ” УКда лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳлари ҳамда 11-иловага мувофиқ, қайта ташкил этилган санада унинг молиявий ҳисоботида акс эттирилган активлари ҳамда мажбуриятларининг ҳуқуқий ворислари ҳисобланади.
16. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгаришларга мувофиқ:
тижорат банклари ва Жамғарма билан биргаликда “Ўзбекэнерго” АЖ томонидан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун жалб этилган кредит мажбуриятларининг янгидан ташкил этилаётган “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари ҳамда уларнинг таркибига кирувчи корхоналарга қайтадан расмийлаштирилишини таъминласин;
“Ўзбекэнерго” АЖнинг мажбуриятлари бўйича илгари берилган давлат кафолатларига ўзгартиришлар киритсин.
17. Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Энергетика вазирлиги билан биргаликда 2019 йил 1 июлга қадар республикада фойдаланилаётган электр энергетика объектлари учун ускуналар, бутловчи буюмлар, эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни янада кенгайтириш дастурини ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
18. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Адлия вазирлиги, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси – энергетика вазири А.С.Султонов зиммасига юклансин.

О стратегии дальнейшего развития и реформирования электроэнергетической отрасли Республики Узбекистан
2019-03-28 | Документы
Повышение промышленного потенциала отраслей экономики и регионов страны, стимулирование развития предпринимательской деятельности, рост благосостояния и улучшение качества жизни населения невозможны без обеспечения надежного функционирования электроэнергетической отрасли.
В современных условиях обеспечение развития конкурентной среды в электроэнергетической отрасли и привлечения инвестиций обуславливают необходимость коренного совершенствования институциональных и организационно-правовых основ деятельности в сфере генерирования и поставки электроэнергии.
В целях практической реализации задач по реформированию электроэнергетической отрасли и повышению ее инвестиционной привлекательности, а также во исполнение задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах и Концепцией административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Принять к сведению предложения Всемирного банка по совершенствованию системы управления электроэнергетической отраслью республики, в том числе предусматривающие оптимизацию производственных процессов.
2. Согласиться с предложением Министерства энергетики, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о реорганизации АО «Узбекэнерго» в соответствии с современными методами организации производства, транспортировки, распределения и сбыта электрической энергиипутем:
а) создания акционерного общества «Тепловые электрические станции», осуществляющего управление тепловыми электростанциями и электроцентралями, вырабатывающими электрическую и тепловую энергию;
б) создания на базе упраздняемых УП «Узэлектросеть» и филиала «Энергосотиш» АО «Узбекэнерго» акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана», осуществляющего:
эксплуатацию и развитие магистральных электрических сетей республики;
транспортировку электрической энергии по магистральным электрическим сетям республики и межгосударственный транзит;
экспорт и импорт электрической энергии, а также взаимодействие с электроэнергетическими системами соседних государств;
единое оперативно-диспетчерское управление предприятиями по производству электрической энергии, в том числе с участием частного капитала, а также магистральными и региональными электрическими сетями;
функции единого закупщика электрической энергии от предприятий – производителей электрической энергии, в том числе с участием частного капитала, а также продажи электрической энергии предприятиям региональных электрических сетей;
в) создания акционерного общества «Региональные электрические сети», осуществляющего управление предприятиями территориальных электрических сетей, распределяющих и реализующих электрическую энергию конечным потребителям;
г) реорганизации и ликвидации отдельных хозяйственных обществ и предприятий, входящих в состав АО «Узбекэнерго», согласно приложению № 1;
д) передачи Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан по балансовой стоимости непрофильных и неиспользуемых активов и долей АО «Узбекэнерго» и входящих в его состав организаций согласно приложению № 2 для их последующей реализации в установленном порядке в течение 2019–2021 годов.
формирование первоначальных уставных капиталов вновь создаваемых акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» осуществляется за счет передачи активов и долей государства и АО «Узбекэнерго» в уставных капиталах хозяйственных обществ, указанных в приложениях №№ 3–5;
передача Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан активов и долей АО «Узбекэнерго» и входящих в его состав организаций, указанных в приложении №2, осуществляется по балансовой стоимости в счет уменьшения долей государства и АО «Узбекэнерго»;
активы, пакеты акций и доли передаются вновь создаваемым акционерным обществам в счет формирования (увеличения) доли государства в их уставных капиталах;
права акционера по государственным пакетам акций в уставных капиталах акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» осуществляются Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан.
4. Создать Проектный офис при Министерстве энергетики Республики Узбекистанв качестве рабочего органа Комиссии по реформированию электроэнергетической отрасли, образованной постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2018 года № ПП–3981 (далее – Проектный офис) с предельной штатной численностью управленческого персонала в количестве 20 единиц, финансируемого за счет средств внебюджетного Фонда развития топливно-энергетической отрасли.
