Жануби-ғарбий махсус ҳарбий округи қўшинларининг жанговар шайлиги тўсатдан текширилмоқда
26 март куни эрталабдан мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари – Қуролли Кучлар Бош штаби бошлиғининг фармойишига кўра Жануби-ғарбий махсус ҳарбий округи қўшинлари юқори жанговар шайлик ҳолатларига келтирилди.
Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги қўшинларининг жанговар шайлигини тўсатдан текшириш режасига асосан, Қуролли Кучлар Бош штаби томонидан вазирлик бўлинмаларининг жанговар шайлик даражаси босқичма-босқич тарзда ўқув синовларидан ўтказилмоқда. Бу галги текширувга Жануби-ғарбий махсус ҳарбий округининг барча ҳарбий бўлинмалари жалб этилди. Ўқув машқлари жорий йилнинг 26-29 март кунлари Қашқадарё вилоятидаги “Муборак” ва “Нуристон” полигонларида, шунингдек, ҳарбий округнинг бошқа ҳудудларида бўлиб ўтади.
Текширувларнинг асосий мақсади – бўлинмаларнинг жанговар шайлиги ва жипслигини таҳлил қилиш ва баҳолаш, ҳарбий қисмлар, ҳарбий техника ва қурол-аслаҳаларнинг ўқув-жанговар вазифаларни бажара олишга тайёргарлигини назоратдан ўтказишдан иборат.
Тўсатдан текширувнинг биринчи куни юқори жанговар шайлик ҳолатига келтирилган бўлинмаларнинг белгиланган ҳамда нотаниш ҳудудларга ҳаракатланиши ва олиб ўтилиши масалалари амалда бажарилди. Шундай қилиб, баъзи бўлинмаларнинг шахсий таркиби Ҳаво хужумидан мудофаа қўшинлари ва Ҳарбий ҳаво кучларининг ҳарбий авиацияси ёрдамида ҳаво орқали олиб ўтилиши таъминланди. Қолган бўлинмалар штатдаги ҳарбий техникаларда узоқ масофаларга марш уюштирди.
Синов давомида бўлинмалар билан узлуксиз ва доимий бошқарувни ташкил этишга асосий эътибор қаратиляпти. Хавфсизлик талабларига, ҳарбий техника ва қурол-аслаҳаларнинг соз ва шайлигига қатъий риоя қилиняпти.
Ушбу тадбирларда иштирок этаётган ҳарбий хизматчиларнинг барқарор ахлоқий-руҳий ҳолати қўйилаётган ўқув-жанговар вазифаларни сифатли бажаришга имкон яратяпти.
Мажмуавий текширувларда Ички ишлар ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Миллий гвардия, ДХХ Чегара қўшинлари қўмондонлиги ҳамда Мудофаа вазирлиги Тоифаланган объектларни қўриқлаш қўшинлари қўмондонлигининг ҳудудий бўлинмалари билан яқин ҳамкорлик алоқалари ўрнатилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондонининг кўрсатмасига мувофиқ, 2018 йилнинг ноябрь ойида Мудофаа вазирлиги қўшинларининг жанговар шайлиги биринчи марта кенг кўламли тўсатдан текширувдан ўтказилган эди.

Войска Юго-западного особого военного округа подверглись внезапной проверке боеготовности
Утром 26 марта распоряжением первого заместителя министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Узбекистана войска Юго-западного особого военного округа были приведены в высшие степени боевой готовности.
В соответствии с планом проведения внезапных проверок боевой готовности войск Минобороны Генеральным штабом Вооруженных Сил Узбекистана на плановой основе производится комплексная учебная проверка боевой готовности войск. На этот раз задействованы все воинские подразделения Юго-западного особого военного округа. Учения пройдут в период с 26 по 29 марта на полигонах «Муборак» и «Нуристан», расположенные в Кашкадарьинской области, а также в другой местности на территории военного округа.
Главной целью учений являются анализ и оценка боеготовности и слаженности подразделений, проверка подготовки воинских частей, техники и вооружения к выполнению учебно-боевых задач.
В первый день внезапной проверки отработаны вопросы выдвижения и переброски войск, в том числе в незнакомые районы местности. Так, с помощью военной авиации войск Противовоздушной обороны и Военно-воздушных сил осуществлены переброска подразделений воздушным способом. Некоторые подразделения совершили марши на штатной военной технике на дальние дистанции.
Особое внимание обращается на организацию и поддержание непрерывного и устойчивого управления подразделениями. Обеспечивается строгое соблюдение требований мер безопасности, сохранности техники и вооружения.
Устойчивое морально-психологическое состояние военнослужащих позволяет успешно выполнять поставленные учебно-боевые задачи.
В комплексной проверке налажено взаимодействие с региональными подразделениями МВД, МЧС, Национальной гвардии, командования Пограничных войск СГБ и командования Войск охраны категорированных объектов Минобороны.
Напомним, что в ноябре 2018 года по указанию Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами войска Министерства обороны впервые прошли масштабную внезапную проверку боеготовности.