Қишлоқда замонавий маданият маркази барпо этилди
Нанай – Наманган вилояти марказидан 80 чақирим шимолда, Чотқол тоғ тизмалари этагида жойлашган чекка қишлоқ. Янгиқўрғон туманидаги ушбу қишлоқнинг Намуна, Зарбдор, Дўстлик, Қайроқи, Сойбўйи каби ўн икки маҳалласида 30 мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилади.
Бир вақтлар сайёҳлик ва дам олиш масканлари, болалар оромгоҳлари билан донг таратган мазкур қишлоқ Қирғизистон билан чегарадош бўлгани, чегара ҳудудларидаги ўзига хос мураккабликлар туфайли бу борадаги мавқеи бироз тушиб кетган эди.
Президентимизнинг, аввало, яқин қўшнилар билан дўстона муносабатларни яхшилаш, савдо-иқтисодий, маданий, сайёҳлик соҳаларида ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш борасидаги саъй-ҳаракатлари билан Нанай қишлоғи ҳам яна эътиборга тушди. Зеро, гўзал табиати, зилол сувли сойлари, шифобахш ҳавоси билан бу гўша келажакда дунёнинг энг жозибадор сайёҳлик, дам олиш ва соғломлаштириш манзилларидан бирига айланиши мумкин.
Янги маданият марказининг барпо этилиши давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Нанай қишлоғини ана шундай замонавий шаҳарчага айлантириш йўлида ҳаётга татбиқ этилаётган кенг кўламли лойиҳалар асосидаги бунёдкорлик ишларининг дебочасидир.
– Президентимиз ўтган йили май ойидаги ташрифи чоғида қишлоғимизни энг обод гўшага айлантириш зарурлиги ҳақида гапирган эди, – дейди меҳнат фахрийси А.Фаёзов. – Ўтган қисқа вақтда жуда кўп бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Энди биз, нанайликлар бу ишлардан фахрланиш билангина чекланиб қолмай, ўз меҳнатимиз билан Ватанимиз ободлигига муносиб ҳисса қўшишимиз лозим.
Лойиҳа қиймати 3 миллиард сўм бўлган реконструкция ва жиҳозлаш ишлари ҳисобига ҳатто шаҳарликлар ҳавас қиладиган маданият марказининг фойдаланишга топширилиши қишлоқ аҳлининг маданий ҳордиқ чиқариши, истеъдодли ёшларга эса ўз қобилиятини рўёбга чиқариши учун йўлида айни муддао бўлди.
– 200 ўринли томоша залининг жиҳозланиши ҳар қандай нуфузли тадбирларни ўтказиш имконини беради, – дейди маданият маркази директори У.Розиқов. – Бундан ташқари, рақс, доира, торли асбоблар, дутор, “Моҳир қўллар” тўгараклари ҳам зарур чолғу ва анжомлар билан таъминланди. Бундай шароитда ишлашнинг ўзи кишига завқ беради.
Иштирокчилар маданият марказида яратилган шароит ва имкониятлар билан танишди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Т.Худойбергенов, Наманган вилояти ҳокими Х.Бозоров иштирок этди.

Современный культурный центр на селе
Нанай – отдаленное село, расположенное в 80 километрах к северу от центра Наманганской области, у подножья Чаткальского хребта. В двенадцати махаллях данного села в Янгикурганском районе проживает свыше 30 тысяч человек.
Данное село, когда-то прославившееся своими туристическими объектами, местами отдыха и детскими лагерями отдыха, в настоящее время утратило популярность из-за определенных сложностей на пограничных с Кыргызстаном территориях.
Благодаря действиям и стараниям Президента нашей страны, направленным на укрепление дружественных отношений с соседними странами, расширение партнерских связей в торгово-экономической, культурной и туристической сферах, село Нанай вновь обретает былую славу. И в будущем этот уголок с красивой природой, ручьями с прозрачной водой, лечебным воздухом может превратится в самое привлекательное место для туризма, отдыха и оздоровления.
Строительство нового культурного центра является лишь первым шагом созидательной работы, осуществляемой в рамках широкомасштабных проектов по превращению села Нанай в современный городок, реализуемых по инициативе главы нашего государства.
Торжественная церемония открытия культурного центра прошла в увязке со все еще отмечаемым праздником Навруз.
Гости, прибывшие из ближних и дальних стран, насладились музыкально-композиционной программой художественных коллективов при областном, районном учреждениях культуры и искусством талантливой молодежи.
- В ходе своей поездки в мае минувшего года Президент страны говорил о необходимости превращения нашего села в самый благоустроенный уголок, - говорит ветеран труда А.Фаёзов. - За истекший короткий период осуществлена немыслимая масштабная созидательная и благоустроительная работа. За свою почти 80-летнюю жизнь я никогда не видел столь стремительных преобразований. Теперь мы, жители села Нанай, должны не только гордиться этой работой, но и вносить своим трудом достойный вклад во имя процветания нашей Родины.
На реконструкцию и оснащение культурного центра затрачено 3 миллиарда сумов. Для культурного досуга жителей, проявления талантливой молодежью своих способностей и потенциала теперь созданы все условия.
- Оснащение просмотрового зала на 200 мест позволяет проводить любые престижные мероприятия, - говорит директор культурного центра У.Розиков. - Кроме того, кружки танцев, игры на различных струнных инструментах, курсы "Мохир куллар" также обеспечены необходимыми инструментами и принадлежностями. Работать в таких условиях – одно удовольствие.
Участники ознакомились с созданными в культурном центре условиями и возможностями.
В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Т.Худойберганов, хоким Наманганской области Х.Бозоров.