Установить, что Проектный офис возглавляется заместителем министра энергетики Республики Узбекистан, курирующим электроэнергетическую отрасль.
5. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок:
утвердить план мероприятий по реорганизации АО «Узбекэнерго» и входящих в его состав организаций с указанием конкретных сроков проведения каждого мероприятия и ответственных лиц, предусмотрев в том числе инвентаризацию активов и обязательств реорганизуемых предприятий АО «Узбекэнерго»;
обеспечить организацию деятельности Проектного офиса с привлечением в его состав международных и отечественных экспертов и специалистов в области реформирования электроэнергетической отрасли;
утвердить программы развития генерирующих мощностей и реализации крупных инвестиционных проектов в электроэнергетической отрасли на период до 2030 года, в том числе с привлечением прямых иностранных инвестиций.
6. Министерству энергетики разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
в срок до 1 мая 2019 года – критерии оценки эффективности деятельности акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» на 2019–2020 годы с указанием целевых показателей (индикаторов) по снижению себестоимости и сокращению потерь энергоресурсов, а также пошаговых механизмов их достижения;
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 июня 2019 года – Комплексную программу по цифровизации электроэнергетической отрасли на 2019–2021 годы, предусмотрев конкретные мероприятия, сроки и источники финансирования работ по внедрению системы управления ресурсами, автоматизации производственных и управленческих процессов (ERP), программно-аппаратного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA), а также ускорению реализации проекта по внедрению автоматизированной системы контроля и учета электрической энергии (АСКУЭ);
совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов, Министерством жилищно-коммунального обслуживания в срок до 1 сентября 2019 года – Концепцию топливно-энергетического обеспечения страны на 2020-2030 годы (далее – Концепция);
в месячный срок со дня принятия Концепции совместно с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли при техническом содействии Азиатского банка развития – уточнения и дополнения в программы развития генерирующих мощностей и реализации крупных инвестиционных проектов в электроэнергетической отрасли на период до 2030 года с учетом прогнозов перспективной потребности отраслей экономики и населения в электрической энергии;
совместно с Министерством строительства при технической поддержке международных финансовых институтов, консалтинговых компаний, профильных проектных институтов в срок до 1 декабря 2019 года – предложения по совершенствованию строительных норм и правил, стандартов, нормативных документов в области технического регулирования проектирования, строительства и эксплуатации объектов электроэнергетики с учетом передового мирового опыта.
7. Министерству финансов совместно с Министерством энергетики, Министерством экономики и промышленности при технической поддержке международных финансовых институтов и консалтинговых компаний в срок до 1 мая 2019 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по совершенствованию методологии определения тарифов на электрическую энергию, предусмотрев полное покрытие эксплуатационных, операционных и инвестиционных расходов при производстве, передаче и распределении электрической энергии, а также установление предельной нормы рентабельности предприятий электроэнергетической отрасли.
8. Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан в трехмесячный срок обеспечить в установленном порядке:
формирование уставных капиталов акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана», «Региональные электрические сети» и утверждение их учредительных документов;
совместно с Министерством энергетики Республики Узбекистан привлечение высококвалифицированных специалистов, в том числе иностранных, обладающих необходимым опытом и практическими навыками, на руководящие должности акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети».
средства, поступающие от реализации активов, указанных в приложении № 2 к настоящему постановлению, за исключением средств, оставляемых в распоряжении Фонда по управлению, трансформации и приватизации государственных активов, направляются в уставный капитал АО «Тепловые электрические станции» в качестве вклада государства с целевым направлением указанных средств на погашение кредитов Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан (далее – Фонд), привлеченных тепловыми электростанциями и электроцентралями, за счет увеличения доли АО «Тепловые электрические станции» в их уставных капиталах;
стоимость передаваемого в соответствии с настоящим постановлением имущества, имущественных прав, включая акции и доли в уставном капитале, хозяйственных обществ от одной организации другой, в том числе при их реорганизации и ликвидации, не является объектом налогообложения по всем видам налогообложения;
вступление Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан и вновь создаваемых акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» во владение 50 и более процентами акций юридических лиц, принадлежащих организациям, входящим в структуру АО «Узбекэнерго», вследствие реорганизации последних не рассматривается как вновь приобретенный пакет акций;
формирование уставных капиталов вновь создаваемых акционерных обществ «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» осуществляется по балансовой стоимости имущества, вносимого в уставные капиталы акционерных обществ, с последующей капитализацией в их уставные капиталы разницы между балансовой и рыночной стоимостью данного имущества;
права и обязательства по действующим договорам АО «Узбекэнерго», в том числе дебиторская и кредиторская задолженность, связанная с покупкой и реализацией электрической энергии филиала «Энергосотиш» АО «Узбекэнерго», за исключением предусмотренных в пункте 15 настоящего постановления, переходят АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
10. Принять предложение Министерства энергетики Республики Узбекистан о создании на базе АО «Сельэнергопроект» современной многопрофильной проектной организации АО «Узэнергоинжиниринг», осуществляющей проектирование всех типов электрических сетей напряжением от 0,4 кВ до 500 кВ включительно с применением инновационных технологий и достижений современной науки.
Министерству энергетики совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в месячный срок разработать и утвердить «Дорожную карту», предусматривающую привлечение финансирования, в том числе заемных средств, грантов международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, для дооснащения АО «Узэнергоинжиниринг» современными техническими и вычислительными средствами, аппаратными программными продуктами.
11. Разрешить сроком до 1 января 2021 года, в порядке исключения, заключать ежегодно прямые договоры сроком действия не более одного календарного года:
акционерным обществам «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» и входящим в их состав организациям – на оказание услуг (работ) с организациями, выводимыми из состава АО «Узбекэнерго», а также с входящими в его структуру хозяйствующими обществами;
тепловым электростанциям и электроцентралям – на приобретение запасных частей и комплектующих, необходимых для осуществления ремонтных работ, с предприятиями-изготовителями в соответствии с техническими заданиями, прошедшими экспертизу в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности, с указанием их предельной стоимости.
12. Согласиться с предложениями Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Фонда о сокращении использования средств Фонда в размере 318,4 миллиона долларов США, ранее предусмотренных для финансирования инвестиционных проектов АО «Узбекэнерго», за счет замены их на привлекаемые заемные средства международных финансовых институтов и оптимизации стоимости проектов согласно приложению № 6.
13. Освободить акционерные общества «Национальные электрические сети Узбекистана», «Тепловые электрические станции» и «Региональные электрические сети» от уплаты:
сборов за государственную регистрацию выпуска эмиссионных ценных бумаг и рассмотрение документов о выпуске ценных бумаг;
автотранспортных сборов при перерегистрации передаваемых автотранспортных средств реорганизуемых организаций.
14. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июля 2019 года:
размещение в регионах республики промышленных энергоемких производств с потребляемой мощностью более 10 МВт до принятия решения об их строительстве и отводе земельных площадей осуществляется исключительно по согласованию с Министерством энергетики в порядке, определяемом Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
закупка электрической энергии у независимых производителей, созданных за счет частных инвестиций, в том числе иностранных, осуществляется на конкурсной основе (за исключением проектов, по которым приняты постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан) с указанием предельной стоимости вырабатываемой электрической энергии.
15. Определить, что:
переоформление кредитов и займов, выданных АО «Узбекэнерго» для финансирования инвестиционных проектов и пополнения оборотных средств, на акционерные общества «Тепловые электрические станции», «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Региональные электрические сети» и входящие в их состав предприятия, а также АО «Узбекуголь» осуществляется согласно приложениям №№ 7 и 8;
поручительства АО «Узбекэнерго» и его филиала «Энергосотиш» по кредитам, привлеченным АО «Узбекэнерго» и входящими в его состав обществами, согласно приложениям №№ 9 и 10, подлежат переоформлению в установленном порядке на акционерные общества «Национальные электрические сети Узбекистана», «Тепловые электрические станции», «Региональные электрические сети» и «Узбекистонтемирйуллари»;
акционерные общества «Национальные электрические сети Узбекистана», «Тепловые электрические станции», «Региональные электрические сети» являются правопреемниками активов и обязательств АО «Узбекэнерго», связанных с реализацией инвестиционных проектов, в том числе групп реализации проектов на тепловых электростанциях и электроцентралях, предприятиях территориальных электрических сетей, в УП «Узэлектросеть» и отраженных в его финансовой отчетности на дату реорганизации согласно приложению № 11.
16. Министерству финансов Республики Узбекистан в соответствии с изменениями, вытекающими из настоящего постановления:
совместно с коммерческими банками и Фондом обеспечить переоформление кредитных обязательств, привлеченных для реализации инвестиционных проектов АО «Узбекэнерго», на вновь создаваемые акционерные общества «Национальные электрические сети Узбекистана», «Тепловые электрические станции» и «Региональные электрические сети» и входящие в их состав предприятия;
внести изменения в ранее выданные государственные гарантии по обязательствам АО «Узбекэнерго».
17. Министерству экономики и промышленности, Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством энергетики в срок до 1 июля 2019 года разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан Программу дальнейшего расширения локализации производства оборудования, комплектующих, запасных частей для электроэнергетических объектов, эксплуатируемых в республике.
18. Министерству энергетики совместно с Министерством юстиции, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
19. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Премьер-министра Республики Узбекистан – министра энергетики Султанова А.С.